Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1736
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 28 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlatmasının 100. yılı dolayısıyla hazırlanan, Samsun Devlet Opera ve Balesi'nce sahneye konulan Yeniden Doğuş operasının dünya prömiyeri, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacak. - 13.05.2019Külltür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Samsun Devlet Opera ve Balesi, Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100. yılını, özel bir proje olan Yeniden Doğuş operasıyla kutlamaya hazırlanıyor.

Eser, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkada
şlarının Samsun'a gitmek üzere İstanbul'dan yola çıktıkları güne atıfla, ilk kez 16 Mayıs'ta sahnelenecek. Opera, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde sanatseverlerle buluşacak.

1912-1913 Balkan Sava
şı sonrası Rumeli'den İstanbul'a göçmek zorunda bırakılan halkın hikayesiyle açılan eserde, 1. Dünya Savaşı yılları, Çanakkale Savaşı, işgal yıllarındaki İstanbul, Bandırma Vapuru ile Samsun yolculuğu, Amasya, Erzurum ve Sivas kongreleri, Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı ve cumhuriyetin ilan edilme süreci, aryalar, düetler, koro parçaları ve danslarla anlatılacak.

Türk opera tarihinde bir ilk olan eserde, Mustafa Kemal Atatürk de ilk kez opera sahnesinde canlandırılacak. "Yeniden Do
ğuş"ta Atatürk rolünü, İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından tenor Ali Murat Erengül üstlenecek.

Eserde Zübeyde Hanım rolünde Hatice Zeliha Kökcek, Fikriye Hanım rolünde Eda Bingöl Gürkan, Makbule Hanım rolünde Sezgi Elhüseyni,
İsmet İnönü rolünde Gürkan Sezgin, Rauf Orbay rolünde Murat Göçken, Refet Bele rolünde Cüneyt Erdoğan, Cevat Abbas rolünde Yunusemre Kemal Sönmez, Asker Mehmet rolünde Bilal Doğan, İtalyan Komutan rolünde Eray Dönmez, Kaptan rolünde Hakkı Balkaş, Yunanlı rolünde Metin Bayram, Kazım Karabekir rolünde ise Hasan Çelik sahne alacak.

Librettosu ve bestesi Tevfik Akba
şlı'ya ait eser, bale ve orkestra sanatçılarından oluşan yaklaşık 130 kişilik ekip tarafından sahnelenecek. Serdar Yalçın'ın orkestra şefi olduğu Yeniden Doğuş'u, Şahan Gürkan sahneye koyacak.

Projeyi ortaya çıkaran Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan, operanın sanat yönetmenli
ğini de üstleniyor.

Yeniden Do
ğuş'un İstanbul'daki dünya prömiyeri için biletler Biletiva internet sayfasından satışa sunuldu.

Samsun'da 20 Mayıs'ta sahnelenecek eserde, Samsun Devlet Opera ve Balesi koro, orkestra ve bale sanatçılarının yanı sıra
İstanbul Devlet Opera ve Balesi Korosundan ve Modern Dans Topluluğu (İstanbul) dansçılarından oluşan 34 kişilik ekip de yer alacak.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019