Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1737
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 56 müzisyen gazete okuyor
 
 
Başak Birinci
 
 
Yayımlanan Sayı : 441

Canın ne isterse çalabilirsin festivali - 22.11.2007

Bu festivalde kim ne isterse onu çalıyor! Uluslararası Antalya Piyano Festivali'nin ilk günden itibaren sanat yönetmenliğini yapan Fazıl Say, "Sanatçıların ne çalacağını konserden üç dakika önce öğreniyoruz. Herkes o gün ne çalmak istiyorsa onu çalıyor" diyor. Festivalin bu yıl sekizinci yılı. Fazıl Say ve ünlü şef Vladimir Spivakov yönetimindeki Moskova Virtüözleri'nin Antalya Kültür Merkezi'ndeki konseriyle başlayacak festival 30 Kasım'a kadar sürecek. 'Cazın Bakülü prensesi' piyanist Aziza Mustafa Zadeh'in de sahneye çıkacağı 8. Antalya Piyano Festivali'yle ilgili detayları Fazıl Say'dan öğrendik.

Antalya Piyano Festivali nereden nereye geldi?

Festival artık iyice büyüdü. Yedi yıl önce ilk yıllarımızda, ben ve davet ettiğim piyanist arkadaşlarımla dört-beş konser yapardık. O zamanlar bütçemiz de hiç yoktu. Şimdi Antalya, Avrupa'nın hatta dünyanın en büyük piyano festivallerinden biri haline geldi. Dünyanın her yerinden piyanistler bize başvurmakta katılımcı olabilmek için. Dünyada bu tür benzerleri de bilirsiniz Fransa'daki 'La Roque D'Antneron, İsviçre'de Luzern ve Almanya'da Ruhr festivalleri. Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel gerçekten tam destek verince, maddi manevi üç-dört senedir işler çok değişti. Biz de prestijli, yüksek bütçeli bir festival haline geldik. Menderes bey amatör olarak piyano çalmakta ve bir 'piyanokolik' diyelim. Bu bir şans oldu. Film festivalinin yanında Antalya'daki en büyük etkinlik haline geldi piyano festivali..

Sekiz yıl önce Kadir Dursun'la beraber bu festivali kurduğumda, özellikle gençlerin ilgisini çekmeye, salonları gençlerle dolu hale getirmeyi gözetmiştik. Burada çalışmalarımız oldu, gelen sanatçı okullarda workshop yaptı. Bu tabii büyük bir seyirci potansiyeli kazandırdı bize. Salonlarımız hep doludur.

Her yıl programda nasıl yenilik yapmayı amaçlıyorsunuz? Bu yıl sizi özellikle en heyecanlandıran konser hangisi olacak?

Chick Korea kesinleşmişti ama kendisi 2008 festivalimize 'özel bir proje' ile katılacağını söyleyince gelecek yıla bıraktık. Azize Mustafa Zadeh'in yeni eserlerini tabii ki heyecanla beklemekteyiz. Türkiye'de çok sevilen Moskova Virtüozleri ve şef Vladimir Spivakov açılış konserinde benimle çaldıktan sonra çağdaş tango uyarlamaları da seslendirecekler. Bu tür müziği çok sevdiğim için ilgiyle beklemekteyim. Festival klasik ve caz ağırlıklı her konser çok iyi geçecektir. Çok iyi sanatçılar gelecek. Labeque kardeşler gelecek yıl konuğumuz olacak. LangLang, yine seneye ve 10. yılımızda Aspendos'ta büyük bir Elton John konseri yapma hayallerimiz var.

Bu festival de piyanistler ne isterlerse onu çalarlar. Ben bunu özellikle istedim. Programını bize konserden üç dakika önce bile bildirebilir ve canı o gün ne yapmak istiyorsa onu çalar. Tamamı improvizasyon da olabilir. Bu festivalde öncelik; spontanite, seyirciyle diyalog ve yaratıcılık üzerine.

Katılım ve destek yeterli mi?

Fazlasıyla... Ben 2004'te kaleiçinde konser vermiştim, 3-4 bin kişi vardı. Bu tür günler şehrin festivali benimsemesine de yardımcı olmakta. Kasım ayında Antalya'da fevkalade bir atmosfer olmakta. İnanın şehirde yaşayan herkesin festivalden haberi var. Bu çok mühim.

Bu yılki festival programını değerlendirebilir misiniz?

Her yıl genç yetenekler serisi var. Tabii biz bir-iki yetenekli Türk çocuğuna da çaldırmayı âdet edindik. Mesela Mertol Demirelli yedi yaşındayken orkestrayla Mozart piyano konçertosu çalmıştı üç yıl önce. Antalya'da hâlâ konuşulur. Dünyadaki en mühim yarışmaların birinci-ikincilerini de takip etmekteyiz, onlar da hep gelir. Bunun bu gençler için çok yararlı olduğuna inanıyorum. Onların tecrübe kazanması açısından da birbirleriyle tanışması açısından da. Belki ileriki yıllarda bir uluslararası piyano yarışması da ekleyeceğiz Antalya Piyano Festivali'ne.


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019