Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1716
Müziğin Yaşamınızdaki Yeri Nedir?

Müzik Dinlemeden Duramam.
Müzik Dinlemem
Yaşamımdaki Yeri Çok Önemlidir!
Olmazsa Olmazım Değildir!
Müzik Dinlemenin Beni Geliştireceğini Düşünürüm!
Müzik Benim İçin Zengiliktir!
Çok Önemlidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 21 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Kültür adamı Merhum Ahmet Selim Teymur'u vefatının 33. yılında saygıyla anıyoruz! - 03.04.2018Gazetemizin kurucusu ve imtiyaz hasibi Müfit Semih Baylan, Trabzon’un önemli kültür şahsiyetlerinden Yargıç Ahmet Selim Teymur’un vefatının 33. Yıldönümü nedeniyle sosyal medya hesabından bir mesaj yayımladı.

3 Nisan 1985 tarihinde vefat eden Ahmet Selim Teymur için gazetemizin
İmtiyaz Sahibi Müfit Semih Baylan tarafından yayımlanan anma mesajı aynen şöyle:


Bugün 3 Nisan...

Trabzon
şehir kültürünün yakın tarihinde yer almış çok önemli bir figür; yargıç, hattat, hoca, müzisyen, yazar, fikir ve kültür adamı, Trabzon beyefendisi, çelebi ruhlu şahsiyet Ahmet Selim Teymur'un 33. ölüm yıl dönümü.

Ahmet Selim Teymur, 1995 yılında kaybetti
ğimiz merhum Sabahattin Kundupoğlu yönetimindeki Trabzon Liselerinden Yetişenler Cemiyeti bünyesindeki Türk Sanat Müziği Korosu'nda uzun yıllar hocalık yaparak GTSM'nin klasik anlamda sevilmesinde çok büyük katkıları olmuştur. Yüksek kent kültürüne havi zevk anlayışı onun seçkin duruşundaki en önemli hazinesiydi.

Müzik çalı
şmalarında en önemli eseri olan Türk Müziği Nazariyatı adlı eseri, nazariyatta önemli ve seçkin bir yere sahiptir. Girift bir müzik olan GTSM'yi onun kadar sade ve anlaşılır bir dilde yazan bir müzik nazariyatçısı henüz çıkmamıştır.

Rahmetli Ahmet Selim Teymur Kıyı Dergisi'nin kurucu babasıdır. 60'ların ba
şında Trabzon Ganita (Kanita) Mahallesi'nde Güzelhisar'ın ve o tarihte Trabzon'un en kuzey ucu olan noktada bulunan ve mahallenin adını alan Ganita Çay Bahçesi'nde (şimdelerde de aynı adla aynı mevkide bir çay bahçesi bulunmaktadır) kurulan Kıyı Dergisi kendisinden sonra da devam ettirilerek Trabzon'un yerel yazın tarihinin ötesinde ülke yazın hayatında da önemli bir yer tutmuştur.

Ahmet Selim Teymur'u anlatırken onun nüktedan yanını anlatmadan geçemeyiz. Foto
ğraf merakı da olan ve bu yolda çalışmaları hatta sergileri olan Ahmet Selim Teymur 1966 yılında rahmetli Orhan Karaali'nin 24 Şubat Kitabevi'nde bir fotoğraf sergisi açar. Bu serginin kuşkusuz en ilginç fotoğrafı simsiyah bir panoramik dikdörtgenden oluşan ve altında "Trabzon'un geceleyin Boztepe'den görünüşü" yazan fotoğraftır. Ama fotoğraf simsiyahtır. Aslında bir fotoğraf değildir, Siyah bir fon kağıdıdır. İşte espri burada başlar. Çünkü o tarihlerde Trabzon'un elektriği Rize'nin İkizdere ilçesinde bulunan Hidroelektirik santralinden gelmektedir ve sık sık yağan yağmurlar yüzünden oluşan sel, santralin çalışmasına engel olduğundan sık denecek düzeyde ve özellikle akşam saatlerinde elektirik kesintisi oluşmaktadır.

Rahmetli Ahmet Selim Teymur ile ilgili daha çok
şey yazılabilir. 1995 yılında TV61 desteği ile yönetmenliğini yaparak çektiğim Ahmet Selim Teymur belgeseli televizyon belgeseli dalında bana TGC Basın ödülünü kazandırmıştı.

33. yılda saygı ve rahmetle anıyorum.

Müfit Semih Baylan

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019