Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1739
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 51 müzisyen gazete okuyor
 
 
Aslı Onat
 
 
Yayımlanan Sayı :

"Artık bir numara olmalıyız!" - 03.07.2007

CSO’nun daimi şefliğine getirilen Rengim Gökmen, “Türk kültür hayatının amiral gemisi olan Orkestra’yı eski güzel günlerine kavuşturacağız” diyor

Türkiye’nin önde gelen orkestra şeflerinden Rengim Gökmen, 16 yıl boyunca İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın şefliğini yürüttükten sonra, 2006 sonunda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Daimi Şefliği’ne atandı.

Bu görevi 1988 – 1999 yılları arasında Gürer Aykal yürütmüş, Aykal’ın ayrılışı sonrasında göreve atama yapılmamıştı. Halen Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası ile çalışmalarını sürdüren ve CRR İstanbul Senfoni Orkestrası’nın danışman orkestra şefliğini yürüten Gökmen ile CSO’nun sorunlarını ve geleceğini konuştuk. 

 Atamayı duyunca neler hissettiniz?

26 yıldır Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nı yönetiyordum. Resmiyet kazanan bu beraberlik, CSO’ya farklı hizmetler getirebilmemi sağlayacak. CSO çok önemli bir marka ve Türk sanat kurumları içinde amiral gemisi. Orkestranın eski etkin günlerini tekrar yaşaması imkânsız değil. Orkestrada epeydir sağlam ve ileriye dönük bir politika üretme anlamında zorluklar yaşandığını biliyoruz. Tüm CSO üyelerinin de böyle bir politikayı arzu ettiğini düşünüyorum.

CSO Daimi Şefliği, Gürer Aykal’ın görevden ayrılmasının ardından uzun süre boş kaldı. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Çeşitli nedenleri vardı herhalde, bilemiyorum. CSO’nun bir müzik direktörüyle yıllarca çalışmamış ve sınavların tam anlamıyla gerçekleştirilmemiş olması, konzertmeister’inin (başkemancısının) ve konzertmeister yardımcısının bulunmaması büyük bir handikap oldu orkestra için. Şu anda viyola grup şefliği ve ikinci keman grup şefliği de boş durumda. Geçen yıl uzun bir aradan sonra sınavlar yapıldı ve kadroya 14 genç müzisyen alındı. Bu müzisyenler CSO’ya büyük ivme kazandırdı.

Orkestrada ne gibi değişiklikler yapmayı düşünüyorsunuz?

CSO’da yıllardır yapılmamış sınavların kısa aralıklarla yapılması gerekiyor. Orkestranın yaşlı ve genç kesimleri arasındaki ara açıldığı zaman deneyimliler ve deneyimsizler ayrımı ortaya çıkıyor. Hâlbuki orkestranın kanının yavaş yavaş değişmesi daha rahat bir dönüşüm sağlar. CSO’nun şu anda çözülmesi gereken en acil sorunu ise salonunun konser vermek için elverişsiz olması. Koltuklar rahatsız ve duvarlar halıyla kaplandığı için orkestra akustik bakımından zorlanıyor.

Konser programı konusundaki düşünceleriniz neler?

CSO, artık Türkiye’nin kültür sanat hayatında bir numaralı yeri işgal etmeli ve yeni projeler üretmeli. Türkiye’ye gelen yerli - yabancı sanatçıların en değerlilerini ağırlamalı. Maliye Bakanlığı’nın verdiği bütçe, bunların yapılabilmesi için esneklik sağlamalı. Aynı şekilde CSO’nun da yurtdışına açılması gerekiyor. CSO Yönetim Kurulu ile yaptığımız toplantıda salon sorununun çözülmesi, iyi bir 2007 - 2008 programı hazırlanması ve kadro eksikliklerinin tamamlanması konusunda fikir birliğine vardık. 

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019