Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1737
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 44 müzisyen gazete okuyor
 
 
Haberler
 
 

Tanrıların çalgısı Ege’de yeniden üretildi - 02.02.2009 Eski Yunan tanrılarından Apollon ile özdeşleşen lir, Ege Üniversitesi’nde aslına uygun olarak yapıldı

Ege Üniversitesi (EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Dr. Serkan Çelik liri, İzmir il sınırları içinde bulunan Klaros Antik Kenti kazılarında ortaya çıkan figürlerden esinlenerek üretti. Klaros, Antikçağ’da müzik, güzel sanatlar ve kehanet tanrısı Apollon’a adanmış önemli bir kehanet merkeziydi. Lir, Apollon’la özdeşleşmiş bir enstrüman olduğu için de Klaros’da lir motifleriyle süslenmiş sanat eserlerine rastlanıyor.

EÜ’den yapılan açıklamada, Dr. Serkan Çelik’in Hellenlere özgü telli bir saz olan Hermes Lyrasını, EÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün çatısı altında yürüttüğü doktora çalışması kapsamında ürettiği söylendi.

Çelik, EÜ Edebiyat Fakültesi Eski Eserler Salonu’nda Hermes lyrasını tanıttı ve enstrüman ile Güneşe İlahi isimli eseri icra etti. Akademisyen, bu enstrümandan dünyada sadece iki tane bulunduğunu ve lir ile Fransa’da bir konser vereceğini belirtti.

Lirin Klaros kazılarında ortaya çıkarılan çok sayıdaki Apollon Klarios pişmiş toprak figüründe görüldüğünü ifade eden Çelik, enstrümanın yapımının dört ay sürdüğünü ifade ettikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyada iki tane olan bu antik çalgıyı aslına uygun olarak ilk kez biz yaptık. Diğeri Fransız Müzikolog Belis tarafından yapıldı. Fakat Belis, ses kutusunu kaplumbağa kabuğu yerine ağaçtan yaptığı için aslına en yakın  modelleme bizim ürettiğimiz çalgı oldu. Yapım aşamasında antik heykel, pişmiş toprak ve seramikler üzerindeki arkeolojik betimlemelerden yararlandık. Bazı betimlemelerin yeterince ayrıntılı olmaması, bazı ayrıntıların ise ne kadar gerçekçi olduklarının kestirilememesi  nedeniyle sorunlar yaşadık. Çalgıyı yeniden yaparken tamamen doğal materyallerden  faydalanarak, arkeolojik veriler ışığında yeniden hayata döndürdük. Ses kutusu  kaplumbağa kabuğundan, telleri ise bağırsaktan yapıldı.”   
  
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019