Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 13
Sayı: 1694
Müziğin Yaşamınızdaki Yeri Nedir?

Müzik Dinlemeden Duramam.
Müzik Dinlemem
Yaşamımdaki Yeri Çok Önemlidir!
Olmazsa Olmazım Değildir!
Müzik Dinlemenin Beni Geliştireceğini Düşünürüm!
Müzik Benim İçin Zengiliktir!
Çok Önemlidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 18 müzisyen gazete okuyor
 
 
Müfit Semih Baylan
 
 
Yayımlanan Sayı : 1672

Çok değerli Mavi Anadolu albümü - 10.05.2017

Piyanist Yeşim Gökalp'in Mavi Anadolu (Blue Anatolia) adlı albümü Çağdaş Türk bestecileri Necil Kazım Akses, Hasan Ferid Alnar, İlhan Baran ve Mithat Fenmen'in hiç seslendirilmemiş eserlerinin dünyadaki ilk kayıtlarının yer aldığı eşsiz bir başyapıt.

Araştırma, seslendiriliş, kayıt ve basım ile piyasa çıkış sürecini sevgili Yeşim Gökalp'in bana aktardıklarıyla yakinen takip etme şansı buldum. Bu nedenle bu anlamda kendimi seçkin bir yere koyuyorum.

Albüm, Çağdaş Türk Müziği dinleyicilerine hiç duymadıkları sesleri, tınıları taşıdığı için ayrıca çok değerli...

Yeşim Gökalp'in Mavi Anadolu (Blue Anatolia) adlı Çağdaş Türk Bestecilerinin eserlerinden oluşan bu eşsiz başyapıtı, bugün itibarıyla yani 10 Mayıs 2017 Çarşamba günü itibariyle, A.K. Müzik etiketiyle, başta D&R olmak üzere müzik marketlerin raflarında seçkin yerini aldı.

Ve bu nedenle bugüne kadar içimde sakladığım meseleyi sizlerle paylaşıyorum.

Yukarıda fotoğrafını koyduğum albüm, piyasada bugün satışa çıkanlardan, bir koleksiyoner olarak benim için çok çok değerli. Zira bu albümden Türkiye'de bir tek bende var. Belki bir iki kişi de daha olabilir ama onlar albümün yapım aşamasında görev aldıkları için benim elimdeki albüm beni seçkin bir yere koyuyor koleksiyoner olarak.

Zira fotoğrafını koyduğum ve elimde tek olan albüm teknik nedenlerden olsa gerek hatalı basılmış ve hatalı basıldığı tesadüfen öğrenilmiş bir albüm.

Eğer albüm bu haliyle piyasaya çıksaydı, dertleri üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olan bir sürü müzik yazarı bağcıyı bir güzel döverlerdi köylü yaklaşımlarıyla.

Oysa böyle seçkin ve nevi şahsına münhasır albümlerin hatalı olanları, piyasaya sürülenlerinden daha değerlidir koleksiyon açısından ve başka koleksiyonerlerin elindeki az bulunurluk oranına göre değer kazanırlar.

Bu albümü koleksiyoner açısından çok değerli kılan öge, iyi ve önemli bir albüm olmasının getirdiği seçkin yerdir.

Örnek verecek olursam, The Beatles topluluğunun Help albümü 1964'de piyasaya çıktığı zaman, ilk baskıyı yapan İngiliz Apple plak firması, yanlışlıkla  The Beatles topluluğunun daha The Beatles adını almadığı ve The Beat olarak müzik yaptığı dönemlerde seslendirdiği Tony Sheriden'lı şarkılardan Besame Mucho'yu basmıştı ve hata fark edilip toplatılmaya fırsat bulunamadan 200 kadarı koleksiyonerlerin eline geçmişti bile. İşte bu albümü uzun uğraşlar sonucunda bulmuş koleksiyonuma kazandırmıştım. Ve çok değerlidir kuşkusuz.

Mavi Anadolu albümü de böyle, seçkin bir repertuar olunca işin ekseninde, arızalı olanı daha değerli oluyor.

Göreceksiniz bir kaç yıl içinde bu albüm ne kadar değer kazanacak.

Son söz:

Tabii bizim köy orijinli kimi müzik eleştirmenlerimiz  bunları bilmezler. O nedenle üzümü yemeyip bağcıyı döverler. Zira eminim onlar her sabah, Show TV'de gelin evi adlı programı da izliyorlardır.

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018