Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 12
Sayı: 1677
2016 yılının müzik olayı sizce hangisidir?

Ozan, besteci ve müzisyen Bob Dylan'ın Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanması!
Kanserle mücadale eden Fatih Erkoç'un, hastalığının ilerlemiş olmasına rağmen konserlerine devam etmesi!
Fazıl Say'ın Beethoven Akademi Ödülü'nü kazanması
Kanadalı yazar, ozan, söz yazarı ve müzisyen Leonard Cohen'in vefat etmesi
Taylor Swift'in Grammy Ödülü'nü kazanması
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın Devlet Çoksesli Korosu'nun provasını İzlemesi
DOB'nin 2016 yılında da sürekli Türk müzikal ve operalarına repertuarında çokça yer vermesi!

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 17 müzisyen gazete okuyor
 
 
Portre
 
  Türev Berki

Türev Berki 1970’de Ankara’da doğdu. Dokuz yaşında Aran Müzik Merkezi’nde başladığı piyano eğitimini Elif ve Bedii Aran’ın öğrencisi olarak 1997’ye dek sürdürdü.

1982’de Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenen 29. Uluslararası Steinway Piyano Yarışması’nda birincilik ödülünü kazandı. 1983’te katıldığı İtalya/Senigallia Genç Piyanistler Yarışması’nda ise ödüle layık görülen beş yarışmacıdan biri oldu.

Almanya, İtalya, Polonya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirdiği resitallerle müzik otoritelerinin takdirlerini kazanan sanatçı, 1990’da Uluslararası Sopot Festivali’ne davet edilen ilk genç Türk piyanist oldu. 1993’te Cumhuriyetimizin 70. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde A.B.D.’ne kültür elçisi sıfatıyla davet edilerek Washington D.C.’de bir resital verdi.

1991’den itibaren piyanistliğinin yanısıra, müzik teorisi alanında akademik kariyer yapma kararı alan sanatçı, Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde sürdürdüğü yüksek lisans ve doktora çalışmalarını birincilikle tamamladı. Prof. Dr. Ali Uçan’ın danışmanlığında kaleme aldığı Mozart’ın Piyano Konçertolarına İlişkin Bir Çerçeve Kadans Modeli adlı doktora tezi, bilim ve sanat çevrelerinde geniş yankı uyandırdı ve özellikle kadans analizi konusuna yeni bir yaklaşım getiren bir çalışma olarak değerlendirildi.

Uluslararası arenada büyük prestiji olan Steinway Artist ünvanına sahip olan Türev Berki, 1998’de dünyanın en gelişmiş kariyer organizasyonu olan Junior Chamber International tarafından Türkiye’nin Kültür Alanında En Başarılı Genci olarak ilan edildi. Aynı yıl Müzik Eğitimi alanında doçentlik ünvanını kazandı. 2001’de New York’un ünlü konser salonu Carnegie Hall’de geniş yankı uyandıran bir resital veren sanatçı, 33 yaşında müzikoloji alanında profesörlüğe yükseltilerek, ülkemizde bu ünvana sahip en genç akademisyenlerden biri oldu.

Prof. Dr. Türev Berki, halen Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Uluslararası İlişkiler Koordinatörü ve Müzikoloji Bölümü Başkanı’dır.

Hacettepe Üniversitesi Senatosu kararıyla Prof. Dr. Türev Berki’ye, uluslararası arenada kazandığı ödüller ve Türkiye’de kültürel ve akademik yaşama yaptığı katkılar nedeniyle Hacettepe Üniversitesi 2008 Sanat Ödülü verilmiştir.
   
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2017