Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1737
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 42 müzisyen gazete okuyor
 
 
Üner Altay
 
 
Yayımlanan Sayı :

"Lennon da böyle yapardı" - 08.05.2007

Nerede nostaljik bir Nirvana yazısının ya da muhabbetinin varlığını sezsem tabanları yağlıyorum. John Lennon'dan yazının ileri bir kısmında zaten bahsedeceğiz ama başlangıç olarak kendisinin "Hayatımda hiç mezuniyet balosuna gitmedim," lafını alıntılayalım. "Adam belki de liseden mezun olmamıştır!" diyebilirsiniz. Ama bana kalırsa Lennon burada tıpkı Tanrı'nın Eski Ahit'te Lut'a salık verdiği gibi geçmişe, gitmişe dönüp bakmamak gerektiğini belirtiyor.

Tam tersine, ilgilendiğimiz bir mevzuyla alakalı önceden bilmediğimiz şeyler öğrenebilme fırsatı önümüze çıkarsa, kaçırmamalıyız bence. 2005 senesinin ürünü olmasına rağmen "Classic Albums" serisinin "Nevermind" ayağı hakkında bir şeyler karalamak, en azından bu DVD'den haberi olmayanları haberdar etmeye bile yarasa benim için kârdır.

"Classic Albums" başlığı altında; Metallica'nın "Black Album"ünden Pink Floyd'un "Dark Side of the Moon"u ya da Simply Red'in "Stars"ına kadar pek çok meşhur albümün prodüksiyon aşamasını anlatan DVD'ler mevcut. "Nevermind" versiyonu hususundaki beğenime dayanarak onların da izlemeye değer olabileceğini tahmin ediyorum.

Belgesel, grubun Aberdeen'deki yaşamı, Cobain'in şarkı sözleri ve ünlü olmaktan duyduğu sıkıntı gibi görece bilinen konulara da değiniyor. Ancak şahsen benim en çok ilgimi çeken bölümler, prodüktör Butch Vig'in kontrol masasının başında oturup, kayıt kanallarını açıp kapayarak albümün kayıt aşamasında başvurduğu yöntemleri anlattığı kısımlar.

Örneğin 'In Bloom'da sadece davul ve bas gitar kanallarını çalarak Dave Grohl ve Krist Novoselic arasındaki uyum sayesinde, o kısmı ilk seferde kaydettiklerinden ya da yine aynı şarkıda vokalleri çift kaydetmeye (Vig, sesi daha dolgun hale getirmek için vokalleri birkaç farklı tonda söyletip, bunları üst üste bindiriyordu) pek gönüllü olmayan Cobain'i "Ama John Lennon da böyle yapardı," diye kandırarak ikna edişi gibi, albümün şu anda dinlediğimiz haline gelmesi yolundaki detaylardan bahsediliyor.

Bunun dışında Grohl, Novoselic, Thurston Moore (Sonic Youth), Sub Pop ve David Geffen Company (DGC) çalışanlarının, grubun ses mühendisi ve bazı müzik yazarlarının albümle ilgili görüşlerini öğrenmek de mümkün.

Sub Pop ortaklarından birinin, "Açık konuşmak gerekirse o zamanlar ne yaptığımızın pek de farkında değildik" diyerek grubun DGC'ye geçişi hakkında itirafta bulunmasını ya da Butch Vig'in Cobain'in beş telli akustik gitarı yüzünden bazı şarkıların biraz akordsuz kaydedilmesinden bahsettiğini duymak gayet ilginç doğrusu.

DVD'de bunlar gibi ilgi cezbedebilecek başka notlar da mevcut. Serinin bahsettiğim diğer bölümleri elime geçerse onlar hakkındaki görüşlerimi de sizlerle paylaşmak istiyorum.


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019