Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1730
Sizce Tarkan hala Türkiye'nin Megastarı mı?

Evet
Hayır

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 35 müzisyen gazete okuyor
 
 
Elif Ekinci
 
 
Yayımlanan Sayı : 1419

Wild Beasts emin adımlarla ilerliyor... - 05.04.2012

İngiltere, indie müzik sahnesi için hayati önem taşıyan memleketlerden. Bu cenahtan Wild Beasts de, gönül rahatlığıyla, İngiltere’nin indie müzik sahnesine bir “armağanı” yakıştırmasının yapılabileceği gruplar arasındaki yerini çoktan aldı.

2002’de bir araya gelen Wild Beasts, ısınma turları evresinde çıkardıkları EP’lerin ardından 2008’de ilk albümleri ‘Limbo, Panto’yu yayımladı. Hem de 2007 yılında saflarına katıldıkları,
İngiltere’nin prestijli plak şirketlerinden, Domino etiketiyle. Dans ağırlıklı bu albüm, grubun sahneye sıkıca tutunacağının ilk emaresiydi aslında. Hemen ertesi sene yayımlanan ikinci albüm ‘Two Dancers’tan sonra buna artık hiç şüphe kalmadı. ‘Two Dancers’ Mercury Prize’a aday olarak bu kanıyı iyice sağlamlaştırdı. Ödülü The XX’e kaptırsalar da, bu adaylık onlar için önemliydi. Ancak grup, bu adaylığı omuzlarına sorumluluk yükleyecek bir şey olarak değil de bir motivasyon olarak görebilecek kadar kendinden emindi. Bu akşamki konser öncesi sorularımızı yanıtlayan grup elemanı Tom Fleming, bu adaylığın grubu ne yönde etkilediğini sorduğumuzda şöyle söylüyor: “Mercury Prize’a aday olmak çok güçlü hissettirdi bize. Birdenbire insanlar bizim ne yaptığımızla daha çok ilgilenmeye başladılar ve biz de onların biraz daha akıllarını çelmeye başladık galiba. Ama doğruyu söylemek gerekirse, böyle bir gaza çok da ihtiyacımız yoktu, yeni bir şeyler yapmaya zaten çok hazır hissediyorduk kendimizi.” Nitekim, yaptılar da.

İyi müzikten fazlası
Mayıs 2011 tarihli üçüncü ve son albümleri ‘Smother’ın etkisi halen sürüyor. ‘Two Dancers’, genç grup için çıtayı o kadar yükseğe taşımıştı ki, grubun sevenleri üçüncü albümün hayal kırıklığı yaratmasından korkmaya başlamışlardı. Çünkü hayranlar, hep daha iyisini bekler. Ancak korkulan olmadı; her albümde, ayakları yere daha da sağlam basan Wild Beasts, ‘Smother’la daha vurucu sözler, daha karanlık ve etkileyici melodilerle karşımıza çıtkı. ‘Smother’ bu yılın gerçekten kaliteli ve beklentileri karşılayan albümleri arasında yerini hiç zorlanmadan aldı. Bu noktada Guardian’ın, ‘Smother’ üzerine yayımladığı eleştiri yazısından bir alıntı yapmak işi kolaylaştıracak: “Smother, grup elemanlarının hepsinin tek tek parlamasına fırsat veren bir albüm.” Bu, albümde ‘iyi müzikten fazlası’nın olduğunu anlatan yerinde bir yorum.

Yakaladıkları bu ba
şarıda plak şirketleri Domino’nun ve yapımcıları Richard Formby’ın da etkisini inkâr etmiyor grup. “Domino bize her zaman kendi hükümdarlığımızı kurma fırsatı verdi. Ne istersek onu yapmamız için bizi inanılmaz destekledi. Domino gibi, kataloğunda çok önemli ve bizim de hayranı olduğumuz birçok ismin olduğu bir plak şirketiyle çalışmaktan çok mutluyuz” diyor. Yapımcıları Richard Formby içinse “Richard bizim ne aradığımızı çok iyi bilen, bizi çok iyi anlayan bir isim. Bunun yanında bir de, bizi hep daha yaratıcı olmaya itti. Üstelik birlikte çalışması çok eğlenceli biri. Daha ne olsun!” diyor Fleming.


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019