Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1726
Sizce Tarkan hala Türkiye'nin Megastarı mı?

Evet
Hayır

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 11 müzisyen gazete okuyor
 
 
Doğan Hızlan
 
 
Yayımlanan Sayı :

Fazıl Say'ı dinledim - 25.04.2007

AMSTERDAM ROTTERDAM
Cumartesi akşamı Turkey Now Festivali'nin kapanış konserinde iyi piyanist ve besteci Fazıl Say'ı dinledim.

Doelen Konser ve Kongre Salonu'ndaki konserde Fazıl Say'a Hans Leenders'in yönettiği Rotterdam Filarmoni Orkestrası eşlik etti.

Konserde önce orkestra Mozart'ın Saraydan Kız Kaçırma operasının uvertürünü çaldı. Fazıl Say yine Mozart'ın 12 numaralı Piyano Konçertosu'nu ve kendi bestesi İpek Yolu'nu seslendirdi.

Artık uluslararası konser salonlarının aranan, seçkin bir piyanisti olan Fazıl Say'ı dinleyiciler dakikalarca ayakta alkışladılar.

Konserden sonra Lahey Büyükelçimiz Seláhattin Alpar'ın resepsiyonuna katıldık. Büyükelçi, bize, bu etkinliklerin sonbahardan itibaren sürdürüleceğini açıkladı.

Turkey Now Festivali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ile KULSAN Vakfı işbirliğiyle uygulamaya konuldu. Bu festivalin gerçekleşmesinde Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Hollanda Eğitim ve Kültür Bakanlığı'nın çok önemli katkıları bulunuyor.

Vakıf yetkilileri Fazıl Say'ın iki konserinin de -birincisi cuma günüydü- biletlerinin hemen tükendiğini açıkladılar.

* * *

SEZEN AKSU'nun konseri ile 29 Ocak 2007'de başlayan Turkey Now Festivali'nde bugüne kadar Amsterdam ve Rotterdam'da yirminin üstünde etkinlik gerçekleştirildi.

Bir özelliğe dikkati çekmek isterim:

Genel olarak yurtdışındaki konserlerde, gösterilerde, salonlarda çoğunluğu Türkler oluşturur. Bu, bizi bize tanıtmak gibi, dünyaya açılmamızda yararı olmayan girişimlerdir.

Fazıl Say konserinde salonun dörtte üçü Hollandalılardı. Festivalin yöneticileri bu oranın diğer programlarda da aynı olduğunu söylediler.

KULSAN Vakfı'nın başkanı Adnan Dalkıran 19 yıldır Türkiye ile Hollanda arasındaki kültürel, sanatsal bağı sağlamlaştırmak için çalışıyor.

Türkiye'den Hollanda'ya gruplar getirdiği gibi, İstanbul'da da kültür kesişmelerini sergiliyor. KULSAN, şimdiye kadar Hollanda'ya 200 topluluk, 2000 müzikçi getirmiş, 500 konser verdirmiş.

Adnan Dalkıran, sıfırdan başlayıp bir vakıf yarattığı gerekçesiyle, şövalye nişanı sahibi. Vakfın eşbaşkanı da sosyolog Veronica Direndal.

Vakfın danışmanı emekli konsolos Erkut Onart da bize Amsterdam ve Rotterdam'ı anlattı.

Frankfurt'tan aktarma yaparak geldiğimiz Amsterdam butik bir şehir. Yüzyılların geleneksel çizgisini, havasını, unsurlarını taşıyor. Rotterdam'da ise şehir İkinci Dünya Savaşı'nda yerle bir edildiğinden bütün binalar yeni.

* * *

AMSTERDAM notları bu kadar değil.

Daha yazacağım.


Kaynak:http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=6382603&yazarid=4

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019