Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1726
Sizce Tarkan hala Türkiye'nin Megastarı mı?

Evet
Hayır

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 30 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Gümüşlük’te Festival, Gülsin Onay’ın verdiği anlamlı konserle son buldu. - 08.09.20129. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay’ın tarihi mekân Eklisia’da verdiği muhteşem konserle sona erdi. Dünyaca ünlü virtüözümüz Onay, festivalin kapanış konserini, geçtiğimizin yıl Aralık ayında kaybettiğimiz, genç viyolonselci Benyamin Sönmez’e ve Cumhuriyet tarihimizin en önemli bestecilerinden Ahmed Adnan Saygun’un doğum günü nedeniyle, bestecinin anısına ithaf etti.

 

Rachmaninov ve Chopin yorumlarındaki olağan üstü başarısı ve hocası Ahmed Adnan Saygun’un dünyadaki en iyi yorumcusu olarak, sadece yurtiçinde değil, dünya çapında adından söz ettiren piyanistimiz Gülsin Onay, tarihi mekânda 2 saati aşkın bir süre sahnede kaldı. Klasik müzikseverlerin sevgilisi haline gelen sanatçının hiçbir konserini kaçırmayan hayranlarının doldurduğu Eklisia’da kapanış konuşmasını da yapan Gülsin Onay, festivalin her geçen yıl biraz daha güçlendiğini, daha fazla ilgi gördüğünü ve dünya çapında bilinen, saygınlığa sahip bir festival haline geldiğini belirtti. Sanatçı,  “Festivalimiz her yıl çok güzel oluyordu ama sanki bu yıl biraz daha güzel oldu” dedi. Onay, ayrıca festivale destek veren resmi sponsorların, kurum ve kuruluşların isimlerini sayarak tek tek teşekkür etti. Genç yaşta kaybettiğimiz Benyamin Sönmez’in klasik müzik camiası için çok büyük bir kayıp olduğunu da söyleyen Onay, “Benyamin, bulunmaz bir yetenekti, aramızdan ayrılışı bizi derinden sarstı” dedi. Gülsin Onay, konseri aynı zamanda hoca Ahmed Adnan Saygun’a da adadığını belirterek, “Unutulmaz bir besteciydi, bugün hocamızın 105. yaş günü, kendisini saygıyla anıyoruz” şeklinde konuştu. Onay yaptığı konuşmada, geçtiğimiz gün Afyon’da meydana gelen patlama sonucu hayatlarını kaybeden askerlerimizin ailelerine de baş sağğı dileyerek, üzüntüsünü dile getirdi.

 

Konseri Benyamin Sönmez’in annesi de izledi

Bodrum yarımadasında tarihi ve doğal güzellikleriyle turistlerin her zaman tercih ettiği belde Gümüşlük, sanatsal etkinliklerle de bu yıl yüz binlerce ziyaretçinin uğrak yeri oldu. Bu yıl, 9. kez düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 7 Eylül Cuma akşamı Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay’ın, Denizbank’ın etkinlik sponsorluğunda verdiği konserle son bulurken konseri, 400 civarında klasik müziksever izledi. Aralarında birçok emekli bürokrat ve Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Tire’nin de bulunduğu davetliler arasında geçen yılın sonunda 28 yaşındayken kaybettiğimiz viyolonselin dahi çocuğu olarak adlandırılan Benyamin Sönmez’in annesi Fatma Sönmez de bulunuyordu.

 

Onay, güçlü bir programla izleyicinin karşısına çıktı

Piyanist Gülsin Onay, Eklisia’daki kapanış konserinin ilk yarısında Ludwig van Beethoven’dan “Sonata in C major, op 53 (Waldstein); Allegro con brio. Introduzione: Adagio molto - attacca. Rondo; Allegretto moderato – Prestissimo” ve Frederic Chopin’den, “Andante spianato et Grande Polonaise brillante, E flat major Op.22” adlı eserlere yer verdi. Sanatçı, programın ikinci yarısında Ahmed Adnan Saygun’un “5 Sketches in Aksak Rhythms from op.58, Preciso - Animato - Moderato - Animato – Comodo” adlı eserini ve Ludwig van Beethoven’un, “Sonata in C minor, op.111 Maestoso - Allegro con brio ed appassionato. Arietta: Adagio molto, semplice e cantabile” isimli eserini seslendirdi.

 

Konser sonunda izleyicilerin yoğun alkışlarıyla sahneye geri gelen Gülsin Onay bis yaparak, F. Chopin’den “Nocturne” adlı eseri seslendirdi. Gecenin sonunda Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Tire, festivalin Sanat Danışmanı Gülsin Onay ve Festival Sanat Yönetmeni Piyanist Eren Levendoğlu’na birer plaket ve çiçek vererek, Gümüşlük’e armağan ettikleri bu değerli organizasyon ve beldenin sanat yaşamına katkılarından dolayı minnettarlığını dile getirdi.

 

Dünyanın en uzun soluklu ve kapsamlı Festivali

Kapılarını 5 Temmuz tarihinde verilen kokteylle müzikseverlere açan 9. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde, dünyanın en iyileri arasında gösterilen piyanistler, bu yılın konsepti olan piyano kapsamında tarihi mekân Eklisia’da bir araya geldi. Dünyanın en uzun soluklu ve kapsamlı Festivallerinden biri olan Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde bu yıl, 20 klasik ve caz konseri, bir tane de bale gösterisi gerçekleştirildi. Ayrıca festival, ilk defa düzenlenen 1. Ahmed Adnan Saygun Bodrum Piyano yarışmasına da ev sahipliği yaptı. Festival bünyesinde organize edilen Eklisia Yaz Müzik Okuluna katılan 14 yerli ve yabancı genç yetenek, sertifika sahibi olurken, bu yıl ikinci kez düzenlenen Gümüşlük Caz Günlerinde yurdumuzun önde gelen caz müzisyenleri Gümüşlük’e konuk oldu.

 

Sponsorlar

9. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşlük Belediyesi, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Ticaret Odasının resmi sponsorluğunda; Bilkent Senfoni Orkestrası, TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu, Bosch, Denizbank, Hollanda Büyükelçiliği ve Hollanda – Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 400. yılı etkinlik sponsorluğunda; Müzeciler Derneği, Ekin Ofset, Lambda, Erenler Sofrası, Otel Gümüşlük, Victoria’s, Risa Hotel, Myndos, Bodrum Life, BSF Elektrik’in katkılarıyla gerçekleştirildi. Festivalin medya sponsorluğunu ise İZ TV üstlendi.

 

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019