Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1710
Müziğin Yaşamınızdaki Yeri Nedir?

Müzik Dinlemeden Duramam.
Müzik Dinlemem
Yaşamımdaki Yeri Çok Önemlidir!
Olmazsa Olmazım Değildir!
Müzik Dinlemenin Beni Geliştireceğini Düşünürüm!
Müzik Benim İçin Zengiliktir!
Çok Önemlidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 28 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1596

'Ayrımcılık' ve bir 'kaza' - 01.09.2014

Trafik kazaları ülkemizin sürekli kanayan bir yarası ve bu nedenle çok önemli bir gerçeğidir. Beş günlük, on günlük bayram tatillerinde ülkemizin yolları, sanki savaş varmış gibi kan revan içinde kalması, onlarca kişinin yollarda hayatını kaybetmesi, trafik kazaları meselesinin ne kadar önemli  ve artık ciddi bir boyuta ulaşğının göstergesidir.

31 A
ğustos, 2014 günü öğle saatlerinde posta kutumuza düşen bir haberle irkildik. 21. Antalya Aspendos Opera ve Bale Festivali'nin açılış temsili için Antalya'da bulunan İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları, dönüş yolu Antalya-İzmir karayolunda, kırmızı ışık ihlali yapan bir araçla çarpışarak, bizleri üzüntüye sevk eden bir trafik kazasının tam ortasında kaldılar.

Aytaç Manizade'nin sahneye koydu
ğu Aida operasının festival açılış temsilinin ardından İzmir'e dönmek için yola çıkan sanatçılardan Cihan Genek, Elif İpek Genek, Bora Acar Zongür, Nejat Beğde ve Cihan Özmen kazada yaralandılar.

Yaralanan sanatçılardan Cihan Özmen ve Bora Acar Zongör'ün durumları a
ğırdı. Kazayı gören vatandaşların haber vermesi üzerine gelen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırılıp tedavi altına alındılar.

Bu yazıyı yazdı
ğım saatlerde, durumları ağır olan Bora Acar Zongür ve Cihan Özmen'in tedavilerine yoğun bir şekilde devam ediliyordu.

Ya
şadıkları bu kötü olaydan dolayı sanatçılarımıza geçmiş olsun der, hastaneye kaldırılan tedavileri süren sanatçılarımızın da bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyorum.

Şimdi gelelim işin arka planına:

Antalya Aspendos Opera ve Bale Festivali açılı
ş temsili için Antalya'ya İzmir'den turne yapan İzmir devlet Opera ve Balesi kafilesinin orkestra ve solistleri uçakla, koro ve bale kadrosu da otobüsle turneye gönderilmiş.

Neden?

Kurum içindeki bütçe sıkıntısı yahut bir ba
şka şeyden dolayı mı?.

İleri sürülecek nedenin bu anlamda hiç bir değeri yok.

Bu kazanın tek nedeni, ezelinden beri sanat kurumlarımızın için kemiren kurum içinde ya
şanan "ayrımcılıktır."

Kazada yaralanan sanatçılarımıza bakarsak, genç, belki de kadrosu olmayan sanatçılar otobüsle seyahat ederken, kadrolu ve kıdemli sanatçılar uçakla seyahat etmişler.

Oysa sanat kurumlarımızın yönetmeliklerinde, turna talimatlarında turne sırasında uygulanması gereken esaslar gayet açıktır ve harfiyen ayrıntısıyla anlatılmı
ştır. Geriye de sadece yöneticilerin uygulaması kalmıştır.

Turne talimatnamesine göre, turneler de görevli olan her birim e
şit şartlarda görev yapmak kaydıyla kurum tarafından görevlendirilmiştir.. Buna koro da, solistler de, bale de, orkestra da, teknik kadrosu da, kadrolu sanatçısı da, kadrosuz yevmiyeli sanatçısı da, dahildir.  Dahil değildir gibi aksini savunan saçma bir şeyin muhakemesi bile kabul edilemez. Talimatnameler açıktır ve turne kadrosunda yer alan herkes aynı şartlara dahildir. Turne kadrosunda görevli herkes kurumun kararlaştırdığı aynı ulaşım aracı ile seyahat eder. Burada bir ayrıntı vardır, kara yolu ile ulaşım  süresi sekiz saati geçiyorsa, uçakla ulaşım yapılması gerekir.  Ayrıca, asla karayoluyla gece seyahat yapılamaz. Turne süresince ynı şartlarda konaklama yapılır, görev icabı hazırlık için önceden giden ekip olur, sonradan giden ekip olur, ayrı günler olabilir ama bir ekibe otobüs diğerine uçak diye bir anlayış olmamalıdır. Zaten turne talimatnamesinde böyle bir şey de yoktur.

Örne
ğin, Sayın Yücel Erten'nin Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği yaptığı yıllarda, Devlet Tiyatrosu sanat yönetim kurulu, onun önderliğinde çok sıkı bir yönetmelik çalışması yaparak yönetmeliğin özellikle turnelerle ilgili bölümlerine yukarıda belirtilen hususlar kesinkes koyularak, Devlet Tiyatrosu'nda sanatçı,. teknik kadro ve diğer ayrımcılıklara son verilmiştir.

Turnelerde görevli her birim e
şittir ve eşit şartlarda seyahat eder ve konaklar. Kadrosuna ve kadro derecesine rağmen turne süresi hesabı üzerinden aynı tutarda harcırah alındığına göre  ulaşımda, konaklamada herkes eşittir...

Devletin verdi
ğini inisiyatif kullanıp ayrımcılık yaparak vermemenin mantığı nedir?

Bu üzücü kazada olan 22 ya
şında, tek enstrümanı bedeni olan çok genç dansçı bir sanatçı arkadaşımıza oldu.  Bir an önce sağğına kavuşması tüm dileğimiz. Bu değerli sanatçı kardeşimizin tekrar sağğına kavuşması tüm dileğimiz

Sonrasında da  ilgililerden bu olayın cevaplarını isteyelim...Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

3 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019