Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1710
Müziğin Yaşamınızdaki Yeri Nedir?

Müzik Dinlemeden Duramam.
Müzik Dinlemem
Yaşamımdaki Yeri Çok Önemlidir!
Olmazsa Olmazım Değildir!
Müzik Dinlemenin Beni Geliştireceğini Düşünürüm!
Müzik Benim İçin Zengiliktir!
Çok Önemlidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 28 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Sanatçılar ve sanatseverler 27 Ekim 2014 Pazartesi (bugün) saat 11.00'de TÜSAK yasasını protesto etmek için Ankara Opera binası önünde buluşuyor. - 27.10.2014Sanatçılar ve sanatseverler 27 Ekim 2014 Pazartesi (bugün) saat 11.00'de Türkiye Sanat Kurulu (TÜSAK) yasasını protesto etmek için Ankara Opera binası önünde buluşuyor.

 

Yedi yıl boyunca Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü görevini sürdüren Rengim Gökmen, AKP’nin Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından son dönemde yaptığı TÜSAK yasa tasarısı taslağıyla ilgili açıklamalarından dolayı görevinden alınmıştı.

 

Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi ile Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nü lağvedip, yeni oluşturulacak TÜSAK'a devretmeyi öngören yasa tasarısı taslağı için Mart ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca TÜRKSOY Toplantı Salonu’nda çalıştay gerçekleştirilmiş; Çalıştay, 27 farklı sanat örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu Türkiye Sanatçılar Hareketi tarafından, bine yakın sanatçının katıldığı eylemle protesto edilmişti.

 

Sanatçılar yaptıkları açıklamada “Sanat kurumlarımızı yok eden böylesine ağır bir düzenleme, Cumhuriyet tarihimiz süresince ilk kez gündeme gelmiştir. Kurumlar yok edilerek sanat alanı yürütülemez. Siyasi iktidarın atayacağı müzik, tiyatro gibi dallarda evrensel düzeyde sanat etkinlikleri yapılamaz. Dolayısıyla bu düzenleme, sanat kurumlarını ölüme terk etmektir. Bu kurumları yok etmeye kalkmak, Cumhuriyetimizin temel ilkelerine yönelik en büyük saldırıdır. Tüm sanat kurumlarımızın değişmez özerklik koşulu Anayasamızda açık biçimde güvence altına alınmıştır. Son sözümüz TÜSAK derhal geri çekilmelidir” demişlerdi.

Öte yandan Zaman Gazetesi'ne bir açıklama yapan, kısa adı TOBAV olan Tiyatro Opera ve Bale Çalı
şanları Vakfı Genel başkanı Tamer Levent'in, "açıklandığı gibi, sanatçıların 27 Ekim 2014 Pazartesi günü Ankara'da Opera binası önündü gerçekleştirecekleri bir eylemleri yoktur" açıklaması kafaları karıştırdı.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019