Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1709
Müziğin Yaşamınızdaki Yeri Nedir?

Müzik Dinlemeden Duramam.
Müzik Dinlemem
Yaşamımdaki Yeri Çok Önemlidir!
Olmazsa Olmazım Değildir!
Müzik Dinlemenin Beni Geliştireceğini Düşünürüm!
Müzik Benim İçin Zengiliktir!
Çok Önemlidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 40 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Kanun sanatçısı Halil Karaduman Almanya'da vefat etti. - 09.10.2012Ünlü kanun sanatçısı Halil Karaduman, Almanya'da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Bir süre önce Zülfi Livaneli ile Almanya'ya konser vermeye giden Karaduman, dün Türkiye'ye dönmek için havaalanında uçak beklerken rahatsızlandı. Kalp krizi geçirdiği anlaşılan 54 yaşındaki Karaduman hemen hastaneye kaldırıldı. Hastanede doktorların tüm müdahalelerine rağmen Halil Karaduman hayatını kaybetti. Türkiye'de Zeki Müren, Bülent Ersoy, Müzeyyen Senar, İbrahim Tatlıses, Sezen Aksu, Zülfü Livaneli gibi sanatçılara gerek plak, gerekse sahne çalışmaları yapan kanun sanatçısı Karaduman'ın genç yaşta ölümü sevenlerini üzüntüye boğdu. Karaduman'ın cenazesinin Türkiye'ye getirileceği öğrenildi. Sanatçının eserleri arasında "Devlerin aşkı, Rüyalarda buluşuruz" gibi bilinen bir çok besteleri bulunuyor.

Halil Karaduman 1959 yılında Urfa / Birecik'te do
ğdu. 1 yaşından itibaren Gaziantep'te büyüdü.

Kanuni olan babasından 5 ya
şından itibaren kanun ve müzik dersleri almaya başladı.

Orta ve Lise ö
ğrenimini Gaziantep'te tamamladıktan sonra 1977 yılında İstanbul'a geldi. Aynı yıl İ.T.Ü. Devlet Konser-vatuarı Temel Bilimler bölümüne girdi. Bu bölümü birincilikle bitirdi.

İstanbul'a geldiği tarihten itibaren plak ve kaset dünyasın da yönetmen, bestekar ve kanun refakati olarak yerini aldı. Türkiye'deki üst düzey bütün solistlerle gerek plak, gerekse sahne çalışmaları yaptı. (Zeki Müren, Bülent Ersoy, Müzeyyen Senar, İbrahim Tatlıses, Sezen Aksu, Zülfü Livaneli bu sanatçılardan bazılarıdır.)

Bilhassa; Zülfü Livaneli ile birlikte yaptı
ğı çalışmalar sanatçı- nın yurtdışına açılmasını sağlamıştır. Bu bağlamda dünyanın çeşitli yerlerinde yabancı orkestra ve şarkıcılarla konserler vermektedir. Bu çalışmaların neticesinde Amerika, Yunanistan, Ürdün, Tunus, Lübnan ve Suriye olmak üzere 100 den fazla Kanun öğrencisi vardır. Halen bu ülkelerdeki konservatuarlarda verdiği derslerin yanı sıra özel konserler ve seminerlere katılmakta olup,T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı kanun sanatçısı görevini sürdürmektedir.

Türkiye'de üç tane, Amerika'da bir tane, Yunanistan'da iki tane enstrümantal cd.si bulunmaktadır. Kanun icrasına yepyeni bir stil getiren sanatçı bu arada bir de kanun metodu yazmı
ştır.

Sanatçının sözlü eserleri de vardır. Bunlardan bazıları: Devlerin a
şkı, Rüyalarda buluşuruz, Kutupta yaz gibi, Leyla, vs dir.

Yurtdı
şında çalışğı bazı sanatçılar ve müzisyenler: Zubin Mehta,Mikis Teodarakis, Maria Faranduri, Hıristo Triamulis,Geora Faidman, Al di Meola, Habib Chan, Lizbeth List, ....

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018