Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1710
Müziğin Yaşamınızdaki Yeri Nedir?

Müzik Dinlemeden Duramam.
Müzik Dinlemem
Yaşamımdaki Yeri Çok Önemlidir!
Olmazsa Olmazım Değildir!
Müzik Dinlemenin Beni Geliştireceğini Düşünürüm!
Müzik Benim İçin Zengiliktir!
Çok Önemlidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 25 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1598

TÜSAK'a beş kala... - 15.09.2014

Kısa adı TÜSAK olan Türkiye Sanat Kurumu ve Sanatın Desteklenmesi ile ilgili epeyce yazdık, söyledik.

Tabii ki durdu
ğum yer TÜSAK'ın karşısında idi.

2001 yılından beri o veya bu
şekilde denenmeye başlanan, özellikle 2007'den itibaren daha belirgin bir şekilde deneme sürecine girilen ve artık iyice olgunlaştırılan TÜSAK, (muhtemelen) yeni yasama yılında TBMM gündemine gelecek.

Haber kaynaklarımdan ö
ğrendiğime göre, 1 Ekim'de başlayacak olan yeni yasama yılında TBMM'de ilk önce görüşülüp yasalaşacak olan iki yasa TÜSAK ve Kültür Bakanlığı'nın yeniden yapılanmasına dair yasalar.

Geçmi
şte şunlar oldu, bunlar oldu diye uzun uzun yazmayacağım.

Çünkü yazdık ve söyledik, anlayan anladı, anlamayan da anlamadı zaten.

Ama
şu kadarını söyleyeyim: TÜSAK'a karşı büyük büyük sanatçılar, yöneticiler, hiç bir zaman sanat kurumlarına sahip çıkmadılar, iş başındayken hep kendilerine çalıştılar, gençlerin önünü açmadılar, fırsat eşitliği yaratmadılar, ellerindeki gücü kendilerine kullandılar, yurt dışından mevkidaşlarını Türkiye'ye davet edip, bakın biz kimleri çağırıyoruz, ülkemizin sanatı için dediler, yani samimi değildiler, değildiler, çünkü bu davetlerin karşılığı olarak kendileri yurt dışına gittiler, bu gidişlerde gençlere asla sahip çıkmadılar, konservatuarlarda günü geldiği vakit kendilerine biat edecek öğrencilere sınav kazandırdılar, asla yüksek yetenekte öğrencilere bu kapıyı açmadılar, harika çocuk yasasını gerçek anlamında işletmediler, birbirleriyle köşe kapmaca oynadılar...

Ve bugüne gelindi.

Ama bu süreçte, örne
ğin kimi Atatürkçü sanatçıların, "tiyatro, bale, senfoni ve orkestralar kapatılıyor" diye yeri göğü inlettiği sıralarda,  bu kurumlarla birlikte kapatılacak olan Klasik Türk Musıkisi ve Türk Halk Müziği korolarının memur ve sanatçılarının bir teki bile TÜSAK için karşı bir söz söylemezken, yine şu kimi "Atatürkçü" sanatçıların bir tekinin ağzından da, kapatılacak Klasik Türk Musikisi ve Türk Halk Müziği korolarının bir tekinin bile zikredilmemesi süreçte yaşanan ilginç bir boyuttu.

 

Nevzad Atlığ'ın kurduğu (yeni adıyla "Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu") İstanbul Devlet Klasik Devlet Türk Müziği Korosu'nun yöneticileri de hem iktidara yakınlıklarından hem de kapatılmayacaklarından asla konuyla ilgili taraf olmadılar, seslerini çıkarmadılar.

 

Bu yasayı ekonomik politikalar nedeniyle getirmek isteyen siyasi iktidarın ayak oyunlarıyla, örgütlenemeyen, örgütlendiğini sanırken sürekli bölünen, sanat kurumları sanatçılarının ve çalışanlarının şu süreçte artık nasıl bir yön takip edeceklerini cidden merak ediyorum.

Ediyorum, çünkü Klasik Türk Musıkisi ve Türk Halk Müzi
ği Korolarını görmezden gelen tiyatrocu, baleci, operacı, senfonicilere de bu ahval ve şeriat altında kendi düşen ağlamaz demekten başka bir şey gelmiyor elimden.

Öte yandan kendileri kapatılırken bırakın bütün sanat kurumlarını, kendi koroları için tek ses vermeyen klasik Türk musıkici/halk müzikçi korolara da bu durum size müstahak demeyim artık!

 

Son bir not: Bu korolardan birinin başında içki şişelerini, etraf anlamasın diye sitesinin çöpüne dökemeyen biri var, bir başkasının başında ise devletluların evladına ders veren biri var. Bir başka koroda da Üsküdar Belediyesi'nin 12 yıldır müzik danışmanı olan var... Bu böyle sürüp gider, yani demem o ki onlar rahat, niye baş kaldırsınlar ki.

Kimin umurunda devletin orkestrası, korosu, tiyatrosu...

Müfit Semih Baylan
Editör

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019