Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1736
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 56 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Ünlü baritonun ani vefatı sanat camiasını ve sevenlerini yasa boğdu! - 17.02.2019Dünyanın önde gelen baritonları arasında yer alan, İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) sanatçılarından, Klasik Türk Müziği geleneğinin önemli bestecilerinden ve ud virtüözü Ahmet Sedat Öztoprak’ın torunu olan Bariton Sedat T. Öztoprak, bugün öğle saatlerinde  İstanbul’da vefat etti. Sedat T. Öztoprak uzun süredir kanser tedavisi görüyordu.

İDOB’un yeni yıl konserinde sahneye çıkan ve  gelecek yeni yıl konserinde solo konser vereceğini dinleyicilerine müjdeleyen Bariton Sedat T. Öztoprak’ın ani vefatı, başta İDOB olmak üzere tüm sanat camiasında ve dostları, öğrencileri arasında derin bir üzüntü yarattı.

Bariton Sedat T. Öztoprak
İstanbul’da doğdu. Eğitimini, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Devlet Konservatuvarı’nda tamamlayan sanatçı, ünlü soprano ve eğitmen Belkıs Aran’ın öğrencisidir. İtalya hükümeti tarafından verilen burs ile Prof. Daniel Ferro’nun öğrencisi olarak Chigiana Müzik Akademisi’nde ‘master’ çalışmalarını tamamlamıştır. İtalya’da bulunduğu yıllarda dünya çapında orkestra şefi ve piyanistlerle çalışma fırsatı buldu. Türk operasında önemli bir yeri olan Robert Wagner ile çalıştı. Master çalışmalarının hemen ardından, İDOB tarafından sahnelenecek olan ‘Don Giovanni Operası’nda başrol oynamak üzere İstanbul’a döndü.

Uluslararası Belvedere-Viyana
Şan Yarışması, Öztoprak’ın dünyanın en önemli baritonları arasında yer almasını sağlayan başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Sanatçı, 1990 yılında Viyana’da gerçekleştirilen yarışmada; ‘Radyo/Televizyon Büyük Ödülü’, ‘En İyi Verdi Yorumcusu Ödülü’ ve yer aldığı klasmanda kazandığı ‘Birincilik’ ile Türk opera tarihinde bir ilke imza attı.

Bu ba
şarıları onu Dortmund operasına taşıdı. Sedat Öztoprak’ın dünyanın önde gelen baritonları arasına girmesini sağlayan; Verdi’nin ‘Rigoletto Operası’ndaki ‘Rigoletto’ yorumu ve sahne performansı oldu. Wuppertal Operası ile uluslararası opera kariyerine başlayan sanatçı, Kassel Devlet Operası, Hannover, Cemnitz, Düsseldorf, Duisburg, Koblenz, Nürnberg, Manheim gibi dünyanın önde gelen operalarında sahne aldı. Prof. E. Furlotti, Prof. Friedrich Meier Oertel, Hampe, Orlowski, Gruber, Leinert, Dr. Peter Gülke, Andreas Delfs, Prof. George Schmöe, Prof. Peter Falk, Roberto Paternostro gibi birçok kişi ile çalıştı. La Traviata/Verdi, Carmen/Bizet, Figaro’nun Düğünü/Mozart, La Boheme/Puccini, Maskeli Balo/Verdi, Romeo ve Juliette/Gounod, Werther/Massenet, Yevgeni Onegin/Çaykovski, Jan D’arc/Çaykovski, Butterfly/Puccini, Şen Dul/Lehar, Fierrabras/Schubert, Suzanna’nın Sırrı/W. Ferrari, Konsolos/Menotti, Windsor’un Şen Kadınları/ O. Nicolai, Maça Kızı/Çaykovski, Manon Lescaut/Puccini, Lustige Witwe/Lehar, Luisa Miller/Verdi, Hoffmann’ın Masalları/Offenbach, Midasın Kulakları/Ferit Tüzün operalarında yer alan sanatçı, Atatürk Oratoryosu/Nevit Kodallı, Requem/Faure, Lieder Eines Fahrenden Gesellen/G.Mahler adlı yapıtları seslendirmiştir.

Zengin bir opera ve konser repertuarına sahip olan sanatçı Almanya, Avusturya,
İtalya, İsviçre, Belçika, Hollanda, Macaristan gibi birçok dünya ülkesinde opera temsilleri ve konserler verdi.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni olarak görev aldığı yıllarda, “Dünya repertuarına ‘Türk Bestecileri’nin kazandırılması” başlıklı önemli bir programı uygulamaya koymuştur. Halen; İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Ana Sanat Dalı’nda, ‘Şan’ öğretim görevlisi olarak çalışmakta olan sanatçı, İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı ‘Ses Eğitimi’ bölümünde süpervizör olarak görev yapmakta ve ‘Opera Master Class’ programları ile genç opera sanatçılarına deneyimlerini aktarmaktadır.

Öztoprak; Avrupa ülkelerindeki geni
ş çalışmalarıyla opera repertuvarında büyük derinlik ve verimlilik kazanmış bir sanatçımız olarak ‘Türk Opera Tarihi’mizde önemli bir yer tutmaktadır.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019