Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1739
Ülkemizde düzenlenen Müzik Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Halkın müzik zevkinin kalitesinin yükseltilmesinde bir katkısı yoktur.
Lokal müzik eylemleridir, sınırlı sayıda dinleyici kitlesine hitap etmektedir.
Sayıları çok azdır, bu nedenle artırılmalı, daha geniş halk kitlesine ulaşılmalıdır.
Müzik Festivallerine yapılacak akademik işbirliği ile eğitim-öğretim hüviyeti kazandırılmalıdır.
Ülkemizde yeterli sayıda müzik festivali yapılmakta ve yeterli sayıda dinleyiciye ulaşmaktadır.
Ülkemizin daha önemli sorunları var, şimdi festivalin sırası değil.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 40 müzisyen gazete okuyor
 
 
Nilgün Serimoğlu
 
 
Yayımlanan Sayı : 1510

40. yıl ve unutulmayacak bir konser... - 22.10.2012

5 Ekim 2012, Cuma günü saat 20.00 de Ayairini Müzesi’nde verilen konserle İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), 2012-2013 Konser Sezonu’nun açılışını yaptı. Şostakoviç'in Festival Uvertürü, Saint Seans'ın 3. Keman Konçertosu ve A.Haçaturyan'ın ünlü Spartaküs Bale Süiti'nden seçmeler Aya İrini'nin büyüleyici atmosferinde klasik müzik severlere unutulmaz anlar yaşattı.

1945 yılında İSO adıyla kurulan 67 yıllık geçmişe sahip orkestra, bu yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesine geçişinin 40. yılını kutluyor. İDSO “Denizbank Konserleri” adı altında bu yıl Aya İrini Müzesi, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi, Caddebostan Kültür Merkezi, Beşiktaş Belediyesi Fulya Kültür Merkezi olmak üzere dört farklı mekânda toplam 36 konser verecek.

Türkiye'nin kültür-sanat yaşamına destek verme misyonuyla 8 yıldır İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) Konserleri'nin kurumsal sponsorluğunu üstlenen Denizbank'ın katkılarıyla düzenlenen İDSO Denizbank konserleri İstanbul’un sanat yaşamında oldukça önemli yer tutuyor. Dünyada önde gelen orkestralar arasında yer alan İDSO tüm elemanlarının ayrı ayrı yıldız sanatçılar olmasıyla nitelendirilebilir.

Program başlarken sahneye gelen Senfoni Müdürü ve korno grup şefi Ertuğrul Köse, yeni konser sezonunun ayrıntıları hakkında bilgi verdi.  Bu açılış konseriyle aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesine geçişlerinin 40. yılını kutladıklarını söyledi. Aynı zamanda 1945 yılında Ekim ayında kurulmuş olan Birleşmiş Milletler örgütünün de bu konserle onurlandırıldığını belirtti. BM’nin kurucu üyelerinden olan Türkiye,  örgüte 24 Ekim 1945 tarihinde üye olmuştur.  Birleşmiş Milletler’in 193 üye ülkesi bulunmaktadır. BM’nin kurucu antlaşması niteliğindeki BM Şartı, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 50 ülke tarafından 26 Haziran 1945 tarihinde San Francisco’da imzalanmıştır. Bu toplantılara katılmayan Polonya’nın da daha sonra BM Yasası’nı imzalamasıyla, kurucu üye devletlerin sayısı 51’e yükselmiştir. BM Teşkilatı, BM Şartı’nda öngörüldüğü üzere, BMGK’nın beş daimi üyesi dahil BM’nin diğer üye devletlerinin çoğunluğunun Örgüt Şartı’nın onay işlemlerini tamamlamalarıyla, 24 Ekim 1945 tarihinde resmen faaliyete geçmiştir. Bu tarihten beri, 24 Ekim günü her yıl BM Günü olarak kutlanmaktadır.                                                                                   

 

Konseri ünlü İngiliz Orkestra Şefi Andrew Greenwood yönetti. İngiltere Yorkshire doğumlu olan Andrew Greenwood, bir dönem English Touring Opera’nın Müzik Direktörlüğünü yaptı. Yönettiği eserler arasında, Figaro’nun Düğünü, Aşk İksiri, Regiment’in Kızı, Fidelio, Manon, Werther, Macbeth, Külkedisi, La Traviata gibi başyapıtlar var. Şimdiye kadar London Philharmonic, Aalborg, Odense ve Tivoli Symphony Orkestrası, BBC  National Orchestra eşliğinde konserler verdi. Yine BBC  National Orchestra eşliğinde Tenor Dennıs O’Neil ve Sopranı Lesley Garrett ile resital CD leri yaptı. Geçtiğimiz günlerde Mozart’ın Idomeneo’sunun Richard Strauss versiyonunu Sanat Yönetmeni olduğu Buxton Festival’de yönetti.

Açılışın solisti “Mayıs 2011 Uluslararası Çaykovski Keman Yarışması”nı kazanan, en genç yarışmacı unvanını hala koruyan ve dünyanın ünlü kemancılarından biri olan Japon Akiko Suwanai dinleyenleri mükemmel entonasyon, mükemmel nüanslar ve tempolarla bir başka dünyaya taşıdı. S.Seans Keman Konçertosu’nun tüm duyguları yansıtan tutkuları, dinamizmi, zarafeti, hüznü vurgulayan müziği, yıldız bir kemancı için eşsiz bir olanak zenginliği sergiliyor. A.Suwanai bütün bu olanakları üstün tekniği ve müzikal duyuşu ile izleyiciye başarı ile yansıttı. Sanatçı halen Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’nın ünlü müzik merkezlerinde konser ve resitaller vererek adını tüm dünyaya duyurmaktadır

Konser sonunda izleyici beğenisini Ayairini’nin kalın duvarlarından taşan alkışlarla dile getirdi. Yine de evlerimize dönerken içimizde derin bir hüzün vardı. Evrensel Sanatların desteklenmesi konusunda devletin elini kısmen de olsa çekmesi sonucu belki de önümüzdeki yıllarda bu kadar nitelikli sanatçılar yetişemeyecek, böyle rüya gibi müzik akşamları gerçekleşemeyecek. Bizler ne kadar anlatırsak anlatalım bizim yaşadığımız duyguları yaşayamayacaklar. Bunun gerçek olmamasını diliyorum. O akşam orada tüm dünyanın kıstaslarıyla yapılan bir ölçüm olsa tarihe beş yıldızla geçecek bir müzik şöleni yaşandı.

Teşekkürler İDSO…

iletisim@nilgunserimoglu.com.tr 

 

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019