Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1739
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 36 müzisyen gazete okuyor
 
 
Nilgün Serimoğlu
 
 
Yayımlanan Sayı : 1411

Sanatçı, gemi direğine tırmanan gözcüdür. - 26.03.2012

Geçtiğimiz günlerde ülkemizdeki önde gelen sanatçılar bir araya gelerek kamuoyu karşısında kaygılarını dile getiren bir açıklama yayımladılar. “Sanatçılar Girişimi” adı altında oluşan bu birleşim ve onların fikirleri hakkında çok şey yazıldı, çok şey söylendi. Bu değerlendirmeyi yapmak için yalnızca günümüze değil, tüm ülkelerdeki sancılı dönemlere, tarih boyunca bakmak gerektiğini düşünüyorum. Ancak o zaman sanatçının ve onun düşüncelerinin toplumların kaderinde ne kadar etkili olabileceğinin anlaşılması söz konusu olabilir.

Sanat denen olguyu yakalayabilmek için be
ş duyunun ötesine geçmek gerekir. Sanatçının olaylara bakışında farklı bir görüş açısı vardır. O olmakta olanın perde arkasını görür. Düş gücü sanatçıyı gerçeklerden uzaklaştırmak yerine soyutu kavrayabilme yetisi verir. Sanatçı yaratabilendir. Yaratabilmek için de en önce yaratılanı görüp, anlayıp, değerlendirebilmek gerekir. Sanatı anlayabilen bir zihin olayların arkasını, parantez içlerini, satır aralarını okuyabilen zihindir. Böyle bir zihin üç boyutun ötesine geçip zaman faktörünü de kullanır ve düne bakarak yarını betimler.

E
ğer bir toplumda sanatçı huzursuzsa, endişe içindeyse herkes endişelenmeli. Sanatçı gemi direğine tırmanan gözcüdür. O ufka daha yüksek bir noktadan bakmış, mercan kayalıklarını ya da karayı daha önce görmüştür. Kaptan daima gözcünün sesine kulak vermelidir. Sanatçıları susmuş bir toplum açık denizde gözcüsüz ve pusulasız yol alan bir gemi gibidir.

Sanat, insan zihninin, insan bilincinin damıtılması ile ula
şılan en üst düzeyli ürün olarak kabul edilir.  Bu aynı zamanda sanatın en nitelikli değer ölçüsü olduğu anlamına da gelir. Sanatı, belli sanat kurumları, sanatsal alanlar olarak bilinen bir çerçevede değil, daha genel anlamda ve yaşamın ayrılmaz bir parçası olarak düşünmek, sınırlamamak gerekir. Oysa sanat zamanının çok ötesinde olan izlenimler yansıtarak toplumun önünde gider. Sanat-bilim-teknik kardeş kavramlardır. Bu kavramların içinde en atak olanı sanattır. Bilimin tekniğin başarmaya çalışğı yeniliklerin duygusunu sanat çok önceden sunar. Özgür bir şekilde yaratma alanı bulan sanat dalı henüz bilinmeyeni araştırır, toplum bilinci büyük sıçramalara yine sanatın sağladığı düş gücü ile hazırlanır.

Sanatı özgürle
ştirmek toplumların hem görevidir hem de gereksinimidir. Sanatçı baskı yapılmaksızın korunmalı, düşük düzeyli kaygılardan arındırılmalıdır. Aksi halde niteliğini yitirir, evrensel kıstasların altında kalıp sıradanlaşır. Sanatının ve sanatçısının bulunduğu evrim basamağı aynı zamanda o toplumun evrim basamağını gösterir. Sanat insanlığın geçmişi, bugünü ve geleceğidir. Sanata ve sanatçıya gereken önemi verelim, en önemlisi sanatçıya kulak verelim. Günümüz sanatçıları eğer vizyonlarını, güçlerini birleştirmek gereği duymuşsa bu mutlaka artık etkin bir şeyler yapılması gerektiği anlamına gelir. Gören gözlerin, duyan kulakların artık bir şeyler de söylemesi gerekir.

iletisim@nilgunserimoglu.com

 

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019