Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1737
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 36 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

1-7 Haziran arası yapılacak 11. Afyonkarahisar Caz Festivali, 11'inci yaşını kutluyor. - 30.05.2011Afyonkarahisar Caz Festivali, müzik tutkunu Afyonlu öğretmen Hüseyin Başkadem’in çabalarıyla ilk hayata geçtiğinde çoğunluğun ortak kanısı ‘bir-iki yıl düzenlenir sonra festivaller tarihin tozlu sayfalarındaki yerini alır’ oldu. Ama ‘inatçı’ Hüseyin Başkadem, tüm ekonomik zorluklara karşın yılmadı ve Afyon Caz’ın yanına bir de Afyon Klasik Müzik Festivali ekleyerek Anadolu’nun bu küçük kentine sürekliliği olan iki festival kazandırmayı başardı.

Afyonkarahisar Caz Festivali, bu yıl 1-7 Haziran tarihleri arasında 11’inci kez düzenleniyor. Festivalin açılı
şını Prag ve Afyon şehirleri arasındaki altı yıllık müzikal dostluk çerçevesinde yine Çek Cumhuriyeti’nden müzisyenler yapacak. Açılışta Prag’lı genç caz şarkıcısı Teresa Rajnincova’ya Prag cazının deneyimli isimlerinden oluşan Groove Inn eşlik edecek. Güçlü bir groove duygusuyla çalan topluluk, müziğini ‘inleyen soul’, ‘delici blues’ sözleriyle tanımlıyor.

Afro-Küba müzi
ği yapan Los Numberos Trio’nun yanı sıra Prag’dan gelecek bir başka topluluk da jazz-barocks adı verilen kendi stilinde önemli işlere imza atan Ostas. Caz, rock ve klasik müziği harmanlayan topluluk, Slavik ezgilere de yer vererek müziğin köklerine iniyor.

Kültür Bakanlı
ğı’nın desteği ve Afyon Anemon Oteli’nin sponsorluğunda düzenlenen festival, bu yıl ayrıca Çek Cumhuriyeti’nin en önemli caz fotoğrafçısı kabul edilen Patrick Marek’i de ağırlayacak. Marek, hem okul söyleşilerine katılacak hem de festivali fotoğraflayacak. Festivalde ayrıca, Türk cazının yaşayan efsanelerinden piyanist, besteci Emin Fındıkoğlu kendi adını taşıyan üçlüsüyle sahneye çıkacak.
Yetenekli solist Meltem Ünel ve kontrbasçı Derya Davulcu’nun yer aldı
ğı Emin Fındıkoğlu Trio, caz standartlarından Latin melodilerine, Nina Simone’dan Paul Simon’a uzanan bir repertuara sahip.

Türkiye
’deki en önemli akordeon ustalarından Aydın Yavaş, Rus piyanist Alexander Mekaev’in de yer aldığı Grup Evrensel ile festivale konuk olacak. Özgür Bakır’ın kurduğu Koyu Beyaz ve akustik tınıları gelişmiş müzik teknolojisiyle birleştiren, usta cazcılardan Yahya Dai ve beşlisi de festivalde sahneye çıkacak isimlerden. 

Okullarda söyle
şiler
Bu yıl ilk kez Anemon Otel’de ‘jazz bunch’ın düzenlenece
ği festivalin geleneksel okul söyleşilerine ise oyuncular Salih Kalyon, Gülsen Tunce, Deniz Özerman, çocuk edebiyatının önemli ismi Yalvaç Ural, TRT Radyo 3’ün efsane programcılarından Erhan Konuk, genç kuşağın yetenekli ressamlarından Ansen Atilla ve Ekin Saçlıoğlu, yazar Bilgin Adalı, Süleyman Bulut ve yönetmen Engin Ayça gibi isimler katılacak.

Aykut Uslutekin’ın caz foto
ğrafları, Latif Demirci’nin müzik karikatürlerinin sergileneceği festival kapsamında büyük caz ustalarının tercih ettiği Türk zillerinin hikayesini anlatan Lütfi Özarslan’ın ‘Ziller’ isimli belgeseli de seyirciyle buluşacak.


*Foto
ğraf: Açılışta Prag lı caz şarkıcısı Teresa Rajnincove ya Groove Inn eşlik edecek. 
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019