Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1739
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 40 müzisyen gazete okuyor
 
 
Nilgün Serimoğlu
 
 
Yayımlanan Sayı : 1424

nazım'ı Anlamak... - 12.04.2012

Nazım Hikmet adını ilk duyduğumda çocuktum. Duyduğum anda o çoktan çocukluk dünyamı değiştirmişti. Anadolu’nun önemli bir kentinde lise müdürlüğü yapan babam kendisi gibi edebiyat öğretmeni olan eşi ve iki çocuğu ile birlikte sürgüne gitmeye hazırlanıyordu. Nedeni de Nazım Hikmet Ran’dı.

Konu
şmalardan anladığım kadarıyla birisi vatan haini ilan edilmiş yasaklı bir şair olan bu adamın şiirini okul gecesinde okumuş, okul müdürü olarak da babam bu durumdan sorumlu tutulmuştu. Evimizin duvarlarına yazılmış “Komünist Müdür Defol!!!” yazılarını görmezden gelmeye çalışan babam, kendisini korka korka geçirmeye gelen birkaç dostu ile birlikte çok fazla olmayan eşyalarımızı bir kamyona yüklemiş ve sabaha karşı yeni görev yerine doğru  yola çıkmıştık.

Söz konusu okul gecesinde Nazım Hikmet
şiiri okuyan çocuğu ve sorumlu öğretmeni kurtarmak adına babam tüm sorumluluğu yüklenmiş, meşgul olduğu için gerekli kontrolleri gerektiği gibi yapamadığını söylemişti. Soruşturma sonucu kötü niyetten değil ama ihmalden suçlu bulunmuş ve eşi ile birlikte daha yeni ilce olmuş 150 hanelik bir yerleşim alanının boyası kurumamış ortaokulunun müdürlüğüne ve öğretmenliğine atanmıştı. 60 lı yıllardaydık ama bu ilcede henüz elektrik yoktu. Babam gazeteleri ancak bir hafta gecikmeyle okuyabiliyordu. Tüm öğrencilerinin bir sınıfı dolduramadığı okulda annem ve babam dışında iki öğretmen daha vardı. Annem babam ve o iki öğretmen okulda okutulan bütün derslere giriyorlardı. Babamın edebiyat, kompozisyon ödevleri yerine resim ödevlerine not vermeye çalışğını anımsıyorum. Annem de kızlara el işi, dikiş öğretmeye çalışıyordu.

Be
ş yaşımda Victor Hugo’nun Sefiller”ini okuyan ben evde babamın üzülmesine neden olan adamın kitaplarını arıyordum ama bulamıyordum, çünkü yoktu. Onun hakkında sorduğum sorular da hiç hoş karşılanmıyordu. Bu konuyu çözebilmek için büyümem gerektiğini artık anlamıştım.

Çözüm birkaç yıl sonra hiç beklenmedik bir
şekilde geldi. Bir rastlantı sonucu şairin yaşam öyküsüne ve bazı şiirlerine ulaştım. Beklentim neydi bilmiyorum ama müthişş kırıklığına uğramıştım. Şiir deyince daha farklı şeyler geliyordu aklıma. Oysa bu şiirler oldukça sıradan ve yavan gelmişti bana. Babama bu şiirler nedeniyle neden kızdıklarını anlayamamıştım. Ona da soramazdım. Şiirlere ulaşma yolumu açıklayamazdım çünkü.

Daha sonra masallardaki gibi gün oldu devran döndü ve Nazım Hikmet yasaklı olmaktan çıktı. Her ne kadar o çoktan bu dünyadan ayrılmı
ş da olsa bizler, özellikle onu tanımayan kuşak için o yeniden doğdu. O zaman onun şiirlerini yeniden ve eksiksiz olarak okudum. İşte o zaman anladım onun neden bazı çevrelerce o kadar korkulan, yasaklanan bir şair olduğunu. Ve de babamın haritada yeri zor bulunan bir yere neden sürgün edildiğini.

O aslında
şiir yazmıyordu. Şiir onun öz diliydi. O yalnızca öz diliyle konuşuyor, tüm içtenliğiyle duygularını, düşüncelerini anlatıyordu.  O kadar yalın, o kadar doğaldı ki, şiirin sunduğu o ince tüle bürünmeye gereksinimi yoktu. O doğal olanın büyüsünü kullanıyordu. Her kültür basamağına aynı derecede rahatlıkla seslenen bu dizeler bir süre sonra kendi yüreğinizin sesi haline geliyordu. Evet, gerçekten de tehlikeliydi Nazım Hikmet şiirleri. Okuyanı başka bir algı düzeyine çekiyor, kendi dünyasına alıveriyordu. Eğer ona karşı olan bir dünyadaysanız hiç şansınız yoktu. Onun içtenliği, doğrudanlığı sizi daima yenerdi, karşı koyamazdınız.


iletisim@nilgunserimoglu.com.tr

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019