Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 14
Sayı: 1720
Sizce Tarkan hala Türkiye'nin Megastarı mı?

Evet
Hayır

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 


Şu an 41 müzisyen gazete okuyor
 
 
Editör'den
 
 
Yayımlanan Sayı : 1599

DÖSİMM menajerliğe mi başladı? - 22.09.2014

Kısa adı DÖSİMM olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü'nün bazı uygulamaları ile ilgili son derece ilginç, bugüne kadar örneğine rastlamadığımız duyumlar alıyorum değerli okurlar.

Her
şeyi paraya çevirme, para kazanma aracı haline getiren siyasi iktidarın yeni bir uygulaması olarak gördüğümüz bu uygulamalarla ilgili yaptığımız araştırmalar sonucu kulislerden bizi hayretler içinde bırakan işlere tanık oluyoruz.

Kültür ve Turizm Bakanlı
ğı'nın bağlı kuruluşları olan Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'ne ait salonların merkez için etkinlik ücreti 1.200 TL, taşra için 800 TL olarak belirlendiğini, bu kira ücretlerinin de etkinlikten önce bu kurumların saymanlıklarına yatırılması gerektiğini biliyoruz.

Bunun yanı sıra yine bakanlı
ğa bağlı müzeler, ören yerleri, açık hava (anfi) tiyatroları gibi yerlerin ayrıca bir ücrete tabi olduğunu da biliyoruz.

Bu mekanların etkinlik kiralama ücretinin kısa adı DÖS
İMM olan Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü'ne makbuz karlığı yatırılması gerektiği yeni başlamış bir uygulama olarak karşımızda duruyor..

Bu mekanların kira ücreti 500 TL'den ba
şlayıp 25.000 TL'ye kadar çıkıyor.

Buraya kadar her
şey normal görülebilir. Ancak fiyatların ne derece makul olduğu ayrıca sorgulanmalıdır.

Yazımın ba
şğını oluşturan meseleye gelirsek, kulislerden çok çarpıcı haberler aldık değerli okurlar.

Konuyu ara
ştırmak için DÖSİMM'i telefonla arayıp sorumu sordum, araştırıp size yanıt vereceğiz dediler, üzerinden 20 güne yakın bir süre geçmesine rağmen ne arayan var ne soran. Yani net bir yanıt alamadık. O nedenle kulislerden duyduğumuz ama doğruluğuna son derece inandığımız meseleyi şöyle bir açalım şimdi.

Üçüncü bir
şahıs olarak, bir etkinlik için nasıl ki bakanlığa bağlı mekanlardan herhangi birini kiralayıp, kira ücretini ödedikten sonra yapacağınız etkinliği gerçekleştiriyorsanız, aynen bunun gibi, Kültür ve Tirizm Bakanlığı'na bağlı, örneğin bir çello sanatçısını konser için davet ettiğiniz de, DÖSİMM'e bu sanatçı için, DÖSİMM'in belirlediği ücret tutarını DÖSİMM hesabına makbuz karşılığı yatırdıktan sonra, o sanatçı gelip size sanat icra eyleyebiliyor. Aksi takdirde o sanatçının çellosunu dinlemeniz mümkün değil.

Bu mesele sadece çello çalan bir sanatçı için de
ğil, bir soprano, bir mezzo soprano, bir tenor, bir bas, bir piyanist, bir violacı, bir kontrbasçı, bir obuacı, bir kemancı, vb diğer sanatçılar için de geçerli.

Davet etti
ğiniz sanatçı(lar) için DÖSİMM'e yatırmanız gereken ücret tutarı sanatçı başına 750 TL'den başlayıp 3.500 TL'ye kadar çıkıyor.

Yani
şimdi sormak gerekiyor: DÖSİMM yani Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü menajerliğe mi başladı?

Müfit Semih Baylan
Editör


 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2019