Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1737
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 63 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Sevda - Cenap And Müzik Vakfı 2007 Yılı Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası Gülsin'Onay'a Verildi. - 01.12.2007Piyano  eğitimine üç buçuk yaşında başlayan ve ilk konserini altı yaşında TRT İstanbul Radyosu’nda veren Gülsin Onay,  Ankara’da iki yıl Mithat Fenmen ve Ahmed Adnan Saygun tarafından verilen özel eğitimi sonrasında 12 yaşında Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu kapsamında Fransa’ya gönderildi. Paris Konservatuarı yüksek bölümünden 16 yaşında, “Premier Prix du Piano” kazanarak mezun olan sanatçı, aralarında Marguerite Long Jacques Thibaud (Paris) ve Ferrucio Busoni (Bolzano)'nin de olduğu uluslararası yarışmalarda kazandığı ödüllerle müzik kariyerine başlamış oldu.

Uluslararası müzik kariyeri Venezüella’dan Çin’e uzanan bir coğrafyada 5 kıtada 56 ülkeyi sayısız konser salonu, dünyaca ünlü orkestra ve orkestra şeflerini kapsayan Devlet Sanatçısı Gülsin Onay,  Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solisti olup, Bilkent Üniversitesi’nin de Konuk Sanatçısıdır. Onay, 2004 yılında başlayarak kısa sürede dünya genelinde klasik müzik çevrelerinin dikkatini çekmeyi başaran Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin de Sanat Danışmanlığını yapmaktadır.

1988 yılında Boğaziçi ve 2007 yılında Hacettepe Üniversiteleri tarafından Fahri Doktora unvanı verilen Onay, uluslararası alanda müstesna bir Chopin yorumcusu olarak kabul edilen sanatçı Polonya Hükümeti tarafından Devlet Nişanı ile onurlandırıldı.

Hocası Saygun’un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay, gerek konser programlarından gerekse kayıtlarından eksik etmediği bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde pek çok  ülkede seslendirdi. Sanatçı, kendisine adanmış olan Saygun’un 2. Piyano Konçertosu ile Stuppner ve Tabakov’un konçertolarının dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. Saygun’un yanı sıra Hubert Stuppner 2. Piyano Konçertosu’nu, Jean-Louis Petit Gemmes ve Muhittin Dürrüoğlu-Demiriz Bosphorus isimli piyano eserlerini sanatçıya ithaf etmişlerdir.

Müzik otoritelerinin sadece teknik ustalığı değil “sınırsız enerji ve hem zeki hem de duyarlı bir yorum gücü ile donatılmış olağandışı bir piyanist” olduğu konusunda da birleştikleri Gülsin Onay’ın 20’ye yakın albüm kaydı, sanatçının yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtır. Son yıllarda Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay'ın 2007 yılında yayınlanan Rachmaninov ve Çaykovski piyano konçertolarını seslendirdiği albümü övgülerle karşılanmıştır.  Sanatçının her iki Saygun, konçertosunu yorumladıgı albümü ise Aralık ayında CPO etiketiyle yayınlanacaktır.

2003 yılında UNICEF Türkiye Milli Komitesi tarafından “İyi Niyet Elçisi” seçilen ve pek çok yardım konserinde yer alan Gülsin Onay, Ağustos 2006’da Lübnanlı çocuklar yararına bir resital verdi. Bunun yanı sıra 500 yıllık Çomakdağ Köyü’nü tarihinde ilk defa klasik müzikle buluşturarak çok özel bir projeyi hayata geçirdi ve Türkiye’de bir başka ilke daha imza atarak 2007 yılında konserinin olduğu her ilde Eğitim Gönüllüleri Vakfı işbirliğiyle çocuklara da resitaller verdi.

http://www.gulsinonay.com/newsite/index.htmlTüm Hakları Saklıdır © 2005-2019