Kullanıcı Adı Şifre
Üye olmak istiyorum!                Şifremi unuttum!
Yıl: 13
Sayı: 1701
Müziğin Yaşamınızdaki Yeri Nedir?

Müzik Dinlemeden Duramam.
Müzik Dinlemem
Yaşamımdaki Yeri Çok Önemlidir!
Olmazsa Olmazım Değildir!
Müzik Dinlemenin Beni Geliştireceğini Düşünürüm!
Müzik Benim İçin Zengiliktir!
Çok Önemlidir.

Sonuçları gör

Geçmişteki Anketler 
Tavsiye Adresleri
Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.
 
E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz
 
 
Şu an 10 müzisyen gazete okuyor
 
 
Müfit Semih Baylan
 
 
Yayımlanan Sayı : 1678

bir Placido Domingo Jose Carreras hikayesi - 02.10.2017

İspanya'da Katalanlar ve başta Madridliler olmak üzere İspanyollar arasındaki çekişmeyi herkes bilir. Katalanlar'ın ayrı dilleri ve bayrakları vardır. Hatta bu futbolda bile göze çarpar. Katalan ekibi olan Barcelona ile Madrid ekibi Real Madrid arasındaki ezeli rekabet yıllardır sürmektedir.

Buna benzer bir çekişme ya da düşmanlık, dünyanın en iyi üç tenorundan ikisi olan Madridli Placido Domingo ve Barcelonalı Jose Carreras arasında yaşanmıştır. Bu arada belirtelim üçüncü tenor Luciano Pavarotti'dir.

Madridli Placido Domingo ile Barcenolalı Jose Carreras, 1984 yılında yaşanan politik nedenlerden dolayı birbirlerine düşman olmuştular. Birbirleri hakkında bir çok ağır açıklamalarda bulundular. Birbirlerine o kadar düşman oldular ki; her ikisi de dünyanın çeşitli yerlerinden gelen konser tekliflerini diğerinin olmaması şartı ile kabul edeceklerini söylüyorlardı.

Fakat 1987 yılında Jose Carreras lösemi teşhisiyle tedavi altına alındı. Durum ciddiydi çünkü hastalık hızla ilerliyordu. Yani Jose Carreras'ın lösemiye karşı savaşı çok çileli ve masraflıydı. Öyle ki ayda bir sefer ABD'ye gidiyordu, ilik nakli, bunun yanında defalarca kan değişimi tedavileri görüyordu.

İşte tüm bu tedaviler devam ederken doğal olarak bu süre zarfında çalışamadı. Ve bir süre sonra kaçınılmaz olarak maddi sıkıntı içine düşmüştü.  Artık hiçbir masrafı karşılayamayacak duruma geldiğinde, Madrid'te bulunan bir vakfın lösemi hastalarını tedavi masraflarını karşıladığını öğrendi. Adı Hermosa olan bu vakıf Carreras'ın tüm tedavi masrafları karşıladı. Süreç başarılı oldu ve iyileşti ve Jose Carreras tekrar şarkı söylemeye başladı.

Artık sahnelere dönmüş sanatını icra eder olmuş ve eski günlerde olduğu gibi kazanmaya devam ederek maddi durumunu kısa sayılacak bir süre içinde düzeltmişti. Kendisini eski sağlıklı günlerine kavuşturan Hermosa adındaki bu vakfa teşekkür ve minnet duygularını iletmek için vakfın sahiplerini araştırdı.  Yaptığı araştırmada, vakfın kurucu başkanının Placio Domingo olduğunu öğrendi. Domingo, Carreras'ın hastalığını duymuş, tedavi sürecinde Carreras'ın bu sürecini desteklemek için söz konusu vakfı kurmuş fakat adının gizli tutulmasına istemişti. Çünkü düşmanı olarak bildiği büyük tenor Carreras'a yardım teklif edip, gururunu kırmak istemiyordu.

İkili arasında Domingo'nun bir Madrid konserinde, hiç kimsenin ummadığı çok güzel ve dokunaklı bir karşılaşma gerçekleşti. Domingo sahnedeyken Carreras sahneye çıktı, gösteriyi kesti ve alçak gönüllü bir şekilde Domingo'nun önüne diz çöktü, geçmiş günlerde siyasi nedenlerle yaptığı  sert açıklamalarından dolayı seyirciler önünde ondan özür diledi ve teşekkür etti. Domingo onu ayağa kaldırdı ve kucakladı. O anda büyük bir dostluğun temeli atılmış oldu.

Bu buluşmanın ardından Placio Domingo'yla bir röportaj yapan Madrid'in büyük gazetelerinden birinin muhabiri sordu: "Niçin bir düşmanınıza, dünyada size rakip olabilecek tek sanatçıya yardım edebilmek için Hermosa vakfını kurdunuz?"

Domingo'nun cevabı çok kısa ve açıktı;

Böyle bir sesi kaybedemezdik.....

 

 

0 adet yorum yazılmıştır. Yorumları okumak yada yorum yazmak için sisteme giriniz.Yazıyı Tavsiye Et
 
Tavsiye Adresleri


Birden fazla adresi enter tuşunu kullanarak alt alta ekleyebilirsiniz.

E-Posta Adresiniz
Adınız Soyadınız
Notunuz

Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018