Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1717
Müziğin Yaşamınızdaki Yeri Nedir?

Müzik Dinlemeden Duramam.
Müzik Dinlemem
Yaşamımdaki Yeri Çok Önemlidir!
Olmazsa Olmazım Değildir!
Müzik Dinlemenin Beni Geliştireceğini Düşünürüm!
Müzik Benim İçin Zengiliktir!
Çok Önemlidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 29 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Fado'nun divası Dulce Pontes, Türkiye'de... - 05.03.2015Portekiz’in geleneksel mirası fado’nun uluslararası yükselişinde isyankar ve kendine has tavrıyla büyük rol oynayan ünlü şarkıcı Dulce Pontes muhteşem sesiyle 3 Nisan’da İstanbul’da İş Sanat’a konuk oluyor.

 

7 Mart 1991’de katıldığı Portekiz Şarkı Yarışmasında “Lusitana Paixão” şarkısıyla birinci olan Pontes, bu şarkıyla 1991 yılında Roma’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda Portekiz’i temsil ederek uluslararası bir ün kazanan Pontes, gittiği her yere ülkesinin halk şarkılarını götürüyor ve dinleyerek büyüdüğü Amalia Rodrigues gibi bir fado efsanesi olarak yükseliyor…

 

Bugüne kadar kaybettiğimiz Yeşil Burun adalarının (Cape Verde) Morna Kraliçesi Cesaria Evora’dan Brezilyalı şarkıcı Marisa Monte’ye kadar dünyaca ünlü isimlerle aynı sahneyi paylaşan, Ennio Morricone ile albüm kayıt eden ve Andrea Bocelli, Carlos Guilherme gibi ünlü yıldızlar ile duetler yapan Dulce Pontes, en güzel şarkılarını İstanbul’lu müzikseverlere muhteşem bir konser ile getiriyor.

 

Son olarak Jose Carreras ve George Dalaras gibi dev isimlerle düetler de gerçekleştirdiği albümü Momentos’la eğitimli sesini ve özgün fado tarzını unutulmazlar arasına yerleştiren Dulce Pontes 3 Nisan’da İş Sanat’da sahne alıyor olacak.

 

3 Nisan 2015, Saat 20.00
İŞ SANAT


Dulce Pontes Hakkında

 

1969 doğumlu Portekizli yıldız Dulce Pontes 7 yaşında Lizbon Konservatuarı’nda müzik eğitimine ve 9 yaşında da dans eğitimine başladı. Amália Rodrigues, Zeca Afonso, Argentina Santos, Fernando Maurício ve Carlos do Carmo gibi fado efsanelerini dinleyerek büyüyen Pontes, ilk olarak “Os Percapita” isimli rock grubuyla sahneye çıktı. Dulce Pontes 16 yaşında grubun solisti olarak ayrıca kendi bestelerini de seslendiriyordu.

 

1988 yılında rol aldığı bir reklam filminde çok beğenilen Dulce Pontes kısa bir süre içinde “Enfim Sós” adlı müzikal komedide başrol aldı. Böylelikle profesyonel kariyerine ilk adımını atan genç yıldız “Quem Tramou O Comendador?”, “007 - Licença Para Jogar” gibi yapımlardaki rolleriyle ünlenmeye başladı.


7 Mart 1991’de katıldı
ğı Portekiz Şarkı yarışmasında “Lusitana Paixão” şarkısıyla birinci olan Dulce Pontes, aynı şarkıyla 1991 yılında Roma’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda Portekiz’i temsil ederek uluslararası bir ün kazanmış oldu.

 

İlk albümü “Lusitana” ile ortaya koyduğu kendine has tarzıyla çok iyi tepkiler alan Dulce Pontes, 1993’te ikinci albümü “Lagrimas” ile birlikte fado söylemeye başladı. İsyankar tavrıyla fado müziklerine kendi renklerini katan Pontes’in albümü “Lagrimas” Portekiz’de tüm zamanların en çok satan plağı oldu ve yurtdışında pek çok ülkede yayınlandı.  Çok geçmeden Dulce Pontes’in melankolik sesi, yakışıklı aktör Richard Gere’in başrolünde oynadığı “Primal Fear” filminin soundtrack albümünde yer alan “Canção do Mar” şarkısı ile Holywood’da da duyulmuş oldu.

 

Ardı ardına çıkardığı albümlerle ünü tüm dünyaya yayılan Dulce Pontes, gittiği her yerde ülkesinin halk şarkılarını götürdü ve çok beğenilerek dinlendi.

 

Fado müziklerinin yeniden keşfedilmesinde önemli bir rol oynayan Dulce Pontes, Andrea Bocelli, Carlos Guilherme gibi ünlü yıldızların albümlerinde de yer alırken, Portekiz’in tüm dünyada en çok tanınan şarkıcılarından biri haline geldi.

 

Dulce Pontes bugüne kadar kaybettiğimiz Yeşil Burun adalarının (Cape Verde) Morna Kraliçesi Cesaria Evora’dan Brezilyalı şarkıcı Marisa Monte’ye kadar dünyaca ünlü isimlerle aynı sahneyi paylaştı. Flamenko’nun divası Estrella Morente ile Zaragoza’daki Expo 2008 fuarı ile başlayan ve Sevilla’de sona eren “Dulce Estrella” adını verdikleri büyük bir turneye de çıkan Dulce Pontes, sıklıkla işbirliği yaptığı ünlü İtalyan besteci Ennio Morricone'nin Cinema Paradiso'daki unutulmaz müziğini seslendirerek ayrıca büyük ilgi gördü.

 

2009 yılında yayınlanan ve kariyerinin en iyi şarkılarını bir araya getirerek, Jose Carreras ve George Dalaras gibi dev isimlerle düetler de gerçekleştirdiği albümü Momentos’la eğitimli sesini ve isyankar fado tarzını unutulmazlar arasına yerleştiren Dulce Pontes, 3 Nisan’da İş Sanat’da sahne alıyor.

 

Biletler Biletix'te! 
www.biletix.com   
Biletix Ça
ğrı Merkezi (0216 556 98 00)  

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019