Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 13
Sayı: 1691
Müziğin Yaşamınızdaki Yeri Nedir?

Müzik Dinlemeden Duramam.
Müzik Dinlemem
Yaşamımdaki Yeri Çok Önemlidir!
Olmazsa Olmazım Değildir!
Müzik Dinlemenin Beni Geliştireceğini Düşünürüm!
Müzik Benim İçin Zengiliktir!
Çok Önemlidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler

 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 20 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Ne yazık ki günümüzde de ataerkil anlayış hüküm sürmekte ve bunun bedelini kadınlar, kız çocukları hala ağır bir şekilde ödemektedirler. - 07.03.2017Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Kadriye Yıldız ve ablası emekli öğretmen ve yaşam koçu Canan Nehbit, "Türkülerimizle Toplumsal Cinsiyet Farkındalığı" başlığı altında Türk Kadınlar Birliği adına bir konser düzenlediler.

Prof. Dr. Kadriye Yıldız'ın bağlama yorumlarıyla katılacağı konser Canan Nehbit'in sunumuyla gerçekleşecek. 10 Mart 2017 Cuma günü Saat: 17.00'de, Kahramanmaraş Caddesi Suluhan Kat:2 Trabzon adresindeki Ruhi Türkyılmaz Sanatevi salonunda gerçekleştirilecek olan konser halka açık olarak gerçekleşecek.

Konserle ilgili Prof Dr. Kadriye Yıldız'ın daveti şöyle:ETK
İNLİĞİMİZE DAVETLİSİNİZ DOSTLAR

Türküler bizi söyler.

Halkın hayatının her anı, türkülere yine kendisi tarafından kaydedilmiştir.

Halk edebiyatının en önemli malzemesi olan türküler, “halkın sözlü geleneğinde oluşup gelişen, çağdan çağa ve yerden yere içeriğinde, biçiminde değişikliklere uğrayabilen ve her zaman bir ezgiye koşulmuş olarak söylenen üretimlerdir.“

Milletin kültürünün, yaşam biçiminin, dünya görüşünün, zevkinin ve içtenliğinin, özetle toplumun ruhunun aynasıdır türküler.

Eski Türklerin uygar ve demokratik yaşam için gerekli gördüğü cinsiyetlere eşitlikçi yaklaşım ilkesi, yaklaşık XII. yüzyılın sonlarına kadar devamlılık göstermiş ancak yönetimlerin eğitime önem vermemesi yüzünden ve başka kültürlerin etkisiyle olumsuza doğru değişime uğramıştır.

Ne yazık ki günümüzde de ataerkil anlayış hüküm sürmekte ve bunun bedelini kadınlar, kız çocukları hala ağır bir şekilde ödemektedirler.

Ablam Canan Nehbut ve ben Kadriye Yıldız Türk Kadınlar Birliğinin birer üyesi olarak işte bu yüzden toplumumuzdaki cinsiyet farkındalığını, türkülerin bize söylediklerine kulak vererek irdelemek istedik. Özel seçtiğimiz, cinsiyet ayrımcılığını besleyen ayrımcılığı hak haline getirip eşitlik isteyen kadına duygusal, psikolojik, cinsel, fiziksel, ekonomik şiddeti kanıksamamıza kültürel kabul ve önyargı bağlamında zemin hazırlayan türküleri ve bundan dolayı acılar çekmiş kızlarımızın kadınlatımızın isyanlarını, fetyatlarını da içlerinde bulacağımız bazı tütküleri seslendireceğiz. Yüreklere dokunarak türkülerimizle bu farkındalığı oluşturmaya çalışacağız.

Umuyoruz ki bu bu projemizle, can acıtıcı yanlış töre ve gelenekler artık terkedilsin, ceza indirimleri için kızlarımız kadınlarımız aleyhine kullanılmasın ve devlet olarak cinsiyetlere eşitlikci yaklaşım konusunda uluslararası anlaşmalara atılan imzalar yaşama geçirilsin. Bu konuda, olumluya gitmek yönünde bir damla katkımız olabilirse ne mutlu bize.

Prof. Dr. Kadriye Yıldız

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018