Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1739
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 65 müzisyen gazete okuyor
 
 
Nilgün Serimoğlu
 
 
Yayımlanan Sayı : 1385

Savaşın küllerinden doğan soprano - 17.02.2012

Sanat ve aşk engel tanımaz. Ateşlerden geçerek zamanda ilerler. Kuşaklardan kuşaklara aktarılan bir kıvılcımdır sanat. Aşkın gücüyle karanlıkta bile parlar.

Ele
ştirmen –yazar Hayati Asılyazıcı’nın Kırım Türklerinden olan Soprano Remziye Alper’in anılarından yola çıkarak hazırladığı “Savaşın Küllerinden Doğan Soprano” başğı ile yayınlanan kitap Kaynak Yayınları’ndan çıkmış. İçeriğinde bulunan fotoğraflar ve belgeler nedeniyle büyük boy basılan kitap geniş bir zaman yelpazesinin politik ve sanat olaylarına ışık tutan bir başvuru kitabı niteliği de taşıyor. Gerek içeriği gerekse hazırlanışındaki emek, kitabın yanı sıra okuyucuya sunulan zengin materyallerin katkısıyla çok değerli bir yapıt ortaya çıkmış.

Ele
ştirmen –yazar Hayati Asılyazıcı’nın akıcı üslubu okuyanları adeta bir zaman tüneline davet ediyor. Asılyazıcı’nın bu geniş zaman yelpazesinde yer alan gerek politik gerek sanat olayları hakkındaki geniş bilgi ve deneyimleri anlatıma derinlik kazandırmış.

İlk bakışta bir sanatçının biyografisi olarak görünen bu kitap bir biyografiden çok öte. Sanatla ve aşkla yoğrulmuş gerçek bir yaşamın öyküsü. 2. Dünya Savaşı’nın Kırım’ından başlayıp günümüz İstanbul’unda süregelen bir öykü. Kırım Türklerinden olan Remziye Alper’in Almanya ve Avusturya’da esir kamplarında geçen çocukluk anıları bu kitapta bizlere aktarılmaktadır. Bu çok renkli ve duygulu yaşam öyküsünün giderek bir başarı, sanat öyküsüne dönüşmesini her satırda onunla birlikte yaşıyor okuyucu. Kitabı okurken Remziye Alper’in anılarında yalnız onun değil gelmiş geçmiş bir çok ışıltılıismin serüvenlerini de birinci ağızdan dinlemiş oluyor. Fonda savaşın sosyal kültürel sonuçlarının, ait olduğu topraklardan koparılan insanların yaşadıklarınısanatçı doğmuş bir yüreğin penceresinden seyretmek ayrıcalıklı bir şey. Onun Türkiye’de ve dünyada gerçekleşen başarı öykülerinin yanı sıra sanatçının eşi ünlü Orkestra şefi, müzik adamı olan ve trajik bir kazada yitirdiğimiz Orhan Tanrıkulu ile bilgilere de yer verilmiş durumda. Başlı başına bir roman konusu olan bu büyük aşkın yaşandığı dönemlerin önemli müzik olayları Orhan Beyin Remziye hanıma yazdığı mektuplarda belgelenerek anlatılmış.

Kitapla birlikte sunulan DVD Remziye Alper’in üstün tekni
ğini ve üstün nitelikli sesini seçme aryalarla gelecek kuşaklara armağan ediyor. Okuyucu bu kitabı okurken onun sanat yaşamını onunla birlikte adım adım yaşayacak, bir sanatçının oluşum sürecine birebir tanık olacaktır.

iletisim@nilgunserimoglu.com.tr

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019