Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1726
Sizce Tarkan hala Türkiye'nin Megastarı mı?

Evet
Hayır

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 13 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 946

Muhsin Ertuğrul sahnesi için son birkaç söz… - 12.02.2010

Sevgili Dostlar,

Bir süre önce burada  Muhsin Ertuğrul Sahnesi üzerine düşüncelerimi yazmış, sahnenin hemen yanına üç yüz milyon TL harcanarak inşa edilen kongre binasına dikkat çekmiş ve "şeytanın aklıma düşürdüğü soru" diyerek "kongre binasında IMF'nin ya da Dünya Bankası'nın toplantısı var denilerek bazı temsillerin iptali yoluna gidilir mi acaba?" diye sormuştum.

Çünkü orası İstanbul’un önemli bir semtinde önemli bir sahneydi. O sahnede tiyatro ve müzik ve başka sanat etkinlikleri yapılmaktaydı.

Ve bundan sonra da yapılacaktı.

Ancak gelin görün ki ilk olarak
medyafaresi.com   sitesinin duyurduğu habere göre Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin de içinde bulunduğu Kongre Vadisinde yapılacak olan NATO toplantılarından dolayı güvenlik nedeniyle “Bakhalar” adlı tiyatro oyununun ilk iki temsilinin ertelenmesi çok doğal olarak tepkiyle karşılandı.

Aslından sadece iptal edilen bir tiyatro oyununun sorunu olarak bakmamak gerekiyor olaya.

Çünkü bu sahnede genelde temsiller veriliyor ama bir başka sanat etkinliği de aynı akıbete uğrayabileceği sonucuna da varabiliriz yaşanan olayları gördükten sonra..  

Pek tabii bu haber üzerine başka söyleyeceklerim de var:

Muhsin Ertuğrul Sahnesi ile gerçekler zamanla gün yüzüne çıkıyor sevgili dostlarım.. İşin özüne eğilince, oradaki NATO toplantısı nedeniyle "Bakhalar" adlı oyunun iki temsilinin iptal edilmesine şaşmamak gerekiyor aslında.

Çünkü İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Muhsin Ertuğrul Sahnesi'ni ve oradaki sanatsal etkinlikleri zerre kadar önemsemiyor.

Önemsiyor olsaydı, Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin 120.000 metrekarelik alanını elinden alıp, sahneyi 4000 metrekareye sıkıştırmazdı.

Önemsiyor olsaydı küçük temsillerin oynandığı "oda tiyatrosu"nu yok etmezdi.

Önemsiyor olsaydı, 22 metre olan sahne derinliği 17 metreye, 14 metre olan sofita yüksekliği 7.5 metreye düşmez, 600 seyircinin rahat edeceği fuaye de düşünülürdü.

Ben İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olsaydım, Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin açılışında şöyle bir konuşma yapardım: "Söz verdik açtık ama bu sahne bizi ilgilendirmiyor, biz bütün planlarımızı kongre vadisi üzerine kurduk. Sahne için ve kongre binası için harcadığımız paraya bakarsanız, hangisinin önemli olduğunu apaçık görürsünüz. Ben dürüst bir insanım, sahneleri yıkabilirim ama insanı, doğruları ve gerçekleri yıkamayacağımı iyi biliyorum."

Evet, aynen böyle derdim.

Sanat çevresinden ve halktan çok düşman kazanırdım ama kimse beni "doğruyu söylememekle" eleştiremezdi.

Pazartesi günü görüşene değin haftanın bu son yayın gününden hepinize esenlikler diliyorum sevgili müzik dostlarım.

Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019