Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1726
Sizce Tarkan hala Türkiye'nin Megastarı mı?

Evet
Hayır

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 52 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 903

Allegro - 14.12.2009

DTP’nin kapatılmasıyla birlikte ülkenin gündemi iyice toz duman oldu. İnanın artık haberleri bile dinleyesim, izleyesim gelmiyor içimden. Hep soruyorum kendi kendime: ne olacak bu işlerin sonu, nereye varacak bu ülkenin gidişatı.

Velhasıl tadım yok sevgili dostlar.

İşte bu ahval ve şerait altında dün kendime bir ziyafet çekiyim dedim ve film arşivimden elime ilk gelen DVD’yi koydum DVD oynatıcıma ve geçtim ekranın karşısına. Yaklaşık olarak bir buçuk saat süren bir şölen izledim resmen.

Hadi paylaşayım sizinle de:

İzlediğim film “Allegro” geçmişine sünger çekerek müzikte mükemmelliğe ulaşan bir piyanistin, doğduğu şehre dönüş hikâyesi. Çocukluğundan beri mükemmeliyetçi bir piyanist olan Zetterstrom geçmişine dair hiçbir şey hatırlamamaktadır. Doğduğu şehri, âşık olduğu kadını ve tüm anılarını bilinçaltının minik kutularına doldurup derinlere saklayan bu piyanistin arkasında anılarının hapsedildiği bir “Bölge” kalmıştır. Onun geçmişini saklayan bu Bölge’ye kimse girememektedir. Anılarının hapsedildiğini öğrenince o da Bölge’yi görmek üzere doğduğu şehre döner. Bu gizemli bölgede gezinirken yaptığı seçimleri ve hayatına verdiği yönü sorgular. Fakat geçmişini kurtarabilmesi için öncelikle geçmişiyle yüzleşmesi gerekir.

Müthiş Bir İç Yolculuk Filmi

Klasik müzikle iç içe geçen hikâyesiyle Allegro bir piyanistin hayatı boyunca tek bir şeye odaklanıp aşkı es geçmesini anlatıyor. Zetterstrom sevdiği kadına gereken anda seni seviyorum diyememiş ve onu kaybetmenin acısını tüm anılarıyla birlikte bilinçaltının derinliklerine gömmüştür. Mükemmele olan saplantısı çocukluğundan itibaren onu içine kapanık bir çocuk yapmıştır. Başarıya ulaşamadığı her şeyi yok sayarak tek tutkusu olan müzik yolunda devam etmiştir. Zetterstrom mesleğinde doruğa ulaştığı sırada başka bir şehre yerleşmeye karar verir. Giderken geride bıraktığı her şeyi unutur. Günün birinde gizemli bir adam Zetterstrom'u unuttuğu geçmişiyle yüzleştirmeye karar verir. Zetterstrom’la yapılan röportaj, doğduğu şehirde bir konser vermesi ve bir görüşme için yollanan davetiye hepsi bu planın bir parçasıdır. Bu röportaj sırasında ısrarla Zetterstrom’un geçmişiyle ilgili sorular sorulur. Geçmişini hatırlamadığını fark etmesini sağlarlar. Daha sonra geçmişinin Kopenhag’da bir Bölge’de hapsedildiği için bir şey hatırlamadığı söylenir. Piyanistin kendi geçmişine dair soru işaretleri daha önce reddettiği Kopenhag konserini kabul etmesini sağlar. Konser günü için gelen görüşme davetiyesi onu Bölge’nin içine davet etmektedir. Fakat Bölge’ye kimsenin giremediğini öğrenir. Bazı direktifleri izleyerek Bölge’ye girer fakat Bölge gizemli bir yerdir. Karşılaştığı şeyler Zetterstrom’a geçmişine dair bir şeyler hatırlatmaya başlar. Bu şehirde sonsuzluğun evrene doğru değil insanın içine doğru uzandığını öğrenir. Zatterstrom bu gizemli yerde kaybolmuş anılarını ve sevdiği kadını aramaya koyulur. Sevdiği kadını, ona onu sevdiğini söyleyemediği için kaybetmiştir. Hataları telafi etmek için insanın bazen ikinci bir şansı olur, bazense bunun için çok geçtir.

Yönetmen: Christoffer Boe
Senaryo: Christoffer Boe, Mikael Wulff
Oyuncular: Ulrich Thomsen, Helena Christensen, Henning Moritzen, Nicolas Bro, Per Fly
Filmin Türü: Drama 
Orijinal Adı: Allegro
Yapımcı Firma: AlphaVille Pictures Copenhagen
Yapım Yılı: 2005
Yapım Ülkesi: Danimarka
Orijinal Dili: Danca – Türkçe alt yazılı
Filmin Süresi: 88 dakika
Dağıtıcı Firma: Bir Film
Vizyon Tarihi: 12.05.2006


Yeni bir haftaya başlarken, hadi zaman ayırın ve yapın kendinize güzel bir sürpriz. Bu güzel filmi izleyin. Memnun kalacaksınız emin olun!

Çarşamba günü görüşene değin esen kalın.
Müfit Semih Baylan
Editör
   

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019