Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1737
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 47 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Prof. Ş. Şehvar Beşiroğlu’nun Arşiv ve Koleksiyonu İTÜ TMDK’da Hayat Bulacak - 15.11.2018İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı merhume öğretim üyesi Prof. Ş. Şehvar Beşiroğlu’nun arşiv ve koleksiyonu İTÜ TMDK Kütüphanesi’nde yaşatılacak.

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve İTÜ MİAM Müdürü merhume Prof. Ş. Şehvar Beşiroğlu’nun arşiv ve koleksiyonu sanatseverlerle buluşuyor. 26 Mayıs 2017 tarihinde aramızdan ayrılan Prof. Beşiroğlu’nun ablası Avukat Beyza Koral, Beşiroğlu’na ait yüzlerce kitap, defter, el yazması nota, çalgı, CD ve DVD arşivinden oluşan koleksiyonu İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Prof. Ercümend Berker ve Prof. Ş. Şehvar Beşiroğlu Kütüphane, Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’ne bağışladı. Bu bağışın kataloglanması sırasında kütüphane mimari ve içyapısı itibarıyla önemli bir yenilenme süreci geçirdi. 20 Kasım 2018 günü saat 14.30’da yapılacak tören ile yenilenmiş kütüphanede Prof. Ş. Şehvar Beşiroğlu’na ait arşiv ve koleksiyonun açılışı gerçekleştirilecek. Etkinlikte Beşiroğlu’nun öğrencileri Tarihsel Müzikoloji ve Müzik Tarihi derslerinde en çok dinlettiği ve sevdiği eserlerden kısa bir dinleti sunacak.

Tüm sanatseverler davetlidir.

PROGRAM

Açılı
ş Konuşmaları
Prof. Serpil MURTEZAO
ĞLU –İTÜ TMDK Müdürü
Prof. Dr. Mehmet KARACA-
İTÜ Rektörü

Plaket Töreni

Dinleti
Bûselik Pe
şrev  Kantemiroğlu (Kantemiroğlu Edvârı’ndan) “Der makam-ı Bûselik usûleş Devr-i Revan”                     
Hüseyni Raks     “Saç ba
ğı takar saçına”           Anonim (Mecmûa - i Sâz ü Söz’den)
Hüseyni Raksiye “Sen oynadıkça kademi”         Anonim (Mecmûa - i Sâz ü Söz’den)

Dr. Ö
ğr. Üyesi Sinem Özdemir                 Solist
Prof. Dr. Gözde Çolako
ğlu Sarı                Kemençe
Doç. Ay
şegül Kostak Toksoy                    Kanun
Doç. Dr. Ali Tüfekçi                                   Ney

Prof.
Şefika Şehvar Beşiroğlu kimdir?
Prof.
Ş. Şehvar Beşiroğlu, 2 Ekim 1965 İstanbul doğumludur.  1986’da İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Çalgı Bölümü’nü bitirdi, 1988’de İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Türk Sanat Müziği alanında yüksek lisans eğitimini; 1994’te aynı üniversite, enstitü ve alanda sanatta yeterliliğini; 1999’da Harvard Üniversitesi’nde doktora üstü çalışmasını tamamladı. 1997’de YÖK’te Temel Bilimler Türk Sanat Müziği alanında Doçentlik; 2000’de İTÜ’de Müzikoloji alanında Doçentlik; 2005’te İTÜ’de Müzikoloji alanında Profesörlük unvanını aldı. Prof. Ş. Şehvar Beşiroğlu,  İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcılığı, Müzikoloji Bölüm Başkanlığı, MİAM Müdürlüğü (Müzik İleri Araştırmalar Merkezi), İTÜ TMDK Yönetim Kurulu Üyeliği ile İTÜ SBE Müzikoloji ve Müzik Teorisi Anabilim Dalı başkanlığı görevlerini yürütmüş,  “Kantemir Topluluğu” adlı müzik grubu ile ulusal ve uluslararası konserler vermiştir. Beşiroğlu’nun tarihsel müzikoloji ve kadın çalışmaları sahasında basılmış makaleleri ve akademisyen Şeyma Ersoy Çak ile birlikte yazdığı, 2017 yılında Tarih Vakfı Yurt Yayınları’ndan çıkan “Postmodern Göstergeler Işığında Zeki Müren” adlı kitap çalışmasının yanı sıra, almış olduğu sanat ödülleri de mevcuttur. 26 Nisan 2015’ten bu yana “Müzik Eğitimcileri Derneği”nin üyesi olan Şehvar Beşiroğlu derneğin, üniversiteler ve TÜRKSOY ile birlikte düzenlediği İpek Yolu Müzik Konferanslarına, 2018 ISME Dünya Konferansı hazırlık çalışmalarına ve Türk Dünyası Müzik Eğitimi Birliği’nin kuruluş çalışmalarına çok değerli katkılar sunmuştur. Prof. Ş. Şehvar Beşiroğlu 26 Mayıs 2017 Cuma günü vefat etmiştir   

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019