Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1730
Sizce Tarkan hala Türkiye'nin Megastarı mı?

Evet
Hayır

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 48 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 40. Vefat Yılında Hasan Ferid Alnar Sempozyumu’nu gerçekleştirecek - 20.10.2018Hasan Ferid Alnar (1906-1978), cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında eğitimine öncelikle makam müziği ile başlayıp virtüöz kanun çalıcılığıyla ün kazandıktan sonra çoksesli müzik eğitimine Viyana’da devam etmiş olan, yurda dönüşünde besteci, orkestra şefi, konservatuvar eğitimciliği gibi pek çok alanda ulusal müziğimize hizmet etmiş cumhuriyet dönemi ilk kuşak bestecilerden olup Bir Cumhuriyet Çınarı olarak addedilen sanatçımızdır.

Düzenlenecek bilimsel toplantıda Cumhuriyetimizin ilk döneminde müzi
ğin sosyolojik olarak irdelenecek, Alnar’ın öğrencileri tarafından, orkestra şefliği ve eğitimci yönünün ortaya konacak, dünyadaki ilk kanun konçertosu bestecisi olarak kendisinin makam müziği kanun icrâcılığı ve besteciliğine ilişkin katkılarının değerlendirilecek ve eser analizlerinin yer alacak.


HASAN FER
İD ALNAR SEMPOZYUMU 24-25 EKİM 2018 SALON: 2016 SAAT: 10.00


Üç oturum ve bir panel biçiminde düzenlenen sempozyumda, davetli konu
şmacı olarak besteci, kuramcı ve müzikolog Prof. Yalçın Tura tarafından Ferid Alnar eserlerinin irdeleneceği bir konuşma gerçekleştirilecek. Sanatçının Dünyası – Ferid Alnar adlı Alnar’ın  kendi görüntülerinin olduğu ve kendi hayat öyküsünü dillendirdiği TRT tarafından 1973’te filme alınmış olan belgeselin gösterimi gerçekleştirilecek. Ardından, ilk oturumda müzik sosyolojisi alanında çalışan akademisyenlerce Ferid Alnar’ın müziği ve bestecilik yaklaşımı, dönemin sosyo-kültürel ve politik görünümü çerçevesinde ortaya konulacak. Müzik kuramı alanına bir katkı olmak üzere ikinci oturumda, Alnar’ın eser analizleri sunulacak. “Besteci, Orkestra Şefi ve Eğitimci Kimlikleriyle Alnar” başlıklı panelin konukları ise, Ferid Alnar’ı bizatihi tanıyan, öğrencisi olmuş, yönettiği orkestralarda çalmış ya da arkadaşı olan Koral Çalgan, Hazar Alapınar, Çetin Işıközlü, Tuncer Olcay ve Şefik Kahramankaptan adlı katılımcılardan oluşuyor. Oturum aralarında, Halil Altınköprü tarafından solo kanunla Alnar’ın Hicazkâr Saz Eseri ile piyanist Lilian Tonella Tüzün tarafından Alnar’ın solo piyano için Oyun Havaları adlı eseri seslendirilecek. 24 Ekim 2018 günü saat 13.00’te Müzede Müzik Konserleri kapsamında Safinaz Rizeli tarafından solo kanunla Alnar’ın 10 Saz Semaisi albümünden eserler seslendirilecek.

Bilimsel olmasının yanı sıra sanatsal bir
şölen olarak da tasarlanan programda iki konserle Alnar’ın toplam sekiz eseri daha seslendirilmiş olacak. İlki 24 Ekim 2018 akşamı AKM’de saat 20.00’de “Alnar’a Armağan” A Capella Koro ve Oda Müziği Eserleri Konseri olup bu konserde dört değerli topluluk sahne alacak. Konserin ilk yarısında A Cappella Ayangil eşliksiz korosu tarafından Alnar’ın 10 Yunus Emre İlâhisi Koro Süiti Ruhi Ayangil şefliğinde seslendirilecek. İkinci yarıda ise, Duo Blanc et Noir (Selin Şekeranber & Yudum Çetiner) tarafından Alnar’ın Dört El Piyano için Köçekçe adlı eseri seslendirilecek. Alnar’ın Keman Piyano Süiti’nin, Ilgın & Metin Ülkü tarafından seslendirilişinin ardından son olarak Bosphorus Trio, Keman, Çello ve Piyano için Trio adlı Alnar eseriyle konseri sonlandıracaklar.

Yine “Alnar’a Arma
ğan” başğıyla 25 Ekim 2018’de saat 20.00’de Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde Ferid Alnar’ın senfonik eserleri Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası ile ve Erdem Çöloğlu şefliğinde hayat bulacak. İlk eser İstanbul Süiti adlı orkestra eseridir. İkinci eser Alnar’ın en çok çalınan ve bilinen eserlerinden olan Kanun Konçertosu olup ilk defa üç kadın kanuni tarafından seslendirilecek. Kanuni Güniz Alkaç, Ayşegül Kostak Toksoy ve Esra Berkman tarafından sırayla konçertonun bir, iki ve üçüncü bölümleri çalınacak. Aranın ardından bestecinin Viyolonsel Konçertosu Melih Kara solistliğinde çalınıp Prelüd ve İki Dans adlı orkestra eseri ile konser sonlanacak.

Alnar'ın 24 adet foto
ğrafının ve Viyana Yüksek Müzik Akademisinden aldığı diplomasının yer aldığı bir fotoğraf sergisi Öğrenci Merkezi Fuayesi'nde sergilenecektir. Bu sergide bir cam bölmede Alnar'ın kendi giydiği Orkestra şefliği frakı da yer alacak.

Bir bilimsel ve sanatsal
şölen olmasını ümit ettiğimiz sempozyumumuz bilgilerine alnarsempozyum.anadolu.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

İletişim bilgileri:

Web: alnarsempozyum.anadolu.edu.tr
E-posta: alnarsempozyum@anadolu.edu.tr

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019