Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 13
Sayı: 1701
Müziğin Yaşamınızdaki Yeri Nedir?

Müzik Dinlemeden Duramam.
Müzik Dinlemem
Yaşamımdaki Yeri Çok Önemlidir!
Olmazsa Olmazım Değildir!
Müzik Dinlemenin Beni Geliştireceğini Düşünürüm!
Müzik Benim İçin Zengiliktir!
Çok Önemlidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 16 müzisyen gazete okuyor
 
 
Hatice Tuncer
 
 
Yayımlanan Sayı : 1032

Bir konserin çok ötesinde... - 18.06.2010

Bir düştü, önceki gün Grup Yorum'un ve 55 bin kişinin İnönü Stadı'nda yaşadığı. Bir konserin çok ötesinde... Hayal kurabilenlerin, hayallerinin peşinden koşabilenlerin, görmek isteyenlerin görebileceği bir düş.

“Adalılar türkü söyler susar bütün namlular” diye bir ağıt söylenir 1971’den bu yana dilden dile. “3-5 kişi ile koskoca karanlıklar imparatorluğuna kafa tutan” Adalılar’a yakılmış bir türküdür. “Karanlık denizinin ortasında, güneşi batmayan bir ada”nın sakinlerini anlatır Maltepe Cezaevi’ndeki hücresinde yazdığı şiirinde Mahir Çayan... Dünyanın dört bir yanında zulme, sömürüye karşı “özgürlüğün türküsünü söyleyen”dir Adalılar... “55 bin Adalı” önceki akşam İnönü Stadı’nda Grup Yorum ile birlikte isyanın, özlemin, umudun ve sevginin türkülerini söyledi.

Türkiye’nin birçok kentinden, İstanbul’un her yerinden, her yaştan, her meslekten 25. yıl buluşmasına gelenler konser saatinden çok önce İnönü Stadı’nın çevresini doldurdular. Devrimci gençler, o günleri nostalji ile ananlar, işkence tezgâhlarından geçip hâlâ ayakta durmaya çalışanlar, işçiler, memurlar, işsizler, yoksullar, ölüm oruçlarının izlerini taşıyanlar, başörtülüler, uzun saçlı genç erkekler, çocuklu kadınlar...

Grup Yorum, şef Orhan Şallıel yönetimindeki 60 kişilik İstanbul Syhmphonic Project Senfoni Orkestrası, Grup Yorum Korosu, Ladies Centlmen Korosu eşliğinde “Göç Destanı”yla sahnedeki yerini alırken, stat alkışlarla, sloganlarla inledi.

Yorumcular dinleyicilerini “Halkın haklı kavgasını, umudunu yüreklerde taşıyanlar, toprağa ter akıtan emekçiler, işsiz bırakılanlar için söylüyoruz” sözleriyle selamlarken statta “Maden işçileri onurumuzdur” sloganları yayıldı, TEKEL direnişi anlatıldı. Yasemin Göksu, geceye Yorum’un “Yiğitler Bitmez Bizde” şarkısıyla konuk oldu, sahnenin iki yanıdaki büyük ekranlara büyük ozan Ruhi Su’nun görüntüleri yansıtılırken Yorum, “Şişli Meydanı’nda Üç Kız” ağıtını “Ruhi Su Dostlar Korosu” ile birlikte seslendirdi. Yılların usta oyuncusu Tuncel Kurtiz, halen cezaevinde ağır hastalığıyla mücadele eden Ümit İlter’in “Bağdatlıyız, Bağdat’tayız” şiirini okurken Suavi “Defol Amerika” şarkısını seslendirdi. 17 yaşında idam edilen Erdal Eren için yazılan “Büyü” şarkısını Nejat Yavaşoğulları söyledi.

Tutuklu ve Hükümlü Yardımlaşma Derneği’nden (TAYAD) başları beyaz tülbentli kırmızı bantlı anneler, Yorum’un en saygın konukları arasındaydı. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ile çok sayıda sanatçı, yönetmen, gazeteci, yazar, sendikacı Yorum’un 25. yıl şölenine ortak oldu. Beşiktaş Çarşı grubu da tribünleri dolduran en hareketli gruplardan biriydi.

Yorum’un “Başeğmeden” albümüne sesleriyle katılan onlarca sanatçı, 25 yıllık mücadeleye desteklerini konsere gelerek gösterdiler ve Suavi, Nejat Yavaşoğulları, Haluk Levent, Birol Topaloğlu, Erdal Bayrakoğlu, İbrahim Karaca, Murat Kekili, Grup Marsis, Uğur Karataş “Defol Amerika” korosunu yeniden oluşturdu.

Konser Âşık Mahzuni, Cem Karaca, Moğollar, Selda, Tülay German, Ahmet Kaya gibi sanatçıların görüntüleri eşliğinde sürerken Yorum, “Dadallar, Pir Sultanlar ve devrimci ozanlara” saygısını dile getirdi. Ardından And Dağları’na uzanıp Victor Jara’yı, Carlos Pueblo’yu selamlarken Venezüella’nın tanınmış sanatçılarından Ali Primera şarkısıyla Latin Amerika rüzgârı getirdi. Venezüella Komünist Partisi Genel Sekreteri’nin görüntülü mesajındaki “Chavez’den selamlar” sözlerine binlerce kişi “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarıyla karşılık verdi. Ardından Filistin halkının mücadelesine selam gönderildi, Che Guevara, “Comandante Che” şarkısıyla anıldı, 1 Mayıs Marşı ise bütün stadı ayağa kaldırdı.

55 bin kişilik koro “Cemo”yu bir ağızdan söyleyerek tarihi bir konsere ortak olurken “Haklıyız Kazanacağız” gecenin son sözü oldu.

Bir düştü önceki gün Grup Yorum’un ve 55 bin kişinin İnönü Stadı’nda yaşadığı. Bir konserin çok ötesinde... Hayallerinin peşinden koşabilenlerin, görmek isteyenlerin görebileceği bir düş. 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018