Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1730
Sizce Tarkan hala Türkiye'nin Megastarı mı?

Evet
Hayır

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 57 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Çaykovski dinleyerek adam olunurdu, gereği yapılsaydı! - 15.01.2018Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Numan Kurtulmuş Antalya’da bir araya geldiği gazetecilere bakanlığı ile ilgili yeni kültür ve turizm projelerini açıklarken 'Çaykovski dinletirsek adam oluruz zannedildi’ diyerek klasik çağdaş sanatlarımıza karşı yeni bir söylem geliştirdi.

Hürriyet Gazetesi’nden Deniz Zeyrek’in haberiyle gündemimize dü
şen bu sözler batılı klasik sanatların sanki geleneksel sanatlarımızın önüne geçmiş, bu sanatlarımız unutturulmuş ya da unutturulmaya terkedilmiş sonuçlar çıkarılıcak sözlerle günmedimize oturdu.

Oysa Türkiye Cumhururiyetinin kurucuları her alanda ça
ğdaşlık adına devrimler gerçekleştirirken, başta müzik olmak üzere klasik sanatlarda da devrimler gerçekleştirmişlerdir.

Unutulmamalıdır ki, tüm bu devrimler, Sayın bakanın demecinde sözünü ettiği Münir Nurettin’lerin, Safiye Ayla’ların temsil ettiği klasik sanatların, Anadolu ezgilerinin korunması amacıyla yapılmış devrimlerdir. Türk yerel müziğini ve klasik müziğini dünyaya tanıtabilmek amacıyla yapılmış devrimlerdir. Çavkovski dinleyerek adam olunurdu ama gereği yapılsaydı. Yani çok çalışılsaydı, kolaycılığa kaçılmasaydı. Klasik sanatçılar asla sanatlarından ödün vermeselerdi (ki vermeyen bir çok sanatçımız var halen), klasik müzik sanatımız ve yerel müziğimiz bugün çok başka yerlerdeydi. Gün itibariyle Türkiye klasik müzik ortamının gündemine bakarsanız, eksiklik nerede, hata nerede çok rahat görürsünüz! Hülasa, sorun Çaykovski dinlemede değil Çaykovski dinledikten sonra neler yapmak gerektiğini bilememekte ve bu yolda pöpülizmi desteklemekte.

Mavi Nota

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019