Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1739
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 39 müzisyen gazete okuyor
 
 
Eren Aysan
 
 
Yayımlanan Sayı : 1352

Shakespeare Terörist miydi? - 03.01.2012

16. yüzyıl Büyük Britanya için akılla coşku, dinginlikle karışıklık, iktidar baskısıyla boşluk sarkacında gidip gelen, dönem dönem kanlı, dönem dönem de barışçıl bir zaman dilimiydi kuşkusuz. Ama bu aralıkta bile şair, yazar ve ressamlar vasıflı birer “terörist” olarak nitelendirilmemişti. Belki de onların İdris Naim Şahin gibi bir bakanlarının olmayışı bu büyük kaybı yaratıyordu!

Benim anlamadı
ğım, koskoca İngilizler nasıl olup da, üstelik deha olarak adlandırdıkları Shakespeare’in “terörist” olduğunun farkına varamadılar. Şu bizim William’ın elinde ne çakı, ne de top tüfek vardı, ama bundan daha zararlısına kağıt ve kaleme sahipti. Mesela Kısasa Kısas’ta kötülüğün ve yalanın kol gezdiği bir dünyayı imlerken, “Bazıları günahla yükselir, bazıları faziletle yere düşer” söylemiyle aslında ağır hakaret ettiği yönetici büyük olasılıkla kendini işaret ettiğini anlamamıştı! Ya da anlamazdan gelmişti. Şu İngilizler biraz alıklar herhalde, Hamlet de iktidarca pek iyi kavranamamıştı! Siyasetle ilgilenen, üniversite öğrenimi görmüş, düşlerden arınmış, alaycı Hamletimizin adını verdiği trajedide insanlar savaşş, komplo kurmuş, birbirini öldürmüş, aşk için suç işlemiş, hatta aşk için delirmişlerdi. Yaşam ve ölüm hakkında şaşırtıcı sözler söylerken birbirlerine tuzak kurmuş, birbirlerinin tuzağına da düşşlerdi. Ama “kokuşmuş bir şeylerin olduğu” Danimarka’da iktidarda herkesin birbirini yediği bir ortamda, memleketi işgal edecek olan güçlü Fortinbras’ın saraya girer girmez, güç kavgası için kendi kendini zehirleyen ahaliye bakıp, “Kaldırın cesetleri, şimdi kralınız ben olacağım” demesini kimse anlayamamıştı. Acaba memlekette iktidar kavgası adına el altından bir tartışma mı vardı? Düzen mi çürümüştü? Ne münasebet! Bütün bunlar Shakespeare’in basit uydurmasıydı yalnızca. “Kılıca merhamet yakışmaz” diyen Macbeth ise zaten yasaklanmalıydı. Hırsı için öldürümlerin gücüne aldanan Kral Macbeth kendi çözümsüzlüğüne doğru ilerlerken, yöneticilerin böylesi saçma heveslere kapılması nasıl da sahnede gösterilebilirdi? Ya kızlarına hâkim olamayan Kral Lear? Sen koca ülkeyi yönet ama üç tane bacaksızın önünde durama! Bu bir yönetici için başlı başına bir rezalet değil miydi? Coriolanus faciasına hiç girmiyorum bile! Şu yazılanlara bakın: “Vatanınız için yaptıklarınızla bunu soylu bir şekilde hak ettiniz; ama pek de soylu bir şekilde hak etmediniz. Düşmanın tepesine kırbaçla, dostunkisine ise sopayla indiniz; doğrusunu isterseniz halkı, sokaktaki insanı pek sevmediniz.” Metafordan arınmış, bu kadar dosdoğru söylenen cümleler halkı tahrik bile edebilir! Hele Fırtına’da iyi yöneticileri büyülü bir adada esir alanlara ne demeli? Yazarın, hiçbir şey cehaletin vesayeti kadar acımasız olamazı Caliban üzerinden göstermesi, başlı başına halkı aşağılama değil midir?

Anla
şılan o ki, memlekette edebi metinleri incelemek bir süre daha sakıncalı olacak. En iyisi okumayın bunları… Kafalar karışmasın!  

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019