Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1717
Müziğin Yaşamınızdaki Yeri Nedir?

Müzik Dinlemeden Duramam.
Müzik Dinlemem
Yaşamımdaki Yeri Çok Önemlidir!
Olmazsa Olmazım Değildir!
Müzik Dinlemenin Beni Geliştireceğini Düşünürüm!
Müzik Benim İçin Zengiliktir!
Çok Önemlidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 36 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi gibi sanat kurumlarının özerkliğini ortadan kaldıran TÜSAK Yasa Tasarı Taslağı'nda değişiklik yapma kararı aldı. - 27.12.2013Sanat çevrelerinde büyük tepkiyle karşılanan yasa tasarısı taslağındaki değişiklikler yerel seçimlerden hemen sonra gündeme getirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlı
ğı, Devlet Tiyatroları (DT) ile Devlet Opera ve Balesi (DOB) gibi sanat kurumlarının özerkliğini sağlayan yasaları lağveden, kısa adı "TÜSAK" olan "Türkiye Sanat Kurumu ile Sanatın Desteklenmesi Hakkında Yasa Tasarısı Taslağı"nda değişikliğe gidiyor.

Yıl içinde sahneye ta
şınacak eserlere yine TÜSAK tarafından oluşturulan üst kurul karar verecek, ancak bu eserler, Ankara, İstanbul ve İzmir üzerinden bölgelere "turne" yoluyla dağıtılacak. Bugüne değin DT ve DOB'un Anadolu'daki bölgelerindeki (Erzurum, Van gibi) çalışan oyuncular da üç merkez ilde toplanacak. Söz konusu düzenlemenin yerel seçimlerden hemen sonra Meclis gündemine geleceği belirtiliyor. Geçen yıllarda çokça tartışılan ve sanat kurumlarının özerkliğini lağveden TÜSAK. Gezi eylemleri nedeniyle belirli bir süreliğine rafa kaldırılmıştı. Ancak Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 2014 yılı bütçe görüşmeleri sırasında hem Plan ve Bütçe Komisyonu'nda hem de Meclis Genel Kurul'unda yasa tasarısı taslağını yeniden gündeme getirdi. Çelik, "DT ve DOB'un hiçbir şekilde kapatılmayacağını" belirtmişti.

Bakanlı
ğın yeniden üzerinde çalışğı TÜSAK'ta gerçekleştirilmek istenen değişiklikler şöyle:

Kültür ve Turizm Bakanlı
ğı, DT ile DOB'un merkez teşkilatlarını, Ankara, İstanbul ve İzmir'i elinde tutacak. DT ve DOB'un Erzurum, Van, Antalya, Diyarbakır, Trabzon gibi bölgelerinde çalışan sanatçılar üç merkezde toplanacak.

Yıl içinde sahneye ta
şınacak eserlere TÜSAK'la öngörüldüğü gibi oluşturulacak üst kurul karar verecek. Bu projelerin, Ankara, İstanbul ve İzmir üzerinden Anadolu'ya "turne" yoluyla ulaşması sağlanacak. Sahnelerin denetimi yine mevcut taslakta öngörüldüğü üzere TÜSAK yönetiminde olacak.

Kurum sanatçıları, Anadolu'daki turnelere te
şvik edilecek. Anadolu'daki turnelere katılacak oyuncular, daha fazla teşvik ücretleri üzerinden maaş alacak. Merkezde kalan ve daha az eserde rol alan oyunculara ise daha az maaş öngörülüyor. Sanatçıların daha önce aldığı teşvik ikramiye ücretleri ise kaldırılacak. Sanatçılar performans kriteri üzerinden teşvik ücretlerinde değerlendirilmeye tabi tutulacak.

Bakanlık sanat eserlerinin maddi giderlerini ise sponsorlar aracılı
ğı ile sağlamayı hedefliyor. Buna göre Anadolu'da da sponsorluk sistemi geliştirilecek.

Öte yandan yine mevcut taslakta yer alan Milli Piyango
İdaresi tarafından gerçekleştirilen bilet satışlarından elde edilen gelirden de tiyatro, opera ve bale gibi sanat kurumlarına ödenek ayrılacak. Kişi ya da kurum ve kuruluşların ayni ve nakdi bağış ve yardımları da üst kurul tarafından kabul edilebilecek.

Selda Güneysu 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019