Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1726
Sizce Tarkan hala Türkiye'nin Megastarı mı?

Evet
Hayır

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 33 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Prof. Ulvi Yücelen Oda Müziği Yarışması'nın şartnamesi açıklandı - 15.11.2018Prof. Ulvi Yücelen anısına kısa adı ADK-DER olan Ankara Devlet Konservaturlılar Derneği tarafından “2. Uluslararası Prof. Ulvi Yücelen Anısına Oda Müziği Yarışması” adıyla düzenlenen yarışmanın şartnamesi açıklandı.

Söz konusu
şartnameye Ankara Devlet Konservatuarlılar Derneği’nin adkder.com adresindeki resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Prof. Ulvi Yücelen Kimdir?
Prof. Ulvi Yücelen; 1947 yılında Gazi E
ğitim Enstitüsü Müzik Bölümünü Lico Amar’ın keman öğrencisi olarak bitirmiştir. Mezuniyetini takiben Ekim 1947’de Riyaseticumhur Flarmoni Orkestrası’na girmiş, orkestradaki çalışmalarına ek olarak Genç Kuartet ile de birçok konsere katılmıştır. Yücelen, 1953-1955 yııları arasında devlet bursu ile Almanya’da Köln Yüksek Müzik Akademisi’nde Prof. W. Stross ile keman, Prof. M. Franck ile oda müziği çalışş, aynı zamanda Prof. W. Stross’un oda orkestrasında konserlere katılmıştır. Yurda döndükten sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konsertmeister Yardımcısı olan Yücelen, 1959 yılına kadar altı yıl süre ile Helikon Yaylı Çalgılar Dörtlüsü’nün 2. kemancılığını da yapmıştır. Yücelen, daha sonra 1959-1961 yılları arasında Almanya da Hannover Niedersaechsisches Senfoni Orkestrası 1. Konzertmeisterliği görevinde bulunmuştur. Ankara’ya dönüşünü takiben Yücelen Trio’sunu kuran Ulvi Yücelen, daha sonra da 1964 yılında Yücelen Yaylı Çalgılar Kuarteti’ni kurmuştur. Ulvi Yücelen 1962 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının 2. Konzertmeisterliğine ve 1965 yılında da 1. Konzertmeisterliği görevine getirilmiştir. Aynı zamanda, 1968-1971 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Müdürlüğü görevinde de bulunmuş, 1967-1971 yılları arasında da Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü Keman Öğretmenliği yapmıştır. 1976 yılı sonunda Cumherbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ndan ayrılmış olan sanatçı aynı yıl Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına atanmıştır. Bu görev süresince Müsteşar Vekilliğinde de bulunan Yücelen, yöneticilik görevleri boyunca konser etkinliklerini kesintisiz devam ettirmiştir. Uzun yıllar senfoni orkestralarının 1. Konzertmeisterliği görevlerinin yüklediği soloların dışında yurt içi ve yurt dışında konser salonlarında, radyo ve televizyonlarda gerek orkestralar eşliğinde solist olarak, gerek resital ve gerek oda müziği konserleri veren Ulvci Yücelen’e 1986 da Profesörlük payesi verilmiş olup, kendisi 1971 yılından itibaren uzun yıllar Devlet Konservatuarı’nda Öğretim Üyesi olarak oda müziği dersleri vermiştir. 1984-1988 yılları arasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Görevinde de bulunan Ulvi Yücelen, 1964 yılında kurduğu Yücelen Yaylı Çalgılar Kuarteti ile o tarihten itibaren vefat edene kadar gerek yurt içinde gerekse yurt dışında kesintisiz olarak konser faaliyetlerine devam etmiştir.

Prof. Ulvi Yücelen 2004 yılında vefat etti.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019