Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1739
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 36 müzisyen gazete okuyor
 
 
Aslı Onat
 
 
Yayımlanan Sayı : 410

“80 yıldır konser salonu yapılamadı” - 08.10.2007

1999’dan Eylül 2006’ya kadar Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin yönetmenliğini yürüttükten sonra 1 Eylül 2006’da Borusan Kültür Sanat Müzik Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Ahmet Erenli, kurumda bir yılı geride bıraktı. Erenli ile yeni sezonda ilgi çekici konserlerle müzikseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı (BİFO), Borusan’ın gelecek için projelerini ve İstanbul’un konser salonu sıkıntısını konuştuk. 

BİFO, son olarak Konuk Şef Rahmi Koç’un katılımıyla verdiği özel konserle dikkat çekmişti. Erenli “Rahmi Bey’in orkestrayı içinden geldiği gibi yönetmesi çok başarılı bir sonuç verdi. 2008’in Konuk Şef’i olmak için  başvuranlar oldu. Biz de bazı insanlara teklif götüreceğiz. Belirlenen ismi de yılbaşına kadar açıklayacağız” diyor.

İlk konser gerçekleşti

BİFO yeni sezondaki ilk konserini Şef Gürer Aykal yönetiminde Caddebostan Kültür Merkezi’nde verdi.. Konserlde kemancı James Ehnes’e eşlik eden orkestra, Saygun ve Sibelius’un eserlerini seslendirdi. Erenli, BİFO’nun bu sezondaki en önemli konserinin 28 Şubat’ta Philharmonia Korosu’nun katılımıyla gerçekleşeceğini belirtiyor:

“Bu konserde Dvorak’ın 'Requiem’i İstanbul’da ilk kez seslendirilecek. Eserin hayli zor oluşu nedeniyle Torino Festivali’nde bu eseri seslendirmiş ve olumlu eleştiriler almış dört solisti davet ettik. Yaklaşık 200 kişinin bulunacağı görkemli bir sahne göreceksiniz. Ama eser büyük bir sahne gerektirdiği için, bu konseri yalnız Lütfi Kırdar’da yapabileceğiz.”

Erenli ayrıca BİFO’nun Yeni Yıl Karşılama Konseri’ne dikkat çekiyor. Korno sanatçısı Turgay Hilmi, boyu üç metreye yaklaşan 'Alp Kornosu’nu çalacağı konserde seyircilerin arasına girerek özel bir gösteri sergileyecek. Kendisini bir 'vokal müzik hastası’ olarak tanımlayan Erenli’nin gönlünde sahneye bir opera koymak yatıyor. Opera prodüksiyonu masraflı olduğu için en azından bir operanın konser versiyonunu yapmayı çok istiyor.

2009’da Wagner’in “Tannhauser” operasını seslendirmeyi düşündüklerini belirten Erenli şunları söylüyor:

“Borusan Kültür Sanat olarak yurtdışındaki festivallerle de ilişki içindeyiz. Gelecekte İstanbul Müzik Festivali ile yurtdışındaki bir festivalin ortak bir opera prodüksiyonu yapmasını hedefliyoruz. Bu prodüksiyonda Borusan’ın orkestra olarak yer alması büyük ihtimalle 2010’da gerçekleşecek. Ama henüz görüşmeler başlamadı.”

Erenli, gene Borusan tarafından düzenlenen Akdeniz Çağdaş Müzik Günleri’ni 2010 için geliştirmek ve ünlü konukları ağırlamak istediklerini de belirtiyor.

'AKM’ye ek yapılabilir’

Ahmet Erenli, görevde bulunduğu sürece yapmak istediklerini üç yıllık bir plan çerçevesinde tasarladığını belirtiyor ve Türkiye’deki konser salonu sıkıntısına dikkat çekiyor: 

“Türkiye’de içinde sadece müzik icra edilen bir salon 80 yıldır yapılamadı. Lütfi Kırdar bile gerçek anlamda bir konser salonu sayılmaz. Aya İrini yaz-kış uygun değil. Birkaç mekâna sıkışmış durumdayız. Tepebaşı’nda yapılması planlanan konser salonu inşa edilirse bu sıkıntımız hafifleyecek.

Atatürk Kültür Merkezi’nin salonları zaten opera için; İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın da orada işinin olmaması lazım. Covent Garden, La Scala gibi dünyaca ünlü opera binalarının yanına ek binalar yapıldı. AKM’nin yanındaki park yeri binanın altına alınıp o alanda da ek binalar inşa edilebilir.”
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019