Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1736
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 36 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

115 yıl sonra ilk buluşma - 22.10.2007İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), yeni sezonu 19 Ekimde Atatürk Kültür Merkezi Büyük Salon’da vereceği konserle açtı.

Şef Alexander Rahbari yönetimindeki İDSO ile Gökçen Koray yönetimindeki koro, dünyaca ünlü iki Fin ses sanatçısına; soprano Paivi Nisula’ya ve bariton Sauli Tiilikainen’e eşlik etti. Konserde çağımızın en önemli bestecileri arasında sayılan ve ulusal Fin müziğinin kurucusu olarak tanınan Jean Sibelius’un senfonik şiiri “Kullervo”, İstanbul’da ilk kez seslendirdi. Konserin ve 2007 – 2008 sezonunun tanıtım toplantısı, önceki gün İDSO Genel Müdürü Gülten Çapan, Müdür Yardımcısı, Program Menajeri Alp Altıner ile Fin sanatçılar soprano Paivi Nisula ve bariton Sauli Tiilikainen’in katılımıyla AKM’de yapıldı.

Sibelius’un 50. ölüm yıldönümü nedeniyle dünya çapında düzenlenen etkinliklerin bir halkası olan açılış konseri, İstanbul’un bu yapıtla, bestelenişinin üzerinden 115 yıl geçtikten sonra ilk kez buluşmasını sağlayacak. Konser, İstanbul’un Finlandiya Fahri Konsolosu Mustafa Koç ve Arçelik’in desteğiyle gerçekleşiyor.  Sibelius’un 1892 yılında 26 yaşındayken Finlandiya’nın ünlü destanı “Kalevala”dan esinlenerek bestelediği “Kullervo Senfonisi”, yalnızca Finlandiya’da değil tüm Avrupa’da yankı uyandırmıştı.

Toplantı sonrasında görüştüğümüz Paivi Nisula, konserle ilgili olarak şunları söylüyor: “Provalar çok iyi gitti. Fince ve Türkçenin benzerliğinden ötürü koronun işi çok zor olmayacak diye düşünüyoruz. Eseri yıllardır yurtdışında seslendiriyoruz ama burada ilk oluşu bizim için de özel bir duygu.”  Sauli Tiilikainen ise dil konusunda şöyle konuşuyor: “İDSO bu eseri seslendiren ilk Türk orkestrası. 'Kullervo Senfonisi’nin çalınması da söylenmesi de zordur. Ama orkestranın bu işin altından başarıyla kalktığını düşünüyorum. Fince ve Türkçe, sesler açısından çok benziyor. Burada gördüğüm kadarıyla Türk erkekleri kalın ve güçlü seslere sahip. Tamamen erkeklerden oluşan koronun iyi bir iş ortaya koyacağını düşünüyorum. 'Kullervo...’ artık dünyada daha fazla çalınmaya başlandı. 

İDSO Müdürü Gülten Çapan, yeni sezon için şunları söyledi:

“İDSO, 2007–2008 sezonunda Brahms’tan Rey’e, Carl Orff’tan Şostakoviç’e ve Çaykovski’den Bruckner’e kadar pek çok tanınmış bestecinin yapıtlarını seslendirecek. 26-27 Ekim’de Sevin ve Mükerrem Berk anısına Cumhuriyet Konseri’ni gerçekleştireceğiz. 2- 3 Kasım tarihlerindeki 'Alla Turca’ başlıklı konserimizde solistimiz Burhan Öçal olacak. 9 ve 10 Kasım’daki Atatürk konserimizi ise Mark Kadin yönetecek. Bu yıl müzikseverler biletlerini sadece AKM gişelerinden değil, www.mybilet.com adresinden de edinebilecekler.”

Ayrıntılı bilgi için: www.idso.gov.tr

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019