Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1726
Sizce Tarkan hala Türkiye'nin Megastarı mı?

Evet
Hayır

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 11 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı :

Hz. İsa'yı klipte oynattılar - 06.02.2006

Birkaç gün önce gazeteleri açtığımda bazıları Hz. İsa Peygamberin oynadığı bir klipten söz ediyordu, hemen internet ve bilgisayar meraklısı bir, iki arkadaşımı aradım, evet yanılmamışım onların bu klipten haberi varmış, bunun üzerine bizim sevgili Ercan, internet üzerinden bu klipi gönderdi bana.

İlk sahnede Hz. İsa tasvirlerine benzeyen bir kişi görüyoruz.

Saçı, sakalı, üstündeki beyaz giysi aynı Hz. İsa.

Derken 'İsa', Gloria Gaynor'ın 'I will survive' ('Hayatta kalacağım' ya da 'Yaşamayı sürdüreceğim) parçasını söylemeye başlıyor. (Meraklısı için:http://video.google.com/videoplay?docid=1752302134548724932&q=jezus)

Klipte, İsa otomobiller arasında yürürken parça hızlanıyor. Bunun üzerine İsa beyaz giysisini fırlatıp atıyor. Çarmıha gerilirken üstünde olan bez parçasıyla kalıyor.

Şarkı devam ederken İsa'yı halkın arasında şarkı söyleyip, dans ederken görüyoruz. Kaldırımdaki bir adama poposuyla vuruyor.

Sonra ne mi oluyor? İsa 'hayatta kalacağım', 'hayatta kalacağım' diye cıbıl halde şakırken, kırmızı bir otobüs üstünden geçiyor!

'Hz. İsa Müzikali' adlı bu klibin sonunda 'Javier Prato' adını görüyoruz.  Bu ismi internette araştırdım ki, Prato  28 yaşında, Arjantin asıllı, Amerika Birleşik Devletleri’nin -Los Angeles kentinde yaşayan bir yönetmen ve senaryo yazarı.

Prato'nun klibi hakkında gençlerin yorumlarına baktım. Kiminin tepkisi: “Şahane, müthiş.” Kimi de Tanrım, bu adamı affet, ne yaptığını bilmiyor” diyor!

Batıda ortaya çıkan, din de dâhil her türlü değeri eleştiren, alaya alan bu anlayışın Peygamberimiz Hz. Muhammed’  karikatürlerine gösterilen tepkiyi kavrayabileceğini sanmıyorum.

Adam kendi kültürünün çok önemli bir parçası olan Hz. İsa Peygamber ile böyle dalga geçiyorsa, 'öteki' konumundaki Hz. Muhammed'e neler yapmaz! “N'olmuş yani” diyecektir, “ifade ve sanat özgürlüğü yok mu?

Bu yazıyı, "Müslümanların tepkisini ancak başka dinlere hoşgörüyle bakabilen Hıristiyanlar anlayabilir" diye bitirecektim ki... Vatikan sözcüsünün tepkileri kınayan demeci geldi.

Yine de, “Evet özgürlük çok önemli bir değer ama barışı zedeleyecek biçimde kullanılmamalı” demeyi isteyerek yazımı noktalayacaktım ki…

Güzelim Trabzon’umdan inanılmaz bir haber televizyonların ana haber bültenlerinin birinci haberi olarak geldi: Trabzon’da ki İskenderpaşa Mahallesi’nde faaliyetini sürdüren Santa Maria Katolik Kilisesinin papazı Andrea Santaro, çok genç bir saldırgan tarafından kilisenin kapısı önünde öldürülmüştü.

Neden öldürüldüğünü bilmiyorum, ancak tüm Müslüman dünyasının tepkisini çeken karikatür olayı ile ilintileniyor.

Gerçekten çok ama çok kötü ve talihsiz bir olay, hem kentim, hem ülkem açısından.

Bugün size müzik dolu bir yazı yazmayı arzu etmiştim.

Ama yazamadım…

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019