Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1739
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 35 müzisyen gazete okuyor
 
 
Aslı Onat
 
 
Yayımlanan Sayı :

"Müzik bir bütün ama..." - 24.07.2007

Dünyanın en ünlü trompetçilerinden Wynton Marsalis, iki konser için İstanbul’daydı. Caz Festivali kapsamında sanat yönetmenliğini yaptığı  Jazz at Lincoln Center Orchestra ile önce 10 Temmuz’da Kemer Golf & Country Club’da, 11 Temmuz’da da Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde çaldı.

Açıkhava’da John Coltrane yorumlarıyla başlayan, grup üyelerinden Ted Nash’in Dali, Matisse ve Picasso için yaptığı kompozisyonların da çalındığı konser büyük ilgi gördü, ayakta alkışlandı. West LB AG sponsorluğunda düzenlenen konser öncesinde Marsalis ile kuliste görüştük.

8 tane Grammy kazandı

Jazz at Lincoln Center’da eğitmen olarak çalışan Marsalis, saksofoncu ağabeyi Branford Marsalis ile günümüzün en önemli caz müzisyenleri ve bestecileri arasında yer alıyor. 15 saygın caz solistinden oluşan Jazz at Lincoln Center Orchestra’nın sanat yönetmenliğini yürüten müzisyen, hem caz hem de klasik müzik alanındaki çalışmalarıyla 8 Grammy kazandı. Ayrıca 1997 yılında ABD’de kölelik üzerine yaptığı “Blood on The Fields” adlı oratoryo, müzik dalında Pulitzer Ödülü’ne değer görülen ilk caz kaydı oldu.

1961 yılında New Orleans’ın Louisiana kentinde dünyaya gelen Wynton Marsalis’in babası (piyanist Ellis Marsalis) ve kardeşlerinden ikisi de müzisyen.

Ünlü trompetçi, “4,5 yıl önce ailecek çalışmayı denedik, sonuç beklediğimizden de iyi oldu. Umarım bunu tekrar yaparız” diyor.

Wynton Marsalis’in son albümü “From Plantation To The Penitentiary”de sanatçının vokal de yaptığı ve ABD’deki politik sistemi eleştirdiği “Where Y’All At” adlı bir parça bulunuyor. Dış basındaki yorumlarda şarkı “Wynton Marsalis rap yaptı” diye değerlendirildi. Müzisyen ise bunu komik buluyor:
“Ben rap yapmadım; bir ritim üzerine konuştum sadece. Bunu yıllar önce New Orleans’da yapıyorduk zaten. Bu neye benziyor biliyor musunuz? Hiç blues dinlemeyip Elvis Presley’i tanıyan birinin blues’u duyunca 'aa, bu Elvis” demesine...”

İlk yardım edenlerdendi

Şarkının içeriğine gelince... Marsalis, kendisi gibi pek çok kişinin ABD’nin iç ve dış politikalarını onaylamadığını, savaşa karşı olduklarını, insanların artık değişim istediğini güçlü bir şekilde vurguluyor.

Katrina Kasırgası’ndan büyük zarar gören New Orleans’a yardım elini uzatan ilk müzisyenlerden biri de Marsalis idi. Sanatçı, olay hakkındaki görüşlerini şöyle özetliyor:

“Bence kasırga sonrasında devlet yetkililerinin tutumu, pek çok insanın gözünü açtı. Halka doğru dürüst yardım edilmedi, yöneticilerin yalnızca kendilerine hayırları olduğu ortaya çıktı.”

Sayısı 100’e yaklaşan caz albümlerinin yanı sıra çok sayıda klasik müzik çalışması da bulunan Marsalis, müziğe bakışını ise şöyle açıklıyor:

Eğitim 8 aylıkken başlıyor

“Dinleyici olarak baktığımda müzik benim için bir bütün. Ama çalmaya gelince ben caz adamıyım.”
İstanbul’da söyleşilere ve atölye çalışmalarına da katılan Marsalis’in öğretmenlik yaptığı Jazz at Lincoln Center’da çocuklar daha 8 aylıkken müzik eğitimi alabiliyor. Çocukların müzik eğitimi almasına büyük önem veren Marsalis “Gün boyu müzik dinleyip ebeveynleriyle dans ediyorlar, harika bir ortam. Müzik eğitimine başlamak için hiçbir yaş erken değildir. Gelecek kuşaklardan çok umutluyum” diye açıklıyor düşüncesini.
 


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019