Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1739
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 37 müzisyen gazete okuyor
 
 
Aslı Onat
 
 
Yayımlanan Sayı : 469

Yükselen yetenek Milner bugün İstanbul’da - 04.01.2008

Genç kuşak caz müzisyenleri arasında yükselen bir başarı grafiği çizen ve özellikle Avrupa’da genişleyen bir hayran kitlesi edinen piyanist-şarkıcı Paddy Milner, bugün İş Sanat sahnesinde olacak. Grubu The Big Sounds ile sahneye çıkacak olan, 1980 Edinburgh doğumlu Milner’ın son albümü “Based On A True Story”, Mayıs 2007’de yayınlandı.

Albümde genç müzisyenin kendi bestelerinin yanı sıra Beatles’tan “Hey Bulldog” ve Violent Femmes’dan “Blister in the Sun” gibi klasiklerin yorumları da yer alıyor. Paddy Milner, ilk İstanbul konseri öncesinde sorularımızı yanıtladı.

Tamamen klasik caza yönelmek yerine cazı ska ve Britpop ile birleştirmeyi tercih etmenizin nedeni neydi?

Her zaman farklı müzik türlerini dinlemeye ve bunların içindeki dışavurumcu gücü bulmaya gayret ettim. Dolayısıyla tümü müziğime yansıyor. İlk aşkım olan blues ve boogie her zaman müziğimin arka planında yer alıyor. Büyüdükçe caza ve klasik müziğe yöneldim.

King’s College’da yaptığım çalışmalar klasik kompozisyon ve düzenleme konusunda yetkinleşmemi sağladı, bu arada öğretmenlerimin pek hoşuna gitmese de ders saatleri dışında verdiğimiz konserler sayesinde Londra’daki caz ve rock camiasını da yakından tanıma fırsatını buldum. Asıl güçlü olduğum noktanın şarkı yazmak olduğunu düşünüyorum.

”Daima ileriye bakıyorum”

2006’da çıkan ilk albümünüz “Walking on Eggshells” Fransa’da FNAC Caz ve Blues listelerinde bir numaraya çıkmıştı. O zaman böyle bir başarıyı bekliyor muydunuz?

Daima insanların müziğimi tanımasını arzu ettim. Albümün Fransa’da kazandığı başarı, beni gelecek için cesaretlendirdi ve motive etti. Yaptığımın özgün olduğunu biliyordum, dinleyicinin ve medyanın bunu fark etmesine sevindim.

İkinci albümünüz “Based On A True Story” bu yıl yayınlandı ve Avrupa çapında çok iyi eleştiriler aldı. Hatta sizin olgunluk döneminizin başlangıcı olarak kabul edildi. Siz de öyle düşünüyor musunuz?

Umarım daha olgunluk dönemime vardır! “Based On A True
Story” her ne kadar ilk albümün ilerisinde olsa da, ben müzikal yolculuğumun daha başında olduğumu düşünüyorum. Bununla birlikte daima ileriye bakıyorum ve gelecekte kaydedeceğim her albümün farklı bir tada sahip olacağını düşünüyorum.

'Blues’dan caza yolculuk

BB King, Joe Cocker gibi usta müzisyenler de size destek veriyor. Genç yaşta John Mayall ile tanışmışsınız. Sizin çalışınızı nasıl etkilediler?

Büyük müzisyenlerle tanışmak benim için her zaman ilham verici oldu. Mayall, içimdeki müzik tutkusunu ilk ateşleyen insanlardan biridir. Birkaç yıl piyano dersi aldıktan sonra müzik beni motive etmez olmuştu ama Mayall’ın müziğini dinledikten sonra 'blues’dan caza, klasik müziğe uzanan, doyurucu bir yolculuğa çıktım.

Ustalarla çalmak çok iyi bir eğitim. Özellikle Jonnie Johnson ve David Gilmour ile yaşadığım sahne deneyimi heyecan vericiydi.

Dave Brubeck ilişkisi

Tanınmış piyanist-besteci Dave Brubeck bir keresinde sizin için “İşte gerçekten piyano çalabilen bir adam” demişti. Bu söz sizi cesaretlendirdi mi?

Bu, şimdiye dek aldığım en güzel iltifatlardan biriydi. “Unsquare Dance” adlı parçanın düzenlemesini ve kaydını çok beğendiğini söylediğinde dünyalar benim olmuştu. Kendisiyle 80. yaş günü kutlaması için verilen bir konser için

Londra’ya geldiğinde tanıştık. Son derece mütevazı ve sıcaktı. Kahramanlarınızın aynı zamanda büyük insanlar olduğunu görmek hoş bir şey.

Sanatçı hakkında ayrıntılı bilgiyi www.paddymilner.com’dan alabilirsiniz.

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019