Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1709
Müziğin Yaşamınızdaki Yeri Nedir?

Müzik Dinlemeden Duramam.
Müzik Dinlemem
Yaşamımdaki Yeri Çok Önemlidir!
Olmazsa Olmazım Değildir!
Müzik Dinlemenin Beni Geliştireceğini Düşünürüm!
Müzik Benim İçin Zengiliktir!
Çok Önemlidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 14 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Karrin Allyson ve Grubu 5 Nisan, Persembe, Jean Luc Ponty ve Grubu 7 Nisan, Cumartesi Ankara MEB Şura Salonunda Saat:, 20.30'da - 04.04.2007Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nca düzenlenen ve her sene başkente müzikal bir baharı müjdeleyen Uluslararası Ankara Müzik Festivali’nin 24.sü 4-30 nisan tarihleri arasında gerçekleşecek.  Paco de Lucia , The Voic of BBC Singers gibi dünyca ünlü isimlerin yer aldığı Festivalin 24 konser ve gösterisi arasında Caz  kategorisinde bu sene başkentliler festivalin ilk haftasında bu yıl Grammy’e aday gösterilen Karin Allyson ve Grubu ile Caz fusion müziğin virtüöz kemancısı Jean-Luc Ponty ve Grubunu dinleme şansına sahip olacaklar.

New York Times’in “günümüzün en karizmatik kişilerinden biri” diye tanımladığı Amerikalı Karin Allyson,  duyguları en duru haliyle yorumlayacağı şarkılarıyla 24. Uluslararası Anakara Müzik Festivali kapsamında 5 Nisan’da,  Jean-Luc Ponty ise  klavyede William Lecomte, basta Guy Nsangué Akwa, davulda Thierry Arpino ve perküsyonda Taffa Cissé’den oluşan grubuyla  7 Nisan Cumartesi akşamı MEB Şura Salonu’nda Ankaralı cazseverlerle buluşacak.

ALLYSON
Kansas, Great Bend’de dünyaya gelen Allyson, eğitim masraflarını hepsi bayanlardan oluşan grubuyla şarkıcı-piyanist olarak 70’lerin pop ve funk-rock müzik repertuarını icra ederek karşılayan Allyson, kurduğu caz grubuyla da Nancy Wilson, Carmen McRae, Billie Holiday, Dinah Washington, Bill Evans, gibi sanatçıların müziklerini yorumlayarak müzikal yaşantısında ilerlemeye başlamış.  

New York’a gelerek Vokal Jon Hendriks, Oregon’lu şarkıcı Nancy King, ünlü tenor saksofon-flüt sanatçısı Frank Wess’in de katılımıyla yeni grubunu oluşturan Allyson,  50’li ve 60’lı yılların güçlü melodilerinden ve Chris Caswell’in yeni kaleme aldığı iyi işlenmiş, zihinlerde hemen yer eden sekiz lirik’ten oluşan 13 klasik eserle günümüzün en yetenekli ve en çok satan vokal sanatçısı olarak kendini kanıtlamıştır.

Allyson ayırt edilebilir tonal özelliği ile blues, çağdaş pop, American Songbook, bossa nova, chanson ve daha özel caz ve bebop repertuarı gibi geniş bir uslüp ve tarzla sunduğu şarkıların gizli kalmış duygularını açığa çıkartmakta ve derin duyguları küçük oyunlarla ifade edebilme yeteneği ile benzerlerinden ayrılmaktadır.

Onuncu albümü “Footprints” ile yılın “En iyi Vokal Caz Albümü” kategorisinde bu yıl Grammy’e aday gösterilen ve  günümüzde caz alanında övgüye değer , popüler bir isim olan Allyson, Grammy adayı Ballads: Remembering John Coltrane, In Blue, and Wild for You çalışmasının yer aldığı dokuz eski Concord çalışmasının lirik yorumlamasını yaparak bu alandaki ustalığını bir kez daha göstermiştir.

JEAN-LUC PONTY  
Eleştirmenler tarafından bir saksofoncu kadar etkileyici ilk caz keman sanatçısı olarak nitelendirilen 1942  Avranches’da (Fransa) doğumlu Ponty, keman çalmayı babasından, piyano çalmayı ise annesinden öğrenmiş ve klasik müzik eğitiminin ardından önemli senfoni orkestralarından birinde çalışmaya başlamış.

İlk solo albümünü “Jazz Long Playing” adı altında 1964 yılında çıkaran ve 1996 yılında yayınlanan canlı kayıt albümü “Violin Summit” ile İsviçre’de Svend Asmussen, Stéphane Grappelli ve Stuff Smith ile aynı sahneyi paylaşma şansını yakalayan Ponty,  her biri caz listelerinde ilk 5’e kadar çıkmayı başarmış birbirini izleyen 12 albüm çıkardı.  Caz gruplarının yanı sıra klasik müzik topluluklarıyla da bestelerini icra eden ünlü müzisyen Montreal, Toronto, Oklahoma ve Tokyo’daki senfoni orkestralarıyla konserler verdi.

1967 yılında, John Lewis Modern Jazz Dörtlüsü tarafından Monterey Caz Festivali’ne davet edilen Ponty büyük beğeni ile karşılanan konserdeki üstün performansı sonrasında  World Pacific şirketiyle sözleşme imzalamış,  Electric Connection with the Gerald Wilson Big Band, Jean-Luc Ponty Experience with the George Duke Trio kayıtları da bu bağlantının sonucunda doğmuştur.

1976 yılında piyasaya sürülen Aurora ve Imaginary Voyage adlı kayıt çalışmaları ile Amerika’da büyüyen caz-rock hareketine adını yazdıran sanatçı,  1977 yılında Individual Choice çalışması için devrimci nitelikte bir video kaydı gerçekleştirmiş ve böylece müzik videosu olan ilk caz sanatçılarından biri olmuştur.

1991 yılında akustik ve elektrik kemanı bir arada icra ettiği, Batı Afrika’nın güçlü ve çoklu ritmik seslerin kullanıldığı Tchokola albümünü, 1993 yılında ise No Absolute Time albümünü çıkaran ve ardından 2001 yılında, 70li yıllardan kendi tarzına dönüşü simgeleyen Life Enigma adlı CD’sini, kendi etiketiyle piyasaya süren, Ponty’nin 2001 yılında Dresden’de verdiği muhteşem konserin kaydı “Live in Semper Opera” ismiyle albüm ve DVD olarak yayınlanmış ve büyük başarı kazanmıştır.

Yenilikçi tavrı ve eşsiz vizyonu ile her zaman dikkat çeken ve bazı kayıt çalışmalarında tüm enstrumanları kendisi icra eden Ponty, dünyaca ünlü caz ve klasik müzik sanatçılarıyla aynı sahneyi paylaşmış ve paylaşmakta, dünyanın her yerinde en önemli organizasyonlarda konser vermiş ve vermektedir.

Festival Programı gazetemizin Metronom Sayfasında...

Festivalle ilgili geniş bilgi için www.ankarafestival.com/basin.asp

  

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018