Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1730
Sizce Tarkan hala Türkiye'nin Megastarı mı?

Evet
Hayır

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 41 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı :

Bugün bir mayıs… - 01.05.2006

Bugün bir mayıs, bizim çocukluğumuzda bahar bayramı olarak kutlanan, baharın müjdecisi olarak bilinen ve hatta resmi tatil olarak kutlanan bir bayram bir mayıs.

Çocukluğumun o uzak sisli anılarında kalan bahar bayramlarını hatırlıyorum. Ne kadar temiz ve ne kadar saftık o günlerde. Bir mayıs resmi tatil günüydü. Saatli Maarif Takvimi’nin bir mayıs yaprağında “bahar bayramı” ve “resmi tatil” ibareleri mutlaka yazardı. Bizde belirdik o günün tatil olduğunu ve kırlara koşabilmek için, çocukluğun verdiği her türlü muzipliği yapabilmek için yarışırdık arkadaşlarımızla.

Tabii yaşımız ilerledi, çocukluk ve ilk gençlik yıllarımızı geride bıraktık. Ülkem insanı o yıllarda daha farklıydı. Hatırlıyorum ülkemin sanatçıları daha bir ağır, daha bir ağır başlı ve daha bir “eski deyimle” oturaklı idi. Ülkemin işçileri de öyleydi. Sanıyorum 1971 yılı Mayıs ayında işçiler haklarını alabilmek için İstanbul’dan Ankara’ya bir yürüyüş düzenlemişlerdi de o işçilerin patronları arkalarına bile bakmadan yurt dışına kaçmışlardı malını mülkünü kurtarabilmek için. Sonra Vasıf Öngören bunun oyununu bile yazmıştı “Zengin Mutfağı” adıyla. Şener Şen’de filmini yaptı l980’lerde.

Sonra şartlar değişti. Bizim çocukluğumuzun o saf bahar bayramı, resmi tatil bile olan bahar bayramı büyük sermayeyi rahatsız etti. Ve o resmi tatil kaldırıldı bahar bayramıyla birlikte.

Ülkenin değişen koşulları içinde işçilere “gelin siz bu bayramınızı fazla patırtı gürültü çıkarmadan kutlayın ama gözümüz üzerinizdedir” mesajı verilerek bir mayısı kutlama izni verildi. Yirmi küsur yıldan beri bu böyle gidiyor.

Oysa bir mayıs işçinin emekçinin bayramı olmasından öte, biz, o yılların çocukları Ziya Aydıntan’ın Kırlara Doğru şarkısını söyleyerek, özgür olan, başı dik, yüzünü batıya, medeniyete dönmüş bir ülkenin çocukları olarak baharın çiçek kokularını karşılıyorduk.

Ve bir mayıs günü bizim bahar bayramımızı elimizden aldılar.

Bayramımızı elimizden aldıkları gün benim sevgili can arkadaşım Ercüment, İstanbul’da Kazancı yokuşunun başında öldü.

Oysa iyi ve namuslu bir çocuktu.

Bugün onun ölüm yıldönümü!Müfit Semih Baylan
Editör


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019