Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1738
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 28 müzisyen gazete okuyor
 
 
Aslı Onat
 
 
Yayımlanan Sayı : 438

Mevlana konserleri Pakistan’a taşınıyor! - 19.11.2007

Sanatçı Esin Afşar, Mevlana’nın 800. doğum yıldönümü nedeniyle 2007 başından bu yana verdiği Mevlana temalı konserlerini 20 - 27 Kasım tarihleri arasında Pakistan’da tekrarlamaya hazırlanıyor. Afşar’ın önceki yıllarda iki ayrı kaset olarak yayınlanmış olan “Yunus Emre” ve “Mevlana” albümleri, zamanında Dışişleri Bakanlığı tarafından birleştirilip tek CD halinde basılmıştı. Bu albümdeki Mevlana temalı bestelerinin konser performansı için eksik kalacağını düşünen Afşar, Ergüder Yoldaş, Aslıgül Ayas gibi sanatçı dostlarının eserlerini de repertuvarına ekledi.

İnsanlara 45 dakika kısa geldi

“Buna rağmen 45 dakikalık konser insanlara kısa geldi” diyen sanatçı, şöyle devam ediyor sözlerine: “Konserlerimde hep bir aktörüm olur. Bu kez ışıkla ilgili olarak da bana çok yardımcı olan, Devlet Tiyatrosu sanatçısı Ali Düşenkalkar seslendirdi şiirleri. Ayrıca arka planda genç dansçı Burcu Yüce sema gösterisi yapıyor. Konserlerimiz hem otantik hem de modern öğeler barındırıyor; ney, bendir ve kemençe gibi enstrümanlar da kullanıyoruz.”

Afşar Pakistan’da iki Mevlana konserinin yanı sıra yıllardan beri gerçekleştirdiği Esintiler başlıklı konserini de sunacak. Sanatçı ayrıca, 1 Aralık’ta Fener Rum Patriği Bartholomeos’un girişimiyle Aya İrini’de konser verecek. Bu etkinlik için Yunanistan’dan 30 kişilik bir kilise korosu da geliyor. Bir diğer Mevlana konseri ise aralık ayında Kültür Üniversitesi’nde olacak ama tarihi henüz kesinleşmiş değil.  

Asıl hedef Anadolu

2007’nin bitmesiyle Mevlana Yılı sona erse de Mevlana konserlerinin 2008’de Danimarka gibi ülkelere taşınması söz konusu.  Afşar, yurtdışında konser vermeyi sevmekle birlikte kendisi için asıl önemli olanın Anadolu’ya ulaşmak olduğunu belirtiyor: “Yurtdışında da çok güzel tepkiler alıyoruz ama 1972 yılında rahmetli Fikret Kızılok ile yaptığımız Anadolu turnesinde gördüğümüz ilgiyi hâlâ unutamıyorum. Mümkün olsa Anadolu’nun her köşesine gitmek istiyorum.” 

Esin Afşar, yıl içinde Mevlana’yı anmak için yapılan bazı gösterilerde havai fişek patlatılmasını 'düşüncesizlik’ olarak niteliyor. İstanbul Müzik Festivali’nin özel etkinliği olarak gerçekleştirilen Bejart Balesi’ni çok önemli bulmakla birlikte bu temayı savaş dansı gibi bir koreografiyle işlemelerini de garipsemiş sanatçı.

Afşar’ın amacı, Mevlana konserlerinin DVD’sinin ve CD’sinin yakın zamanda yayınlanması. Devlet Tiyatroları’nın yaptığı bazı kayıtların, DVD’ye dönüştürülmesi de söz konusu.

Sanatçının önümüzdeki yıl piyasaya çıkacak olan bir kitap çalışması da var: “Daha önce 'Anılar Yanıltır Mı?’ diye bir kitabım çıkmıştı. Sonra bunu tekrar yayımlamam istendi. O arada ikinci kitabım 'Yaşamımdan Esintiler’e başlamıştım. O nedenle iki kitabı birleştirip adını 'Esintiler’ koymaya karar verdik. Onun içine Pakistan konserlerini de dahil etmek istiyorum. Kitabın kapağında da Orhan Peker’in yaptığı portrem yer alıyor. Sanırım mart ayındaki İzmir Fuarı’na yetişecek kitap.”

“Müzik kleptomanları var”

Türkiye’de müzik kleptomanları olduğunu söyleyen Afşar, eser hırsızlığı konusunda şunları aktarıyor: “1972’de SSCB turnesi yaptığımda Azerbaycanlılar 'İyi hoş da, Türkiye’den gelenler bestelerimizi alıp götürüyor, bir şey istemiyoruz ama bestecinin ismi yazılsın’ diye dert yanmışlardı bana. Özgün yaratıcılık konusunda neden böyle bir kıtlık olduğunu anlamıyorum.” 
   

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019