Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1726
Sizce Tarkan hala Türkiye'nin Megastarı mı?

Evet
Hayır

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 17 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1381

Japonlara göre Fazıl Say kim? - 27.02.2012

Japonya'da yayımlanan "Sankei Express" gazetesi, dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say'ı "dahi ve devrimci bir müzisyen" olarak niteledi. Gazete, Say için "Doğu ile Batı'nın birleştiği ses" yorumunu yaptı.

Fazıl Say'ın 11. Uluslararası Antalya Piyano Festivali kapsamında verdi
ği konseri dinleyen Japon gazeteci Ryuichi Masabayashi, izlenimlerini "Sankei Express" gazetesi için yazdı.

Masabayashi, "Fazıl Say, klasik müzik dünyasında bir devrimci. Türkiye, tarih içinde çe
şitli uygarlıkların geçtiği ve çeşitli kültürlerin karşılaşğı bir toprak. Bestecilik de yapan Fazıl Say, Batı klasik müziğine Doğu’nun ruhunu katıyor" ifadesini kullandı.

Yazıda, Fazıl Say'ın, "Do
ğu ve Batı’nın keşiştiği yer olan memleketim müziğimi çok etkiliyor. Bestelediğim keman konçertosu “Haremde Binbir Gece” Osmanlı, “Nirvana Yanıyor” Likya Uygarlığı döneminden. Keman sonatlarını ise Karadeniz Bölgesi'nde yaygın olan folklor müziğinden esinlenerek besteledimşeklindeki sözleri de alıntılandı.

Say'ın "ola
ğanüstü çalma tekniği"nin de altını çizen Japon gazeteci, ünlü piyanistin halk ozanı Aşık Veysel'in eserlerine büyük ilgi duyduğunu, hatta saz sesine yakın bulduğu için sık sık “prepared” çalma tekniğini kullandığını ve bu şekilde "Doğu’nun ruhunu anlatmaya çalışğı"nı ifade etti.

Say'ın müzi
ği vücuduyla anlattığını kaydeden Masabayashi, "Neşeli parçalarda sevimli yüz ifadesiyle mırıldanıyor, dramatik melodilerde ise, sağa sola sallanıyor" yorumunu yaptı.

Fazıl Say'ın Japon kültürünü yakından tanıdı
ğı aktarılan yazıda, Say'ın Japonya imajını motif olarak kullanarak bir orkestra veya piyano eseri bestelemek istediği belirtildi.

Japonya'da sık sık konserler veren ve adına festival düzenlenen Fazıl Say'ın, "Alla Turca Jazz ~ Tokyo Live!”, “The Best Fazıl Say” ve “Fazıl Say & Patricia Kopachinskaja Super Duo!” isimli DVD ve CD'leri Avex-Classics etiketiyle Japonya'da piyasaya sürülmü
ştü.

Ünlü piyanistin 2000 yılından bu yana Antalya Piyano Festivali'nin müzik direktörlü
ğünü yaptığını belirten Japon gazeteci, Say'ın "Müziğin iyileştirici bir gücü var. Bunu Antalya'da görmek beni sevindiriyor" sözlerini de aktardı.

Sanat yönetmenli
ğini Fazıl Say'ın üstlendiği Uluslararası Antalya Piyano Festival kapsamında, dünyaca ünlü yerli ve yabancı müzisyenler müzikseverlerle buluşmuş; halk konserleri ve workshoplar yapılmıştı. Özellikle, Fazıl Say'ın dünyaca ünlü keman sanatçısı Patricia Kopatschinkaja ile Akdeniz Üniversitesi'nde verdiği halk konseri büyük ilgi çekmişti. Tıklım tıklım dolan salonda, izleyicilerin bir bölümü sahnede oturmuştu.

Çar
şamba günü görüşene değin esen kalın.


Müfit Semih Baylan
Editör
Kaynak: odatv.com

 

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019