Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1737
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 46 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Alaeddin Yavaşca 'Ustalara Saygı'da sahneye çıktı. - 22.12.2010Mûsikiyle doğduğu Kilis'te tanışan, 84 yıla çoğu klasik mertebesinde 643 beste sığdıran, Türk mûsikisi eğitiminin başlaması, yaygınlaşması ve kurumsallaşmasına Prof. Dr. Nevzat Atlığ ile birlikte öncülük eden Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça dün akşam "Ustalara Saygı"yı onurlandırdı.

Be
şiktaş Belediyesi’nin düzenlediği, eşi Ayten Yavaşça’nın katkılarıyla Faruk Şüyun’un hazırladığı geceyi TRT spikerlerinden Nuriye Eraçar sundu. Gece öncesinde Kilis Vakfı’nın katkılarıyla Yavaşca’nın ebru üzerine hat sanatıyla yazılmış 102 güftesinden 98’inin yer aldığı sergi, Kilis’in boyan şerbeti ve semsek pidesi ikramıyla açıldı.

Be
şiktaş Belediye Başkan Vekili Kemal Çiloğlu’nun konuşmasıyla başlayan gece boyunca, Alâeddin Yavaşça’nın aile, tıp ve mûsiki yaşamından, eğitimciliğinden fotoğraflar perdeye yansıdı.

Sahneye davet edilen Ayten Yava
şça sergi, konuklara hediye edilen “Gönülden Gönüle” adıyla kitaplaşan şiirleri ve bestelerini içeren iki CD ile gecenin hazırlanmasında kendisine destek olan Beşiktaş Belediyesi’ne, Kilis Vakfı Başkanı Yaşar Aktürk ve Bakırköy Musiki Konservatuarı Vakfı Başkanı Hikmet Özkahraman, tüm eserleri yazan ve güftelerini çıkaran Dr. Sema Özgün başta olmak üzere emeği geçen herkese tek tek teşekkür etti.  Ayten Yavaşca; “Eşime 26 Aralık’taki 50. evlilik yıldönümümüzde armağanlar sunmak istedim. Sağ olsun, dostlarımızda yardımlarını esirgemediler” dedi. Geceye katılan meslektaşları Prof. Dr. Gündüz Gedikoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ ve Prof. Dr. Ali Rıza Kural ise, anı ve tanıklıklarına dayanan konuşmalarında üstadın fevkalade sakin, şevkatli, çalışkan örnek kişiliği, asaleti, sanatta ve tıpta üstün başarısı, Türk Mûsikisi Konservatuarı’nın kurulması için 60’lı yıllardan beri verdiği mücadele, halen Haliç Üniversitesi’nde devam etmekte olan eğitime verdiği büyük hizmetler üzerinde durdular. Böylesine kıymetli bir hocanın 1993’te devlet tarafından emekli edilmesinin ayıbı da hatırlatıldı.

Ardından Nesrin Körükçü ve e
şi Haliç Üniversitesi Konservatuar Müdürü Çetin Körükçü, konservatuarın öğretim görevlileri ve yüksek lisans öğrencilerinden oluşan sazlar eşliğinde üstadın eserlerini seslendirdiler.

Sahneye davet edilen Alâeddin Yava
şca; “Bende çok emeği var” dediği ünlü besteci Sadettin Kaynak’tan iki eser icra etti. İleri yaşına rağmen pırıl pırıl sesi ve icrasının mükemmelliğiyle herkesi şaşırtan Yavaşca; “Konuşmacıların her biri abidesi dikilecek arkadaşlarım. Onların her söyledikleri cümlede tarifi mümkün olmayacak heyecana kapıldım. Zannediyorum, bir fani insan için kıskanılacak bir saadet yaşıyoruz bu akşam. Hepimizin, saz arkadaşlarım, ses arkadaşlarım ve siz gönül dostlarımın aynı atmosferde buluşması hakikaten büyük bir kazanç oldu benim için sağ olun var olun” sözleriyle salonu selamladı. Sunulan çiçeği eşine uzatarak; “Ben bunu beceremezdim. Aferin sana” diyerek şükranlarını bildirdi.

Geceye manevi evlatları olan sevgili ye
ğenleri Suzan ve Cemil Yavaşca ile eşleri, akrabaları, Kilisli hemşerilerinin yanı sıra tıp ve müzik camiasından aralarında Türk Müziği Devlet Konservatuarı Müdürü Prof.Dr. Cihat Aşkın, Fatih Salgar, Faruk Salgar, Mutlu Torun, Yaşar  Özel, Zeki Çetin, Beyza Koral, Prof.Dr. Dündar Kalyoncuoğlu, Fatma Yücel, Tamer Başer Üçok, Sinan Sipahi’nin de bulunduğu çok sayıda dostu ve hayranı katıldı. Salondan taşan sahne kenarında bile yer bulamayan katılımcıları gören Çiloğlu bir daha ki buluşma için büyük salon sözü verdi. 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019