Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1709
Müziğin Yaşamınızdaki Yeri Nedir?

Müzik Dinlemeden Duramam.
Müzik Dinlemem
Yaşamımdaki Yeri Çok Önemlidir!
Olmazsa Olmazım Değildir!
Müzik Dinlemenin Beni Geliştireceğini Düşünürüm!
Müzik Benim İçin Zengiliktir!
Çok Önemlidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 26 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Yeni emeklilik yasası çıkarsa içleri beş on yılda boşalacak olan orkestraların ve diğer sanat kurumlarının kendiliğinden yok olacakları açık. - 22.10.2012İspanya turnesine çıkan İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın (İDSO) yaklaşık 2.5 yıl önce İranlı şef Alexander Rahbari yönetiminde Ulvi Cemal Erkin’in “Birinci Senfoni”si ile Cemal Reşit Rey’in “Türkiye” “Senfonik Rapsodi”sini kaydettikleri yoğunçalar sonunda çıkıyor. Orkestra müdürü Ertuğrul Köse yoğunçaların 9 Kasım’da Lütfi Kırdar’da verecekleri turne sonrası ilk konsere yetişeceğini umuyor.

Bir ba
şka önemli haber de İDSO’ya bağlı bir koronun kurulmuş olması. Gökçen Koray’ın şefliğindeki koronun katılacağı konserleri 10 ve 24 Mayıs 2013’te yapılacak.

Bu güzel haberleri veren Ertu
ğrul Köse ülkemizdeki tüm devlet senfoni orkestralarının geleceği konusunda ise kaygılı. Çünkü çok da uzak olmayan o gelecekte, hükümetin yapmaya hazırlandığı yeni düzenlemeyle devlet senfoni orkestralarının yok olacağından kaygılanıyor.

Hazırlanan yeni emeklilik yasasında devletin senfoni orkestraları, tiyatroları, opera ve baleleri ve di
ğer sanat kurumlarında çalışan sanatçıların, emeklilik yaşından (65 yaş) önce emekliliğe özendirilmesi için emekli ikramiyelerinin artırılması, en geç yaşları dolduğunda emekli olacak sanatçıların yerine ise kadrolu değil, sözleşmeli sanatçı alınması öngörülüyor.

Bu yasa çıkarsa, içleri be
ş on yılda boşalacak olan orkestraların ve diğer sanat kurumlarının kendiliğinden yok olacakları açık. Bunun da çok önemli iki olumsuz sonucu olacaktır. Birincisi, bu kurumların yokluğunda, özel kurumlarca yapılacak tüm sanat etkinliklerini yalnızca mutlu bir azınlık izleyebilecek; halk, özellikle de gençler yanına bile yaklaşamayacaktır. Bunu görmek için, bugünkü özel orkestra ve tiyatro bilet fiyatlarıyla devlet orkestra ve tiyatrolarının bilet fiyatlarını karşılaştırmak yeter!

İkincisi ise, konservatuvar ve sanat liselerini bitiren gençlerin iş bulma olanakları, dolayısıyla da bu okullara giden öğrenci sayısı azalacak, niteliği de düşecektir.


Egemen Berköz
Cumhuriyet

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018