Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1726
Sizce Tarkan hala Türkiye'nin Megastarı mı?

Evet
Hayır

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 60 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1113

64. madde sadece tiyatroyu ve tiyatrocuları mı koruyor? - 01.12.2010

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası her ne kadar siyasiler tarafından kalbura çevrilmiş olsa da, yine bu anayasa ile yönetiliyor, bu anayasaya göre yasalar yapıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 64. Maddesi: Devlet, sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur. Sanat eserlerinin ve sanatçının korunması, değerlendirilmesi, desteklenmesi ve sanat sevgisinin yayılması için gereken tedbirleri alır”.der.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, tiyatro esnafına teşvik adı altında yaptığı ödenek yardımını dün internet sitesinde yayımladı sevgili dostlar.

Bakan Ertuğrul Günay’ın büyük jestleri sonucunda iki buçuk milyon liradan, üç buçuk milyon liraya çıkarılan teşvik tutarının irili ufaklı 138 tiyatro esnafına verilmesi uygun görüldü.

Benim buna hiç itirazım yok. Keşke bakanlığın olanakları daha fazla olsa da bu miktar 138 tiyatro esnafına değil de örneğin 538 ya da daha fazla tiyatro esnafına dağıtılsa.

Ama şunu çok iyi biliyorum ki amatör tiyatro adı altında çalışmalarını sürdüren tiyatro topluluklarının büyük çoğunluğunun icra eyledikleri sanat vasat bile değildir.

Hal böyle iken bakanlıkça ortaya konulan kriterlerin bürokratik anlamda yerine getirip bu yardımı cebine indiren tiyatro esnafı, tiyatroya ne kadar katkı sağlamış olur?

Sayın Bakan Günay bu parayı cebinden dağıtmıyor kuşkusuz, bu yoksul halkın vergilerinden oluşan bu teşvik tutarı neden sadece tiyatro sanatına teşvik adı altında veriliyor.

Bakın anayasamızın 64. maddesi gayet açık: Devlet tiyatro sanatının faaliyetlerini, tiyatro sanatçısını korur demiyor, sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur diyor.

O halde değerli Kültür ve Turizm Bakanlığımız neden müzik sanatı için böyle bir teşvik sistemi geliştirmez?

Tiyatro yapmak için para gerekliyse, müzik yapmak için de para gereklidir. Örneğin bir quartet kurmak kolay mıdır? Parasız yapılabilir mi? Ya da bir klasik koro oluşturmak yine parasız nasıl gerçekleştirilebilir?

Çok iyi biliyorum ki, ülkemizde nice müzik toplulukları yurt dışından davet aldıkları uluslar arası müzik festivallerine parasızlık nedeniyle gidememektedirler.

Neden değerli Kültür ve Turizm Bakanlığımız bu toplulukları desteklemez? Onlara teşvik alabilmelerini sağlayabilecek projeler sunma imkânını neden vermez?

Bakanlığımızdan ödenek alıp tiyatro yapmayı bile beceremeyen hatta yaptıkları tilatro oyunlarıyla içimizi karartan çoğu topluluklara bu milletin ödediği vergilerden oluşan parayı teşvik adı altında dağıtmak adaletli ve doğru bir iş midir?

Ve bu iş anayasamızın eşitlik ilkesine ve 64. maddesine aykırı değil midir?

Bakanlığımız müzikle uğraşan ve bu alanda projeler oluşturabilen tüm müzisyen sanatçıları yapacakları projeler doğrultusunda desteklemelidir.

Ama tüm bu olumsuz koşullara rağmen, özel sponsorlarla başarılı işler çıkarabilen müzik toplulukları da vardır. Benim tavsiyem tiyatro esnafının da bu yolu seçerek devlete sırtını dayamaktan vazgeçmelidir.

Cuma günü görüşene değin esen kalın.


Müfit Semih Baylan
Editör


 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019