Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1739
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 66 müzisyen gazete okuyor
 
 
Aslı Onat
 
 
Yayımlanan Sayı : 424

Evin İlyasoğlu’ndan “71 Türk bestecisi” - 30.10.2007

Klasik müzik üzerine yazdığı çok sayıda kitapla ve Cumhuriyet gazetesindeki köşe yazılarıyla tanıdığımız Evin İlyasoğlu’nun çağdaş bestecilerimizi konu alan yeni çalışması “71 Türk Bestecisi”, Pan Kitap tarafından yayımlandı.

Yoğun bir emekle, kılı kırk yararak yayımlanan araştırmanın temelleri, İlyasoğlu’nun 1989 yılında yayımlanan, “25 Türk Bestecisi / Twentyfive Turkish Composers” ve 1998’de çıkan “Çağdaş Türk Bestecileri / Contemporary Turkish Composers” adlı kitaplarına dayanıyor.

Türk Beşleri; Cemal Reşit Rey, Ulvi Cemal Erkin, Ahmet Adnan Saygun, Hasan Ferit Alnar ve Necil Kazım Akses ile başlayan kitap, genç kuşaktan Zeynep Gedizlioğlu, Bekant Gençkal, Mahir Cetiz gibi isimlere uzanıyor.

Yazar, 71 besteci hakkında biyografik bilgiler vermenin yanı sıra eserlerinin listesinin dökümünü yapıyor ve yapıtlarının yayın haklarını elinde bulunduran firmaların adlarına yer veriyor.

Önsözünde kitabın başlıca amacının Türkiye’deki evrensel müziğin yaratıcılarını, uluslararası arenada tanıtmak olduğunu belirten Evin İlyasoğlu, 2000’li yıllarda Türk bestecilerin, yapıtlarını seslendirtmenin yanı sıra kayıtlarını yapıp satabilmelerinin de zorluğuna dikkat çekiyor.

İlyasoğlu ile kitap üzerine görüştük.

“71 Türk Bestecisi” nasıl bir ihtiyaçtan doğdu?

Son on yılda dünyanın her yerinde sesini duyuran genç kuşak bestecilerimizin sayısı arttı. Türk bestecilerinin yapıtları, yurt dışında seslendirilmeye ve çeşitli kuruluşlar tarafından onlara yapıt ısmarlanmaya başlandı. Yeni kuşakları öncekilere eklemek, yurt dışında, yurt içinden daha çok tanınan bestecilerimizi böyle bir külliyata dahil etmek gerekiyordu. Ayrıca, bütün bestecilerimizin de birbirini tanıyacağı bir platform oluşturmak istedim.

Kitabın Türkçe-İngilizce olarak yayımlanmasındaki amacınız nedir?

Bu kitaba kaynaklık eden diğer iki kitabım da yine iki dilde yazılmıştı. Şu anda dünyanın pek çok kitaplığına girdiler. İngilizce olduğu için nice makaleye ve teze kaynak oluşturdular. Umarım bir olanak çıkar da yurt dışında satılması da gündeme gelir. 

Bestecilerimize ilginin artması anlamında yurtdışından olumlu geri dönüşler bekliyor musunuz? 

Önceki kitaplarımda, nice müzik meraklısı ya da yorumcu, kimi bestecimizle irtibat kurdu. Bundan sonra da bizim yeni kuşaklarımızın dünyadaki yeni kuşaklarla tanışmasını umuyorum. Bir başka yönüyle de Türkiye’deki orkestralara, konser organizatörlerine, şef ve solistlere, konservatuvarlara bir el kitabı olmasını diliyorum.

Zira, konser programları yazılırken öyle eski bilgiler kullanılıyor ki,  ölmüş bir besteci yaşıyor bile gösteriliyor. Bilginin hem yeni, hem de özet oluşu kitabı yurt içinde ve yurt dışında kaynak olarak kullananlara kolaylık sağlayacaktır. 

Şimdi 8. baskısı hazırlanan “Zaman İçinde Müzik” adlı kitabınızdaki metin, CD’lerdeki örneklerle de destekleniyordu. “71 Türk Bestecisi” için de benzer  bir çalışma düşünüyor musunuz?

“Zaman İçinde Müzik”in 10.CD’si de Türk bestecilerinin ilk kuşağından son kuşağına kadar örnekleri içeriyor. Bu yeni baskı hazırlığında yeni bestecilerimizden üçünü daha ekleyerek, bütün kitabı olduğu gibi, CD’leri de güncelleştirdim.

Ancak, “71 Türk Bestecisi” kitabının içindeki hangi bestecileri, hangi kıstaslara göre seçebilirdim ki! Büyük kırılganlıklara yol açardı. Her bestecinin kendi maddesi içine yapıtlarının diskografilerini ekledim. Meraklısı hem onları bulup dinleyebilir hem de kendi evinde bir 'Türk bestecileri köşesi’ oluşturabilir.
 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019