Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1726
Sizce Tarkan hala Türkiye'nin Megastarı mı?

Evet
Hayır

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 18 müzisyen gazete okuyor
 
 
Jülide Karahan
 
 
Yayımlanan Sayı : 406

Beyoğlu, eteğindeki hikâyeleri döküyor - 02.10.2007

Yıl 2057. Steven Spielberg in Azınlık Raporu filmine bakılırsa reklâm panoları sizi tanıyor ve size isminizle hitap ediyor. Ya durmadan parçalanıp yapıştırılan garip Beyoğlu na ne oluyor dersiniz?

Cevabı, Demirören Gayrimenkul ve Arkitera Mimarlık Merkezi nin düzenlediği "Beyoğlu, Nereye?" yarışmasının sonuçlarında gizli.

Genç mimarların 2057 deki Beyoğlu nu tasarladıkları yarışma, ilk üçe giren katılımcıları 2006 Venedik Mimarlık Bienali ne göndermekle kalmayıp geleceği merak edenleri de düşünmüş.

Düşüncenin eyleme dönüştüğü mekân, İstiklal Caddesi nin çıkmayan, çıkmamakla kalmayıp kolayca bulunamayan sokağı Deva Çıkmazı nın 2 numaralı binası. 9. Uluslararası İstanbul Bienali nin de ev sahiplerinden biri olan Garibaldi binasını, kaldırım taşlarındaki majenta rengi silindiğinden bulmak daha da zor.

Birkaç tur atmayı göze alıp, binaya ulaşanları sadece projeler beklemiyor.

İkinci katta Beyoğlulu 16 bina, dinlemeye alışkın olduğumuz eski Beyoğlu anılarını değil, bizzat kendi anılarını anlatıyor. Anlatırken de satır aralarına koruma, korumama, koruyamama kelimelerini sıkıştırmayı unutmuyor.

İçlerinde Odakule den, imdat çığlığı atan ama sesini kimseye duyuramayan Botter Apartmanı na; 1870 lere kadar fiyakalı bir tiyatro olan Çiçek Pasajı ndan Arnavut kaldırımlı Danışman Geçidi ne pek çok Beyoğlulu var.

"Niye 16 sakin?" sorusunu serginin araştırma danışmanlığını yapan Yard. Doç. Dr. Yıldız Salman, "Daha fazla bina da seçebilirdik; ama öyle binalar olsun istedik ki hepsinin eteğinde bir sürü hikâye bulunsun." cümlesiyle cevaplıyor.

Tasarımını mimar Ahmet Özgüner in yaptığı serginin bir bölümü de, Deva Çıkmazı nı bulmaya üşenenler için olsa gerek, 5 farklı noktaya yerleştirilen küçük küp kulelerde.

Taksim Meydanı, Galatasaray Meydanı, San Antuan Kilisesi Bahçesi, Odakule ve Tünel Meydanı na yerleştirilen kırmızı parmaklıklı küpler, sizi Beyoğlu nda Beyoğlu nun tarihine ve geleceğine yolculuğa çıkarıyor.

Anlatılanlara bakılırsa, 1870 lerden bu yana makyajını ve görüntüsünü sürekli değiştiren Beyoğlu kültürleri, insanları ve zevkleri buluşturmaya devam ediyor.


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019