Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1737
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 62 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Gerard Hoffnung’un müzik karikatürleri üçüncü kez izleyici ile buluşuyor! - 15.03.2019Mavi Nota e-Müzik Gazetesi’nin “Müzik Karikatürleri Sergisi”nin üçüncüsü, 18 Mart 2019 Pazartesi günü Saat: 10.00’da Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Erdem Aksoy Deneysel Tasarım  Laboratuvarı’nda açılacak. 22 Mart 2019 Cuma gününe kadar açık olacak olan sergi 10.00 – 17.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Almanya’nın Münih kentindeki Hoffnung Müzesi’nin izniyle Mavi Nota e-Müzik Gazetesi tarafından Türkiye’ye getirtilen,
İngiliz karikatürcü ve tromboncu Gerard Hoffnung’un “Music  von A – Z” adlı 35 karikatürden oluşan albümünü oluşturan karikatürlerin sergileneceği etkinlik, Gerard Hoffnung’un söz konusu karikatürlerde konu edilen gülmecelerinin üzerine kendisi tarafından bestelenmiş eserleri de sergiye eşlik edecek!


Gerard Hoffnung kimdir?

22  Mart 1925'de Berlin'de do
ğan Gerard Hoffnung.  Çizgileriyle olduğu kadar düzenlediği konserlerle de ilginç bir gülmece yaratmıştır. Alman asıllı olan ailesi, o küçükken İngiltere’ye göç etti. Highgate School ile Harrow School of Art’da eğitim gördü. Bir süre öğretmenlik yaptı. Daha sonrabir Londra Orkestrası’nda trombon ve tuba çaldı. Bir yandan da karikatürler yayımladı. 1956’da “Hoffnung Müzik Festivali” adıyla düzenlediği bir konserle ün kazandı. 1958’da “Hoffnung’un Gezegenler Arası Müzik Festivali” adıyla ikinci bir konser daha düzenledi. Benzer bir konser de onun ölümünden sonra 1961’de düzenlendi.

Hoffnung’un, Londra’nın ünlü Royal Festival Hall’da düzenledi
ği konserleri müzikle yapılmış gülmecelerdir. Bunlarda ünlü klasik müzik parçalarını ustaca birbirine karıştırmak, bir parça ya da bir çalgının yapısından kaynaklanan yanılgılarla şaşırtıcı dönüşümler yaratmak gibi gülmece öğelerini kullanmıştır. Ayrıca orkestra ve çamaşır makineleri, yazı elektrik süpürgeleri için düzenlediği kendi bestelerini de bunlara katarak klasik müziği olduğu çağdaş müziği de başarılı bir biçimde karikatürize etmiştir.

Konularını genellikle müzik dünyasından alan karikatürleri onun hem gülmececi, hem de müzikçi yanını ortaya koyar. Yumu
şak, sevimli bir çizgisi vardır. Çizgili bir anlatıma dayanan gülmecesini müzik araçlarına, deyimlerine, müzikçilerin davranışlarına ilişkin çelişkiler üstüne kurar. Ayrıca bütün orkestrayı canlandırdığı kalabalık çizimleriyle de ünlüdür. Yapıtları Punch, Evening News, Lilliput gibi önde gelen dergi ve gazetelerde yayımlanmış, pek çok kez kitap olarak basılmıştır. Birds, Bees and Storks (“Kuşlar, Arılar ve Leylekler”) adlı yapıtı ölümünden sonra çizgi film olarak da düzenlenmiştir. 1983’teki 11.  Uluslararası İstanbul Festivali’nde de Hoffnung’un çizimlerinden oluşan bir sergiye yer verilmiştir.

Gerard Hoffnung, 25 Eylül 1959 günü evinde geçirdi
ği bir beyin kanaması üzerine hastaneye kaldırıldı. Üç gün yoğun bakımda tutulan Gerard Hoffnung tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 34 yaşında 28 Eylül 1959 günü Londra’da vefat etti.

Tüm eserleri Münih’te adına kurulan müzede muhafaza edilmektedir.

Karikatür Albümleri: The Maestro 1953, (“Orkestra
Şefi”); Music von A – Z 1954 (“A’dan Z’ye Müzik”), The Hoffnung Symphony Orchestra, 1955, (“Hoffnung’un Senfoni Orkestrası”); The Hoffnung Music-Festival, 1956, (“Hoffnung’un Müzik Festivali”); The Hoffnung Compamon to Music, 1957, (“Hoffnung’un Müzik Elkitabı”); Hoffnung’s Musical Chairs, 1958, (“Hoffnung’un Müzikli İskemleleri”); Hoffnung’s Acoustics, 1959, (“Hoffnung’un Akustiği”); Ho Ho Hoffnung, 1959; Birds, Bees and Storks, (ö.s.), 1959, Kuşlar, Arılar ve Leylekler”); Hoffnung’s Little Ones, (ö.s.), 1959, (“Hoffnung’un Ufaklıkları”); The Penguin Hoffnung, (ö.s.), 1963.

     

Gerard Hoffnung ve eşi Anette Hoffnung 1951
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019